Wysokotemperaturowy klej do gwintów w głowicy.

Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 9
Posty: 1360
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 738

Re: Wysokotemperaturowy klej do gwintów w głowicy.

Post autor: JGFTW »

Jarewa pisze: 16 sty 2024, 11:20 farba ma strukturę wiązaca i wytrzymuje 1200stC i jest dość tania
Pytanie czy wytrzyma ciśnienie i wibracje?

Wziąłem na tapetę te 3 specyfiki:
- klej do gwintów Grafen Graflock 3272 (250°C)
- klej do gwintów Loctite 278
- Silikon wysokotemperaturowy TECHNICQLL

Sprawdzę je w takiej kolejności.
Montaż chcę przeprowadzić na ciepło i wygrzewając głowicę w temperaturze 100°C przez 24H, żeby zastygł, a potem jeszcze trochę w temperaturze pokojowej.
Zobaczymy jak to wyjdzie.
geos
Postów w temacie: 7
Posty: 12
Rejestracja: 17 lip 2023, 09:19

Re: Wysokotemperaturowy klej do gwintów w głowicy.

Post autor: geos »

JGFTW pisze: 16 sty 2024, 11:59 Pytanie czy wytrzyma ciśnienie i wibracje?

Wziąłem na tapetę te 3 specyfiki:
- klej do gwintów Grafen Graflock 3272 (250°C)
- klej do gwintów Loctite 278
- Silikon wysokotemperaturowy TECHNICQLL

Sprawdzę je w takiej kolejności.
Montaż chcę przeprowadzić na ciepło i wygrzewając głowicę w temperaturze 100°C przez 24H, żeby zastygł, a potem jeszcze trochę w temperaturze pokojowej.
Zobaczymy jak to wyjdzie.
będziesz próbował z podkładką miedzianą? czy tylko preparat? preparat tylko na gwint czy również coś pomiędzy dyszę i łącznik?
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 9
Posty: 1360
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 738

Re: Wysokotemperaturowy klej do gwintów w głowicy.

Post autor: JGFTW »

Będę stosował tylko klej i wyłącznie na gwinty strefy gorącej (dysza, łącznik).
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 633
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 259

Re: Wysokotemperaturowy klej do gwintów w głowicy.

Post autor: Rozarh »

JGFTW pisze: 16 sty 2024, 12:30 Będę stosował tylko klej i wyłącznie na gwinty strefy gorącej (dysza, łącznik).
Zakładam, że masz świadomość, że dysze się wymienia?

Działanie typowych środków do gwintów, żeby móc odkręcić gwint niweluje się wysoką temperatura. Ciekawe czym niweluje się te wysoko-temperaturowe? No chyba, że będziesz od razu wymieniać łącznik z blokiem i dyszą - bo raczej nie będzie kontroli nad tym, żeby ten klej nie przeszedł na łącznik przy dokręcaniu.
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
mpk
Postów w temacie: 1
Posty: 365
Rejestracja: 27 lis 2019, 00:01
x 102

Re: Wysokotemperaturowy klej do gwintów w głowicy.

Post autor: mpk »

Jak już na klej, to montowałbym taką, co się nie wymienia. węglik wolframu, czy coś;)
Koszt bloku i łącznika przy takiej to pikuś, a mam akurat jedną taką, z którą co bym nie robił, to się luzuje
geos
Postów w temacie: 7
Posty: 12
Rejestracja: 17 lip 2023, 09:19

Re: Wysokotemperaturowy klej do gwintów w głowicy.

Post autor: geos »

ktoś kupił samochodowy silikon K2 wytrzymujący 350*C w podobnym celu i podzielił się komentarzem:

"Użyłem tego silikonu do uszczelnienia głowicy drukującej mojej drukarki 3D. Przed wkręceniem w blok grzewczy hojnie nałożyłem silikon na gwint dyszy i gardła, a następnie przykręciłem go. Po dwóch dniach suszenia użyłem głowicy drukującej. Chociaż drukowałem tylko na biało, z otworów nici wyszedł brązowo-czarny żużel i pachniał spalonym (maksymalna temperatura ciśnienia 240°C). Po demontażu głowicy drukującej zobaczyłem, że na niciach nie ma już prawie żadnego silikonu i to było źródło żużla. Z powodów, które nie są dla mnie jasne, ten silikon nie nadaje się do tej aplikacji.

3 gwiazdki, ponieważ jest bezpieczny dla innych przypadków użycia.

( Załączony obraz pokazuje pośrodku pobity żużel i na wykręconej dyszy widać kolor i strukturalnie zmienione (spalony?) Silikon)"
Screenshot_2024-01-16_21-41-00.png
źródło: https://www.amazon.pl/K2-Silikon-wysoko ... geNumber=1
Awatar użytkownika
Fest
Postów w temacie: 4
Posty: 348
Rejestracja: 17 paź 2022, 13:32
Lokalizacja: Wlkp. Wsch.
Drukarka: prawie Tronxy xy2
x 137

Re: Wysokotemperaturowy klej do gwintów w głowicy.

Post autor: Fest »

Silikon nie nadaje się do aplikacji uszczelniających bo paruje i się kurczy.

Osobiście jak w zastosowaniach motoryzacyjnych widzę nawalony na gumowe uszcelki to mam ochotę ubić aplikującego. To można cieniutko posmarować pomiędzy dwie połówki np silnika motocyklowego, bo tam zanim mikronowa warstwa o szerokości kilku mm odparuje to lata miną. W innym wypadku to jest tylko na czas liczony w dniach pracy.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1602
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 369

Re: Wysokotemperaturowy klej do gwintów w głowicy.

Post autor: Jarewa »

JGFTW pisze: 16 sty 2024, 11:59
Jarewa pisze: 16 sty 2024, 11:20 farba ma strukturę wiązaca i wytrzymuje 1200stC i jest dość tania
Pytanie czy wytrzyma ciśnienie i wibracje?

Raczej wytrzyma, pytanie tylko czy to rozkręcisz.
Awatar użytkownika
denior
Postów w temacie: 1
Posty: 430
Rejestracja: 04 maja 2020, 15:26
Lokalizacja: Kraków
x 165

Re: Wysokotemperaturowy klej do gwintów w głowicy.

Post autor: denior »

Ale pamiętajcie że to czasami trzeba rozebrać, miedziana wyżażona podkładka miedziana wydaje się najlepszym rozwiązaniem, ale aluminiowy blok dostanie po gwincie i pewnie po kilku dokreceniach będzie do wymiany
Drukarka Ender 3 Pro
Direct custom extruder + hydra
chłodzenie hydra 2x5015
Dual Z
#############################
Bambulab P1S
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 9
Posty: 1360
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 738

Re: Wysokotemperaturowy klej do gwintów w głowicy.

Post autor: JGFTW »

Rozarh pisze: 16 sty 2024, 14:38 Zakładam, że masz świadomość, że dysze się wymienia?
denior pisze: 17 sty 2024, 06:56 Ale pamiętajcie że to czasami trzeba rozebrać
Nie ma to dla mnie znaczenia - dyszę wymieniam dopiero jak się zużyję.
mpk pisze: 16 sty 2024, 16:44 Jak już na klej, to montowałbym taką, co się nie wymienia. węglik wolframu, czy coś;)
Rozarh pisze: 16 sty 2024, 14:38 No chyba, że będziesz od razu wymieniać łącznik z blokiem i dyszą
Tak, przygotuję sobie to samo na podmianę już skręcone; dyszę z hartowanej stali, łącznik bimetaliczny (tytan + mosiądz), blok miedziany
To połączenie nigdy mi długo nie trzyma (skręcając na ciepło + zimno), więc mam nadzieję, że klej to uszczelni. Jak będę musiał wymienić raz na pół roku albo lepiej to równie dobrze mogę wywalić stare. Koszt takiego modułu to między 25-45PLN, a w nowych drukarkach konstrukcja ekstrudera jest przygotowana, żeby właśnie tak wymieniać odkręcasz parę śrub, wyjmujesz wtyczki i podmieniasz. Szczelne połączenie będzie dla mnie ważniejsze niż demontowalność.
Rozarh pisze: 16 sty 2024, 14:38 Działanie typowych środków do gwintów, żeby móc odkręcić gwint niweluje się wysoką temperatura. Ciekawe czym niweluje się te wysoko-temperaturowe?
Jeszcze wyższą temperaturą ;) Są różne te kleje i niektóre można po podgrzaniu do temperatur >250°C odkręcić ręcznymi narzędziami.
Ogólnie wszystkie te kleje słabną od temperatury i starzeją się czasowo (przykładowo dla Loctite278):
image.png
Po podgrzaniu do 280-300C obstawiam, że narzędziami ręcznymi da się to odkręcić.

Jak chodzi o silikon to wygląda na to, że nic z tego nie będzie - wygląda na to, że facet od komentarza na amazonie doświadczył tego o czym pisali na forum z linka parę postów wcześniej, że nie wyrzyma ciśnienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ekstrudery, głowice i dysze, chłodzenie wydruku”