Laser diodowy 20W

Tokarki, frezarki, CNC, wtryskarki, wytłaczarki itp.
gwidon777
Postów w temacie: 8
Posty: 285
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Laser diodowy 20W

Post autor: gwidon777 »

Witam,
Zostałem szczęśliwym (tak mi się wydawało) posiadaczem lasera diodowego.
https://pl.aliexpress.com/item/10050059 ... pt=glo2pol
Poczytałem sporo i okazało się, że firmware Marlina do MPCNC ma już skonfigurowaną opcję dla lasera.

#define SPINDLE_LASER_PWM_PIN PC9
#define SPINDLE_LASER_ENA_PIN PB0 // Heater2

#define LASER_FEATURE
#if EITHER(SPINDLE_FEATURE, LASER_FEATURE)
#define SPINDLE_LASER_ACTIVE_STATE HIGH
#define SPINDLE_LASER_PWM true // Set to "true" if your controller supports setting the speed/power
#define SPINDLE_LASER_PWM_INVERT false // Set to "true" if the speed/power goes up when you want it to go slower

Wystarczy odznaczyć, podłączyć i powinno działać. Wyczytałem też że płytka dołączona do zestawu lasera (P-DA-01) jest zbędna i wystarczy podłączyć laser bezpośrednio do płyty głównej (SKR Pro V1.2) i będzie działać.
Po podłączeniu kabelków i włączeniu zasialania płyty SKR wysiadła komunikacja z płytką SKR. Diody się świecą ale nie ma połączenia USB.
podl_1.jpg
Planuję podłączyć to jeszcze raz tym razem przez dołączoną płytkę P-DA-01. Czy ma ktoś jakieś doświadczenia z tym laserem? Chciałbym upewnić się, że tym razem nic się nie popsuje.
podl_2.jpg
Zasilacz, który był w zestawie ma 12V i 5A. Planuję go wykorzystać. Czy nie będzie problemu jeśli podam napięcie wejściowe 24V (ze złącza PB0 płytki SKR)? Może na razie pominąć zasilacz 12V i podłączyć dodatkowy zasilacz 24V z jakiejś drukarki?

Z góry dzięki za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 633
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 259

Re: Laser diodowy 20W

Post autor: Rozarh »

Laser z zestawu ma zasilanie 24V. W dodatku 5A. To daje moc ponad 100W. Możliwe, że MOSFET na płycie spalił się z przeciążenia.
Sprawdź czy płyta SKR PRO po podłączeniu z zasilaczem i przez USB do kompa się komunikuje. Powinna to robić - jeśli nie, to padło coś w niej - może bezpieczniki bo takowe posiada...
Jedyne miejsce na tej płycie gdzie możesz podłączyć zasilanie tego lasera to BED (PD12) pod warunkiem, że do BED POWER podłączysz zasilacz 24V (minimum 5A).
Ten sygnał PWM możesz brać z HEAT0-2 (o ile 2 nie jest uwalone) i chyba musisz odwrócić logikę - bo PWM jest na zacisku "-" a "+" jest podawany stale. Niech mnie ktoś tu poprawi.
gwidon777
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1602
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 369

Re: Laser diodowy 20W

Post autor: Jarewa »

Usmażył SKR PRO, tam wyjście na grzałkę masa jest PWM, wiec pełne napięcie poszło sygnałowym a co za tym idzie na pin stm-u poszło 24V. Reszty chyba nie muszę pisać.


Przez płytkę też usmażysz, tam musi być stałe napięcie, albo włączaniem/wyłączaniem PLUSEM. Niestety żadna płytka z drukarki nie steruje PWM plusem.
gwidon777
gwidon777
Postów w temacie: 8
Posty: 285
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Laser diodowy 20W

Post autor: gwidon777 »

Jarewa pisze: 29 gru 2023, 16:45 Usmażył SKR PRO, tam wyjście na grzałkę masa jest PWM, wiec pełne napięcie poszło sygnałowym a co za tym idzie na pin stm-u poszło 24V. Reszty chyba nie muszę pisać.
Nie wygląda żeby coś się spaliło. Nie było dymu ale w tych płytkach pada komunikacja przez USB chyba z byle powodu.
Jarewa pisze: 29 gru 2023, 16:45 Przez płytkę też usmażysz, tam musi być stałe napięcie, albo włączaniem/wyłączaniem PLUSEM. Niestety żadna płytka z drukarki nie steruje PWM plusem.
Inny laser podłączony do płytki Rambo i działa.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1602
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 369

Re: Laser diodowy 20W

Post autor: Jarewa »

Zauważ że on podał stałe napięcie na laser. Albo zasilanie stałe z jednego źródła dla sterownika i lasera. Jak mi nie wierzysz to po prostu wykonaj mały test daj do lasera tylko plus 24V i sprawdź co jest między masą a masą lasera i miedzy masą a wejściem PWM jakie miernik pokaże napięcia.
gwidon777
Postów w temacie: 8
Posty: 285
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Laser diodowy 20W

Post autor: gwidon777 »

Jarewa pisze: 29 gru 2023, 21:01 Zauważ że on podał stałe napięcie na laser. Albo zasilanie stałe z jednego źródła dla sterownika i lasera. Jak mi nie wierzysz to po prostu wykonaj mały test daj do lasera tylko plus 24V i sprawdź co jest między masą a masą lasera i miedzy masą a wejściem PWM jakie miernik pokaże napięcia.
Wybacz, ale nie bardzo rozumiem. Nie ma innego napięcia, niż stałe w tym układzie. Zasilacz daje 24V DC i takie trafia do lasera. Może być jeszcze 12V, 5V i 3,3V ale dalej jest to napięcie stałe.
Z twojego komentarza zrozumiałem, że nie da się tego podłączyć, więc wkleiłem filmik pokazujący że się da. Pytanie moje dotyczyło sposobu podłączenia lasera do płytki SKR. Wydaje się to proste ale jak się przekonałem może uszkodzić płytkę sterującą. Może masz jakiś pomysł, żeby podłączyć to i niczego nie uszkodzić?
Z tego co rozumiem z konfiguracji Marlina to:
#define SPINDLE_LASER_ENA_PIN PB0 // Heater2
Służy do załączania lasera. Teoretycznie powinno wystarczyć zasilanie z głównego zasilacza, który ma chyba 15A i 24V. Może obiążalność tego wyjścia jest za mała ale jak pisałem płytka SKR uległa uszkodzeniu po podłączeniu do niej napięcia. Nie załączałem lasera (trzeba to zrobić komendą M03). Dla bezpieczeństwa podłączę dodatkowy zasilacz 24V jak na filmiku i jeszcze dodatkowo kabelek GND razem z PWM.
podl_3.jpg
Czy teraz to zadziała?
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1602
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 369

Re: Laser diodowy 20W

Post autor: Jarewa »

Nie rozumiesz tego, to ze jeden zasilacz to ok z tym nie ma problemów. Problem się pojawia bo pierw zasilasz "sterownik" a potem programowo laser, z tym że mosfet lasera na sterowniku podaje "masę" dopiero później, w tym samym czasie laser ma podpięty plus wiec na nim jest dodatnie napięcie, nie mając masy prawdopodobnie na PWM wejściu jest plus 24V względem masy sterownika (dlatego mówiłem byś sprawdził woltomierzem) PWM jest bezpośrednio podłączone pod nóżkę UC bez żadnych zabezpieczeń.

Innym słowem wiesz jak działa dzielnik napięcia? to teraz pomyśl jak ma zadziałać jak nie ma masy..


Po prostu nie możesz sterować zasilaniem lasera. Musi być podpięte na stałe jak płyta sterownika. Lub szukać jakiś zewnętrzy mosfet z kanałem P by sterować plusem a nie masą.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8948
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Laser diodowy 20W

Post autor: dziobu »

  • Zasilasz laser z zasilacza albo z wyjścia do stołu.
  • Sygnał PWM dajesz z wyjścia do wentylatora (chłodzenia wydruku) a nie z gołej nóżki uC. Wtedy w sofcie ustawisz sterowanie przez M106/M107 i gotowe.
Tak swój odpalałem w Marlinie. Działał.
W smoothie też działa w ten sam sposób.

btw.
Nie dostałeś książeczki do tego lasera?
gwidon777
Postów w temacie: 8
Posty: 285
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Laser diodowy 20W

Post autor: gwidon777 »

dziobu pisze: 29 gru 2023, 22:50
  • Zasilasz laser z zasilacza albo z wyjścia do stołu.
  • Sygnał PWM dajesz z wyjścia do wentylatora (chłodzenia wydruku) a nie z gołej nóżki uC. Wtedy w sofcie ustawisz sterowanie przez M106/M107 i gotowe.
Tak swój odpalałem w Marlinie. Działał.
W smoothie też działa w ten sam sposób.

btw.
Nie dostałeś książeczki do tego lasera?
Mam książeczkę. Z tego co zrozumiałem do tej pory to:
Zasilacz podpinam bezpośrednio do lasera.
Sterowanie mocą lasera: PC9 + GND załączanie komendą M03? lub któreś z wyjść FAN plus GND, załączanie M106.

Zgadza się?
gwidon777
Postów w temacie: 8
Posty: 285
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Laser diodowy 20W

Post autor: gwidon777 »

Zna ktoś kogoś kto tanio naprawia płytki BTT?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia inne (nie drukarki)”