Ender 5 Pro - głowica przesuwa wydruk

dfarrokh
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 02 sty 2024, 15:11

Ender 5 Pro - głowica przesuwa wydruk

Post autor: dfarrokh »

Witam wszystkich serdecznie,
Od dwóch dni jestem posiadaczem Ender 5 pro, druk 3d to dla mnie nowość. Drukarkę złożyłem zgodnie z instrukcją, skalibrowałem stół zgodnie z viewtopic.php?f=70&t=5415
Drukarka do wysokości ok. 2cm drukuje dobrze, jednak za każdym razem po osiągnięciu tej wysokości głowica dotyka do wydruku i przesuwa go po stole. Próbowałem drukować z różnych modeli - kostki, załączonych modeli z karty z oprogramowaniem drukarki, używałem Creality Slicer 4.8 i Cura 5.6.0 i za każdym razem jest to samo.
załączam zdjęcia wydruku i info o drukarce

Co może być przyczyną i jak to naprawić?
Załączniki
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 4
Posty: 490
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 167
Kontakt:

Re: Ender 5 Pro - głowica przesuwa wydruk

Post autor: Igor »

To oryginalna nakładka na stół? Z przyczepnością u niej tak sobie i po prostu może strącać wydruk normalną siłą z jaką dysza podająca normalną ilość materiału działa na wydruk. Krzywy stół (zwykle jest krzywy) też nie pomaga. Jeśli jest lekko wklęsły to nieewystarczająco wsmarowuje pierwszą warstwę detaludrukowanego na środku. Daj zdjęcie spodu tej kostki oraz spróbuj ją wydrukować w narożniku.

Kup szkło i klej DD w "sztyfcie", to najtańszy ze skutecznych sposobów na odpadające detale i trudności z pierwszą warstwą. Szkło trzeba zawsze utrzymywać upaprane cienką warstwą kleju bo PLA nie trzyma a PETG trzyma za mocno i odchodzi z kawałkami szkła.

Sprawdź też czy ekstruder podaje tyle ile trzeba. W moim trzeba było trochę skorygować kroki E bo "przelewał".
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
dfarrokh
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 02 sty 2024, 15:11

Re: Ender 5 Pro - głowica przesuwa wydruk

Post autor: dfarrokh »

tak, to oryginalna nakładka,

wygląda na to że stół jest krzywy, przy kalibrowaniu stołu w narożnikach i po jego bokach głowica szura po kartce, a na środku stołu głowica nie dotyka do kartki

kostka umieszczona na boku stołu została wydrukowana w całości i nawet ciężko było ją odkleić od stołu

załączam zdjęcia spodów kostki

Dzięki za pomoc
Załączniki
6.jpg
kostka wydrukowana prawidłowo z boku stołu
kostka wydrukowana prawidłowo z boku stołu
9.jpg
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 4
Posty: 490
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 167
Kontakt:

Re: Ender 5 Pro - głowica przesuwa wydruk

Post autor: Igor »

Porównaj teraz tę zepsutą kostkę z tą z narożnika. Pierwsza warstwa tej udanej będzie spójniejsza i gładsza.

Pozostaje kupić szkło na stół + klej DD i będziesz pan zadowolony. Przy szkle może się okazać że trzeba będzie podnieść temperatury stołu o 5°C w profilach. Przy okazji warto stół od spodu zaizolować matą. I druknąć sobie z PETG ramiona usztywniające stół, dzięki nim lepiej trzyma wymiar.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 633
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 259

Re: Ender 5 Pro - głowica przesuwa wydruk

Post autor: Rozarh »

Zawsze może też zainwestować w czujnik poziomowania i zrobić Mesh Grid stołu tak, żeby drukarka wiedziała gdzie ma jak nierówno i to skompensuje.
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1795
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Ender 5 Pro - głowica przesuwa wydruk

Post autor: Andrzej_W »

Rozarh pisze: 03 sty 2024, 21:31 Zawsze może też zainwestować w czujnik poziomowania i zrobić Mesh Grid stołu tak, żeby drukarka wiedziała gdzie ma jak nierówno i to skompensuje.
Nie podsuwaj koledze głupich pomysłów :D
Ma drukarkę raptem parę dni niech sobie po drukuje, zapozna się ze slicerem i ustawieniami. Z czasem to sobie poprzerabia według potrzeb.
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 633
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 259

Re: Ender 5 Pro - głowica przesuwa wydruk

Post autor: Rozarh »

Andrzej_W pisze: 03 sty 2024, 21:34 Nie podsuwaj koledze głupich pomysłów :D
Ma drukarkę raptem parę dni niech sobie po drukuje, zapozna się ze slicerem i ustawieniami. Z czasem to sobie poprzerabia według potrzeb.
Skoro nie kupił Bambu ani Prusy to chce grzebać :cool2: - szyba nie będzie przylegać do stołu bo ten jest krzywy a komory powietrzne skutecznie będą izolować ciepło - więc 5 stopni to będzie stanowczo za mało.
Ponadto osobiście wolałbym wymienić stół na prosty niż dodać szkło i zabawy z kleikami i innymi paćkajłami - dla mnie to są relikty drukarek 1 generacji (budowanych na częściach z marketów)...
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 796
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Ender 5 Pro - głowica przesuwa wydruk

Post autor: majek »

Jeżeli odchyłka nie jest zbyt duża (0.2mm? - czyli dwie kartki), to można po najlepszym poziomowaniu jakie się da, ustawić w slicerze grubszą pierwszą warstwę.
Tak mam w starej delcie z archaicznym Marlinem, krzywym stołem i bez możliwości mapowania krzywizny - pierwsza warstwa na 0.3mm i da się drukować akceptując, że miejscami jest prawie w powietrzu, a gdzie indziej dosyć rozsmarowane. Ale do tego trzeba mieć też dobrze klejący się stół (u mnie blacha z PEI+klej DD).
I większość wydruków nie zajmujących całego stołu da się wkomponować z miejsce, gdzie będzie nawet całkiem ok.
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 4
Posty: 490
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 167
Kontakt:

Re: Ender 5 Pro - głowica przesuwa wydruk

Post autor: Igor »

Szkło i klej szybciej, taniej i o wiele prościej zastosować niż parę (tygo)dni poświęcić na naukę jak ustawić i skompilować Marlina pod czujnik. Nie każdy jest i musi być specem od budowy drukarek. Sposób działa, instalacja szk)a i wypoziomowanie zajmuje parę minut, te 5 stopni więcej w moim starym Endku wystarczyło. Drukarka raz uatawiona od tammtego czasu z 10 kg filamentów przepuściła przez siebie.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
marcin-1125
Postów w temacie: 1
Posty: 130
Rejestracja: 24 mar 2023, 09:14
Drukarka: Creality Ender 5.300
x 18

Re: Ender 5 Pro - głowica przesuwa wydruk

Post autor: marcin-1125 »

Witam. To bardzo nie profesjonalne ale działa. Kup w budowlanym szeroką taśmę aluminiową samoprzylepną. Naklej na matę magnetyczną w miejscach zapadnięcia z marginesem ujemnym około 1cm żeby progu niebyło. Łatwo się odkleja po lekkim nagrzaniu i nie problem ją zmienić lub się jej pozbyć. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”