Strona 1 z 1

Elastyczne TPU (w rozumieniu ściskania, a nie wyginania)

: 16 gru 2023, 00:16
autor: arek
Z TPU testowałem tylko TPU od DD.

Po wydrukowaniu niewielkiej kostki, z nieprzesadzonym infillem, wychodzi kostka, którą ciężko ścisnąć.
Podłużne wydrukowane części - te ładnie się wyginają i wyginanie to nie problem.

Jakich filamentów TPU spróbować, które są elastyczne w rozumieniu ściskania*? (i nie chodzi o to by robić prawie zerowego infilla tylko by sam filament był ściskalny). Drukować mogę na np. MK3S+ albo Bambu X1C - więc dodatkowo muszą kompatybilne z jedną z nich.

* - po wydrukowaniu bo niektóre, z tego co googlam, są ściskalne przed wydrukowaniem ale w formie takiej wydrukowanej kostki są twarde

Re: Elastyczne TPU (w rozumieniu ściskania, a nie wyginania)

: 16 gru 2023, 00:38
autor: majek

Re: Elastyczne TPU (w rozumieniu ściskania, a nie wyginania)

: 16 gru 2023, 00:57
autor: dziobu
Żadne TPU/TPE nie jest fajnie ściśliwe. Nawet NinjaFlex czy guma od ś.p. 3DColor.

Jak szukasz gąbki, to weź...gąbkę. Lay-Fomm albo coś z tego: https://marwiol.pl/pl/c/PoroLay/23
Ale poczytaj najpierw recenzje, bo ponoć (???) d* nie urywa. Osobiście nie miałem.
ZTCW to jedyne normalnie dostępne filamenty o których można powiedzieć że są sliśliwe bo po wypłukaniu to gąbka z TPU.

Re: Elastyczne TPU (w rozumieniu ściskania, a nie wyginania)

: 16 gru 2023, 01:01
autor: arek
Dzięki. Świetna tam grafika.

Do potestowania były by filamenty A do ~55 albo OO ~50-80 (DD jest typu 55D czyli twardy).

W praktyce - brak takich w ofercie.

Gąbka - popatrzę. (colorFabb varioShore wygląda ciekawie z tego typu)

Re: Elastyczne TPU (w rozumieniu ściskania, a nie wyginania)

: 16 gru 2023, 02:02
autor: dziobu
Miękkie nie sa sciśliwe, tylko elastyczne. Wiele nowego nie zobaczysz.

Re: Elastyczne TPU (w rozumieniu ściskania, a nie wyginania)

: 16 gru 2023, 08:38
autor: denior
Może odlew z silikonu będzie lepszy

Re: Elastyczne TPU (w rozumieniu ściskania, a nie wyginania)

: 16 gru 2023, 09:46
autor: mcxmcx
Weź sobie oślej PU 20A, będzie miękko, ściśliwe itd.

Re: Elastyczne TPU (w rozumieniu ściskania, a nie wyginania)

: 16 gru 2023, 11:12
autor: mpk
z varioshore drukowałem wypełnienie do pudełka na kompozytowe flaszki. Materiał fajny, ale że jakiś szczególnie ściśliwy to bym nie powiedział.
Zadowalający w moim zastosowaniu efekt uzyskałem dopiero drukując sam infill bez żadnych ścianek.

Re: Elastyczne TPU (w rozumieniu ściskania, a nie wyginania)

: 16 gru 2023, 13:21
autor: arek
Z teco co oglądam na cnckitchen to w varioshore wszystko zależy od temperatury - dlatego "vario" "shore". Można różne shore uzyskiwać. Drukowałeś w temperaturze dającej najniższe shore? (bodaj 220C)

Re: Elastyczne TPU (w rozumieniu ściskania, a nie wyginania)

: 16 gru 2023, 13:53
autor: mpk
a któż tam to takim czasie temperaturę pamięta... ale tak, drukowałem mając świadomość cech materiału;)

Re: Elastyczne TPU (w rozumieniu ściskania, a nie wyginania)

: 18 gru 2023, 06:25
autor: Igor
PrintMe TPU20. Coś jak gumka do ołówków. I jak nie wypełnieniem to kształtem miękkość spróbować zapewnić.