Dziury między wypełnieniem a ścianami

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
aress
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 25 gru 2023, 23:33

Dziury między wypełnieniem a ścianami

Post autor: aress »

Cześć.
Mam problem z dziurami między wypełnieniem a ścianami, wydaje mi się że drukarka mi ucina troszkę rogi między jedną a drugą linią.
Znalazłem film na YT gdzie wyraźnie widać jak drukarka robi przejście między wypełnieniem a ścianą a u mnie jakby to było ścięte.
Drukarka to Anet A6 z Marlin 1.1.9, slicer którego używam to Cura 5.4.0. Wróciłem do drukowania po długiej przerwie, kiedyś w drukarce (będzie z 2lata temu) wymieniłem stepsticki na ciche, wydaje mi się że wtedy tego problemu nie miałem ale pewien nie jestem. Piszę o tym bo może to ma związek z moim problemem.
Wykonany wydruk był z ustawieniem "procent zachodzenia wypełnienia" 45% ale mam wrażenie, że w praktyce tak nie jest.
Moje wydruki:
IMG_20231225_232519.jpg
IMG_20231226_000222.jpg
IMG_20231226_000222 — kopia.jpg
Zdjęcie z slicera jak powinna ścieżka wyglądać
Cura_ścieżki_s.png
Zdjęcie z YT jak ładnie widać prowadzenie ścieżek
Wydruk z neta.png
Ma ktoś pomysł co może być nie tak?
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 2
Posty: 490
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 167
Kontakt:

Re: Dziury między wypełnieniem a ścianami

Post autor: Igor »

Pobawić się akceleracją i jerkiem. Po narożnikach widać że głowica nie dojeżdża do dolecowego punktu kiedy zawraca, co się szczególnie objawia niedojeżdżaniem do ściany kiedy musi wykonać szybki nawrót przy wypełnieniu.
Linear Advance wyregulować. Kiedy głowica się rozpędza, ekstruder musi trochę szybciej podać filament niż by to wynikało z przeliczenia kroków na potrzebną objętość. Niewystarczający "advance" kończy się właśnie cieńszymi ścieżkami i niedolewaniem w narożnikach, przy zawracaniu itd.
Deretrakcję można zmniejszyć - przynajmniej u mnie dużo to dało ale jak robię głównie wydryki mechaniczne, gdzie priorytet nad piĘknością przez duże Ę ma spójność ścieżek/warstw i solidność całego wydruku więc i tak przepływ filamentu mam ustawiony na 101-102%
aress, Adinfo
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
aress
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 25 gru 2023, 23:33

Re: Dziury między wypełnieniem a ścianami

Post autor: aress »

Dzięki za garść cennych informacji, będę działał w tym kierunku :)
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1360
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 738

Re: Dziury między wypełnieniem a ścianami

Post autor: JGFTW »

Jak dla mnie to przede wszystkim możesz zwiększyć parametr, który w PrusaSlicer nazywa się Outline overlap
image.png
W Cura powinno się nazywać podobnie.
Daj jakieś 10% więcej, jak nie pomoże to zacznij się bawić w ustawienia, które zasugerował Igor.
aress
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 796
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Dziury między wypełnieniem a ścianami

Post autor: majek »

To jeszcze ogólnie polecam włączyć opcję 'Alternate Extra Wall' - co druga warstwa ma jedną ścianę więcej, a infill na końcach zostaje uwięziony między ścianami. Nawet w przypadku problemu jak na zdjęciu, to wydruk mechanicznie nadal będzie funkcjonalny, a dziury też będą o wiele mniej widoczne.

Oczywiście warto naprawić źródło problemu - ja obstawiam właśnie na jerk (LA chyba nie było w starym Marlinie) tak jak wcześniej pisał @Igor. Zwłaszcza, że 'infill overlap' masz aż na 45% i dalej to nic nie daje (mi wystarcza 10%).
A sądząc po zdjęciach, gdzie ściany na długich prostych miejscami do siebie nie dotykają, to pewnie też hotend nie wyrabia i warto zwolnić wydruk. Najlepiej w Cura dać sobie podgląd przepływu i porównać z tym co hotend może maksymalnie z siebie wycisnąć.

Zwolnić, zmniejszyć jerk, jeździć, obserwować ;)

EDIT:
JGFTW pisze: 26 gru 2023, 15:04 Jak dla mnie to przede wszystkim możesz zwiększyć parametr, który w PrusaSlicer nazywa się Outline overlap
W Cura powinno się nazywać podobnie.
Daj jakieś 10% więcej, jak nie pomoże to zacznij się bawić w ustawienia, które zasugerował Igor.
No to właśnie 'infill overlap', który ma już na 45% - wg. mnie to już bardzo dużo.
aress
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 3
Posty: 508
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: Dziury między wypełnieniem a ścianami

Post autor: roman »

To nie jest infill overlap. Żółte kreski to zapewne "solid inflill" czy jak to tam się nazywa w Curze. I widać, że jedna żółta kreska leci po obwodzie i to już jest ten infill. Czyli, że "overlap-em" to sterujemy "bliskość" ostatniej zielonej kreski do tej żółtej po obwodzie.

Ale mogę się mylić, bo Cura to już dawno nie widziałem.
aress, Adinfo
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 796
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Dziury między wypełnieniem a ścianami

Post autor: majek »

roman pisze: 26 gru 2023, 17:16 To nie jest infill overlap. Żółte kreski to zapewne "solid inflill" czy jak to tam się nazywa w Curze. I widać, że jedna żółta kreska leci po obwodzie i to już jest ten infill. Czyli, że "overlap-em" to sterujemy "bliskość" ostatniej zielonej kreski do tej żółtej po obwodzie.
Ale mogę się mylić, bo Cura to już dawno nie widziałem.
I pewnie masz rację. Rzeczywiście to wygląda jakby ustawione było 'extra infill wall count' na 1 (domyślnie 0), więc 'infill overlap' działa na tą dodatkową ścianę, a nie zygzaki (nie patrzyłem się wcześniej na kolorki).
aress
aress
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 25 gru 2023, 23:33

Re: Dziury między wypełnieniem a ścianami

Post autor: aress »

Widzę dyskusja się rozwinęła i w sumie fajnie bo sam wcześniej nie zauważyłem, że tam jest jeszcze dodatkowa ściana zrobiona z wypełnienia.
Co do tej żółtej ściany to u mnie nie było to ustawienie "extra infill wall count" mam go domyślnie na 0, ale "extra skin wall count" który domyślnie miałem ustawiony na 1, zmieniłem na 0 i teraz wypełnienie klei się do ściany bezpośrednio :thumbup:
Ale mój problem nadal występuje, brakuje mi tego małego przejścia przy ścianie zanim zacznie rysować drugą linię, pobawię się proponowanymi ustawieniami i dam znać czy udało mi się rozwiązać problem.
Dzięki za podpowiedzi ;)
aress
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 25 gru 2023, 23:33

Re: Dziury między wypełnieniem a ścianami

Post autor: aress »

Zmieniłem ustawienia jerk i jest duża zmiana na plus, prawie cały wydruk jest super, tylko w niektórych miejscach zdarzają się drobne dziurki. Muszę jeszcze sprawdzić ustawienia LA bo nie miałem kiedy tego zrobić i myślę że już będę w 100% zadowolony.
Dodaje kilka zdjęć, sory za nie najlepszą jakość ale widać różnicę ;)
Dzięki za pomoc! :D
Załączniki
IMG_20231229_202733.jpg
IMG_20231229_202709.jpg
IMG_20231229_202705.jpg
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 3
Posty: 508
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: Dziury między wypełnieniem a ścianami

Post autor: roman »

No to zaspokój naszą ciekawość i napisz z jakich wartości jerk zmieniłeś na jakie.
Zielony
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”