Kilka pytań Lamusa

Oprogramowanie sterownika drukarki i do łączenia komputera z drukarką
Awatar użytkownika
MrWasabee
Postów w temacie: 6
Posty: 19
Rejestracja: 20 wrz 2023, 13:04
x 4

Kilka pytań Lamusa

Post autor: MrWasabee »

Siemanko.
Jakiś czas temu nabyłem po okazyjnej cenie drukarkę 3D Alfawise. 8-) Drukowała całkiem OK. Zaczęły sie problemy, z którymi sobie radziłem. Jednak praca z nią to generalnie była męka. Aktualizacja softu, nie ma szans. Strona nie działa, prducent; no cóż. Uparłem się że zmuszę ją do pracy. Okazyjnie udało mi się nabyć BTT SKR mini E3 v2.0, idąc za ciosem dokupiłem TFT43 od BTT. Przeorganizowałem nieco drukarkę, nowy hotend, noname BLTouch. Poskładałem i... Tu zaczęły się schody. Po kolei sprawdzam. Chłodzenie Ok, grzanie OK, silniki działają OK. Strona BigTreeTecha firmware, prekompilowany firmware.bin z obsługą BLTouch i tu pierwszy zgrzyt, bo mi to nie bangla. Dopiero teraz złapałem że to głównie robiony sprzęt pod Endera, i może to nie być tak łatwe jak mi się wydawało.
Obejrzałem dziesiątki filmików, przeczytałem kilka lub kilkanaście artykułów.
Zdurniałem... :crazy: Po wgraniu firmwaru z karty sd otrzymuję komunikat echo:Invalid mesh, error:Failed to enable Bed leveling. Gdzieś wyczytałem żeby i tak odpalić autolevel i bedzie dobrze. Nie jest. Silniki ruszją, jednak nie stają na krańcówkach. Z konsoli M119, Reporting status x_min: open y_min: open z_min:triggered z_probe:triggered ok. Domyślam się że krańcówki działają nie w ta strona??? :shock2:
Domyślam się że bez konfiguracji Marlina nie ruszy moje bydle :?: Wiem że pytanie niektórym może wydać się kretyńskie, ale czy po aktualizacji firmware'u Marlinem zmiany będą tylko w Marlin Mode :?: wygodniejsze dla mnie jest menu dotykowe. Na Githubie BigTreeTecha są źródła Marlina z wstępną konfiguracją dla SKR mini? I najważniejsze Visual Studio czy Adruino IDE? Sorry za lamerskie pytania, ale nie chciałbym uwalić sprzętu, więc trochę czaję się jak jeż do bzykania.
Pozdrawiam
3D NOOB :D
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1602
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 369

Re: Kilka pytań Lamusa

Post autor: Jarewa »

Bez organizacji własnej, zapomnij że to ogarniesz niestety trzeba się samemu przełożyć do marlina a nie szukać "gotowców" poświęć kilka dni visual studio i platformIO i sam zrób własnego pod swoje potrzeby ze swoim wyposażeniem. A wtedy nawet włączysz hosta lcd bo do tego jeszcze musisz podłączyć inaczej wyświetlacz.

W ogóle opieranie się na jakiś gotowcach to dla mnie strzelenie sobie w stopę.
JGFTW
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1359
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 735

Re: Kilka pytań Lamusa

Post autor: JGFTW »

Powiedziałbym, że jeżeli możesz to unikaj gotowców, kompiluj sam. Tyczy się to w szczególności Marlina.

Stąd musisz wziąć czystego Marlina i skompilować na nowo: https://marlinfw.org/meta/download/
Jest przykładowa konfiguracja Marlina do U20, którą można się posiłkować: https://github.com/MarlinFirmware/Confi ... guration.h

Pomimo różnej elektroniki względej OEM wciąż można stamtąd wziąć np wielkość pola roboczego (stołu), przyspieszenia, logikę krańcówek itp.
Informacjami o elektronice możesz posilkować się tym: https://github.com/bigtreetech/BIGTREET ... guration.h
(zapewne jest to dokładny firmware, który masz obecnie wgrany)


Patrząc na opis to wygląda, że musisz odwrócić logikę bltoucha:

Kod: Zaznacz cały

#define Z_MIN_ENDSTOP_INVERTING false // zmień na true
#define X_MAX_ENDSTOP_INVERTING false // Set to true to invert the logic of the endstop.
#define Y_MAX_ENDSTOP_INVERTING false // Set to true to invert the logic of the endstop.
#define Z_MAX_ENDSTOP_INVERTING false // Set to true to invert the logic of the endstop.
#define Z_MIN_PROBE_ENDSTOP_INVERTING false // zmień na true
https://github.com/bigtreetech/BIGTREET ... ion.h#L732

Oczywiście zakładając, że dobrze jest podłączony ;)

Sypie błędami, bo w pamięci masz co innego, więc dobrze jest sobie odblokować:

Kod: Zaznacz cały

  //#define EEPROM_INIT_NOW   // Init EEPROM on first boot after a new build.
MrWasabee, Jarewa
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1602
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 369

Re: Kilka pytań Lamusa

Post autor: Jarewa »

Eeprom to najmniejszy problem bo wystarczy zresetować do ustawień fabrycznych dwie komendy M503 i M500. I nie będzie już krzyczeć :D
MrWasabee
Awatar użytkownika
MrWasabee
Postów w temacie: 6
Posty: 19
Rejestracja: 20 wrz 2023, 13:04
x 4

Re: Kilka pytań Lamusa

Post autor: MrWasabee »

Jarewa pisze: 18 gru 2023, 18:22 Eeprom to najmniejszy problem bo wystarczy zresetować do ustawień fabrycznych dwie komendy M503 i M500. I nie będzie już krzyczeć :D
Czyli rozumiem że jeśli nawet zrobię jakiś błąd przy konfiguracji Marlina, nie uwalę płyty i będę w stanie naprawić błąd i wgrać oprogramowanie ponownie?
Lata temu, bawiłem się w zmiany oprogramowania tabletów, telefonów i innych urządzeń więc z grubsza mam pojęcie, jednak grzebanie w setkach lini kodu, kompilacja itd to dla mnie kompletne novum :idea: Po znacznej ilości artykułów, i filmów teoretycznie wiem jak to ogarnąć jednak zawsze jest ten głos z tyłu głowy, co gada, gada i gada...a nie to moja żona. :D Dobra, zabieram się za grzebanie w Visual Studio.
Ostatnio zmieniony 18 gru 2023, 18:45 przez MrWasabee, łącznie zmieniany 1 raz.
3D NOOB :D
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1602
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 369

Re: Kilka pytań Lamusa

Post autor: Jarewa »

Nie da się uwalić płyty programem, jedynie na co musisz uważać to na dane jak wyżej krańcówki i wielkość pola roboczego by nie doszło do KOLIZJI FIZYCZNEJ i to tylko tyle co może być nieciekawie. Resztę zawsze możesz poprawić i wgrać poprawioną wersję.

Oczywiście jak wyżej JGFTW pisał pracuj na czystym marlinie, A jak coś ci się pogubi/popierdzieli to lepiej wyrzuć folder z projektu platforIO i od nowa na czystym ustawiaj.

Na pewno też fizycznie musisz poprawić połączenie LCD (chyba że dałeś) wyświetlacz ma dwa wejścia EXT1 EXT2 to jest do marlin mode i masz jesztrze drugie TFT i musisz je też podłączyć do płyty jak chcesz dotykowo hostem.
MrWasabee
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 795
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Kilka pytań Lamusa

Post autor: majek »

Dasz radę, są w zasadzie 2 pliki konfiguracyjne, gdzie 90% zawartości to komentarze z opisem co to jest, jak działa itp.

I póki nie ogarniesz, że wszystko będzie prawidłowo działać, to wyświetlacz używaj w trybie Marlina - będziesz widział więcej i więcej opcji w menu jest.
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 633
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 259

Re: Kilka pytań Lamusa

Post autor: Rozarh »

Co innego jest zmiana w konfiguracji a co innego modyfikacja oprogramowania...

Ustawiając źle konfigurację nie uszkodzisz płyty - co najwyżej poleci błąd konfiguracji i nie zbuduje się plik, albo podasz zbyt duże rozmiary stołu i uszkodzi się mechanika (pasek, śruby coś pogną itp.) - niewielkie straty albo żadne.

Jeśli zaczniesz modyfikować kod źródłowy Marlina w innych plikach niż Configuration.h i Configuration_adv.h to może to już doprowadzić do uszkodzeń na płycie (zamiana wyjść z wejściami itp.)
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1602
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 369

Re: Kilka pytań Lamusa

Post autor: Jarewa »

Rozarh pisze: 18 gru 2023, 21:45

Jeśli zaczniesz modyfikować kod źródłowy Marlina w innych plikach niż Configuration.h i Configuration_adv.h to może to już doprowadzić do uszkodzeń na płycie (zamiana wyjść z wejściami itp.)
A niby co może się zdarzyć? uruchomi grzałkę? to że coś pomyli to najwyżej coś włączy przypadkowo a na pewno nie uszkodzi płyty.
Awatar użytkownika
MrWasabee
Postów w temacie: 6
Posty: 19
Rejestracja: 20 wrz 2023, 13:04
x 4

Re: Kilka pytań Lamusa

Post autor: MrWasabee »

Ok.Panowie i Panie.
Dzięki piękne za dotychczasową pomoc o mobilizację. Pomimo ograniczonego czasu, przysiadłem do Visuala i tak... nie jest źle bo udało mi się to z leksza ogarnąć. Jest do tego fajne rozszerzenie Auto Build Marlin co mi trochę ułatwia temat. Drukarka po wrzuceniu własnego firmwaru działa :yahoo: i udało mi się uruchomić BLTouch. :yahoo: Działam trochę po omacku, bo chciałbym zrozumieć co robię a nie narobić kaszany. Więc mój sposób działania jest nieco taki popaprany, ale konfiguruję np ze dwa lub trzy podzespoły drukarki, kompiluję,poprawiam ew.błedy, wrzucam na drukarkę i sprawdzam działanie. Wkurzająco upiardliwe, ale skuteczne. :smile2: Mam pytanie i zapewne jeszcze jakieś, może nawet kretyńskie, ale się pojawią.
Otóż, jak wcześniej wspomniałem drukarka ta to moja stara Alfawise; w zasadzie sama rama. Tam krańćówki były i tak zostało, na osi X na min, i osi Y na max i zapewne musi to być zapisane w configu ale za cholerę nie mogę znaleść lini. Druga sprawa linie:
#define INVERT_X_DIR false
#define INVERT_Y_DIR true
#define INVERT_Z_DIR false
służą do inwersji silników :?: Jeśli nie pasują mi ruch na osi x zmieniam na true itp :?:
Ja wiem że dla starych wyżeraczy to błachostki, ale miałem dzisiaj intensywny dzień w pracy i "pomroczność jasna" mnie dopadła.
A...I w temacie krańcówek. Jeśli przycisnę ją paluchem np na osi Y, i będę chciał nią ruszyć z pozycji menu w drukarce, powinno mi się to udać czy hotend na danej osi powinien stać. Wiem jak działają krańcówki, jednak są trzy możliwości: podłączenie do płyty, błąd w configu, uszkodzona krańcówka.

#define X_MAX_ENDSTOP_INVERTING false // Set to true to invert the logic of the endstop. Jeśli nie działają tutaj ma być true???
#define Y_MAX_ENDSTOP_INVERTING false // Set to true to invert the logic of the endstop

Pozdrawiam
3D NOOB :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Firmware'y i hosty”