Strona 1 z 1

kostka 20x20x20

: 05 sty 2024, 17:20
autor: truskkwa
Część, kalibruje za pomocą kostki 20x20x20mm . Po zmierzeniu wymiarów kostki pierwsza warstwa ma wymiary 20.23x20.23mm natomiast górna warstwa ma odpowiedni wymiar 20x20mm. Macie pomysły jakie mogą być tego powodu ? Drukarka to Ender-3 natomiast filament DD-PLA1 ,temperatura druku 215/60.
Dziękuje za pomoc

Re: kostka 20x20x20

: 05 sty 2024, 17:42
autor: Andrzej_W
0.23 to bardzo dobry wynik jak na druk 3d.
Projektując dla siebie detale po prostu uwzględniasz te odchyłki.

Re: kostka 20x20x20

: 05 sty 2024, 17:44
autor: dziobu
Na spodzie szersza warstwa to stopa słonia. Ja to uwzględniam w projekcie robiąc ścięcia tam gdzie detal dotyka stołu.

Re: kostka 20x20x20

: 05 sty 2024, 17:56
autor: truskkwa
Nie wiedziałem że to odkształcenie się tak nazywa. Można go kompensować w Cura , spróbuje to jakoś zmniejszyć wpisując parametry na podstawie wydruku. Dziękuje.

Re: kostka 20x20x20

: 05 sty 2024, 18:14
autor: Andrzej_W
O źle posta przeczytałem. :shock:
Tak jak dziobu ci napisał. Ewentualnie możesz spróbować delikatnie podnieść dyszę przy ustawianiu stołu.

Re: kostka 20x20x20

: 05 sty 2024, 20:08
autor: Adinfo
dziobu pisze: 05 sty 2024, 17:44Na spodzie szersza warstwa to stopa słonia. Ja to uwzględniam w projekcie robiąc ścięcia tam gdzie detal dotyka stołu.
To jest jednocześnie prosty i genialny sposób na radzenie sobie ze stopą słonia (czasem trzeba wprasować pierwszą warstwę więc i tak wyjdzie stopka, nawet jak drukarka dobrze skalibrowana). Że też na to wcześniej nie wpadłem :shock: -> ale @dziobu to @dziobu :git:

Re: kostka 20x20x20

: 05 sty 2024, 20:15
autor: Andrzej_W
Adinfo pisze: 05 sty 2024, 20:08
dziobu pisze: 05 sty 2024, 17:44Na spodzie szersza warstwa to stopa słonia. Ja to uwzględniam w projekcie robiąc ścięcia tam gdzie detal dotyka stołu.
To jest jednocześnie prosty i genialny sposób na radzenie sobie ze stopą słonia (czasem trzeba wprasować pierwszą warstwę więc i tak wyjdzie stopka, nawet jak drukarka dobrze skalibrowana). Że też na to wcześniej nie wpadłem :shock: -> ale @dziobu to @dziobu :git:
Bez przesady stosuję fazowanie praktycznie w każdym swoim modelu. A to dlatego że dużo oglądałem na początku poradników modelowania.

Re: kostka 20x20x20

: 05 sty 2024, 20:31
autor: velkhor
Kompensacja stopy słonia to moim zdaniem ostateczność. Obstawiam że masz dużo za nisko dyszę.
Proponuje inny test którym w miare szybko wykryjesz czy masz problem ze stopa slonia. Wydrukuj kostkę grubość ściany 1, góra i dół 0 warstw. I zmierz grubość ściany. Teoretycznie powinna mieć tyle ile dysza czyli 0,4mm. W praktce góra coś koło 0,41-0,42 jak dół będzie dużo szerzej to znaczy że na dole za bzrdzo ściskawarstwy i dlatego Ci wymiar nie pasuje.

Re: kostka 20x20x20

: 05 sty 2024, 21:07
autor: dziobu
Nie, to nie ostateczność tylko zwykłe działanie. Nie każdy ma idealnie prosty stół i nie każdy detal, czy to ze względu na projekt czy materiał, trzyma się dostatecznie dobrze gdy tylko leży na blacie.

Re: kostka 20x20x20

: 05 sty 2024, 21:16
autor: velkhor
No dobrze nie będe się kłócił. Ja stope wyłączyłem bo mnie drażniła... Widoczenie idealnie płaska szyba mi się w enderze trafiła... Rozwiązań jest kilka niech sobie autor wybierze. Ja nadal obstawiam przy swoim. Jak mam problemy ze słabym trzymaniem stoły to puszczam 0,12 na pierwszej warstwie a reszta 0,15 (tak standardowo drukuje).

Re: kostka 20x20x20

: 06 sty 2024, 11:11
autor: lukk
Też jestem za tym, żeby w slicerze to kompensować (w curze się to nazywa "initial layer horizontal expansion"). Wychodze z założenia, że model ma być taki jaki chcę finalnie obiekt (oczywiście drukowalny). Poza tym, wtedy w profilu się raz ustawi i tyle, nie trzeba przy każdym modelu pamiętać fazować od strony stołu.

Re: kostka 20x20x20

: 11 sty 2024, 18:51
autor: aaannnd
Można też na initial layer ustawić szerokość ścieżki na 150% i będzię dobrze wprasowany mimo odpowiedniej wysokości bo z dyszy 0.4 leje ścieżką 0.6 na pierwszej warstwie trzymając zewnętrzne wymiary.


pod warunkiem że dysza z płaskim czubkiem, a nie do szpica.

Re: kostka 20x20x20

: 15 sty 2024, 09:42
autor: uczesie
lukk pisze: 06 sty 2024, 11:11 Też jestem za tym, żeby w slicerze to kompensować (w curze się to nazywa "initial layer horizontal expansion"). Wychodze z założenia, że model ma być taki jaki chcę finalnie obiekt (oczywiście drukowalny). Poza tym, wtedy w profilu się raz ustawi i tyle, nie trzeba przy każdym modelu pamiętać fazować od strony stołu.
Cześć,
Możecie podpowiedzieć jak w tej opcji dobrać wartości? Jesli wychodzi mi stopa słonia w okolicy 0,09 do 0,1 to wartoscyod ktorej warto zacząć w polu "initial layer horizontal expansion" powinna zaczynac sie od okolicy 0,1?

Re: kostka 20x20x20

: 15 sty 2024, 13:56
autor: Kopytko
Jeżeli Ci wychodzi 0,1 to powinieneś dac 0,1, ale tez moze warto przyjżeć sie zbyt mocno wprasowanej 1 warstwie.

Re: kostka 20x20x20

: 17 sty 2024, 11:03
autor: uczesie
Ok, uzyskałem mniejsza stope slonia na 1 warstwie ale nadal na 2 i 3 mam stope, to samo mam z górną warstwą - jak tylko zaczyna całą warstwę kłaść na wypełnienie kostki(procentowawartośc infill nie ma znaczenia) to zwieksza się wymiar. Gdzie mozna szukać kompensacji w slicerze?
Mówimy o curze

Re: kostka 20x20x20

: 17 sty 2024, 11:36
autor: Kopytko
JAk ci sie rozjeżdża na tyle warstw to masz za blisko dysze stołu, przy pierwszej warstwie, musisz oddalić dysze od stołu.

Re: kostka 20x20x20

: 18 sty 2024, 10:52
autor: uczesie
Problem występuje zawsze gdy w modelu konczy sie wypelnienie pustej przestrzeni i zaczynaja się warstwy - domyślnie mam ustalone 4 warstwy gornej i dolnej scianki(top/bottom layers). Wartości szerokości wydruku wahaja sie od 0,1 do 0,2 mm. Dodam zdjęcia jak mi odmuli sie serwer...jak narazie udalo mi sie prawie całkowicie zminimalizować stopensponia

Re: kostka 20x20x20

: 18 sty 2024, 13:31
autor: Kopytko
To masz stope słonia, czy zgrubienie w miejscu zmiany rodzaju wypełnienia?>
Bo to już są 2 różne rzeczy. Stopa słonia zaczyna sie od podłoże idąc w górę. A nie od jakiejś wysokości.

Re: kostka 20x20x20

: 28 lut 2024, 21:35
autor: uczesie
Kopytko pisze: 18 sty 2024, 13:31 To masz stope słonia, czy zgrubienie w miejscu zmiany rodzaju wypełnienia?>
Bo to już są 2 różne rzeczy. Stopa słonia zaczyna sie od podłoże idąc w górę. A nie od jakiejś wysokości.
Mam równocześnie stopę słonia i rozszerzenie się warstwy tam, gdzie kończy się infil a zaczyna pierwsza warstwa górna(zerknij na zdjęcia konewki w miejscu łączenia się z uchwytem - była tam ściana, która wzmacnia uchwyt) oraz na końcowych warstwach - "top layer"(czyli po prostu góra kostki). O ile na dole zminimalizowałem tak góra kuleje. Skoro dół dało radę zmienić to aż głupio nie pytać o górę:)

Re: kostka 20x20x20

: 28 lut 2024, 21:58
autor: marcin-1125
Witam. Zwiększ chłodzenie pod dyszą.

Re: kostka 20x20x20

: 28 lut 2024, 22:07
autor: Kopytko
To dalej walka z kalibracja przepływu wymagana, jak masz gęściej, ścieżki to się rozpychają, dodatkowo zmniejsz ciut parametr nachodzenia wypełnienia na obrysy.

Re: kostka 20x20x20

: 29 lut 2024, 00:36
autor: uczesie
marcin-1125 pisze: 28 lut 2024, 21:58 Witam. Zwiększ chłodzenie pod dyszą.
Fabryczny Ender 5 Pro, mam na 100% chłodzenie, drukuje PLA różnymi a i tak wyniki takie same. Wentylatory czyste
Kopytko pisze: 28 lut 2024, 22:07 To dalej walka z kalibracja przepływu wymagana, jak masz gęściej, ścieżki to się rozpychają, dodatkowo zmniejsz ciut parametr nachodzenia wypełnienia na obrysy.
Właśnie mam dylemat - zauważyłem, że flow prawidłowe u mnie to okolice 96% po pomiarach suwmiarką. ALE..... górna warstwa przy kalibracyjnej kostce z literą Z ma prześwity - jakby miał za mało flow. Jeśli górna warstwa jest jednolita(nie wymagana retrakcja itp) nie ma "dziur". Przy Ironing oczywiście problem nie występuje.
Przed chwilą robiłem kolejne wydruki - warstwa 0,2 mm, wszystko fabryczne ustawione w Curze i zdjęcia w załączniku.

"dodatkowo zmniejsz ciut parametr nachodzenia wypełnienia na obrysy" - to wpływa na "wjeżdżanie" filamentu na kontury liter? Jeśli tak - jak się nazywa po angielsku w Curze?

Re: kostka 20x20x20

: 29 lut 2024, 07:50
autor: malyhenio1
Polecam ten filmik:

Re: kostka 20x20x20

: 29 lut 2024, 07:57
autor: marcin-1125
Procent nałożenia wypełnienia - infill overlap percentage
Jakie masz prędkości druku?

Re: kostka 20x20x20

: 29 lut 2024, 09:37
autor: uczesie
Nie chce walczyć o 1% dokładności a po prostu wrócić do ustawienia, gdzie top layer było ok oraz pozbyć sie problemów w nagła zmianą wymiarów w miejscu pojawiania się nowych pełnych warstw😄

Prędkość duku domyslna na profilu cura 0,2 - 80 mm

Re: kostka 20x20x20

: 29 lut 2024, 10:20
autor: marcin-1125
Czasami zmienimy coś na poziomie którym nam się wydaje zerowy a w rezultacie sypie się wszytko po kolei i możemy szukać w nieskończoność przyczyny. Zaczynałem od Ender 5 pro i przyczyn takich problemów może być 100, zaczynając od złej kalibracji extrudera przez brudne radełko, napięcie pasków, luźnych rolkach, słabym chłodzeniu i na ustawieniach krajalnicy kończąc. Te forum jest żeby sobie pomagać więc za każdym razem gdy ktoś ma problem zaczyna się od początku więc każdy problem związany z podobnymi zagadkami trzeba zacząć od wyeliminowania wszystkich błędów. A kolejność kalibracji drukarki jest stała i jest podstawą dobrych wydruków.

Re: kostka 20x20x20

: 12 mar 2024, 20:01
autor: uczesie
Trochę podrukowałem. Wnioski są następujące:
Flow 98% zapewnia dobrą grubość ścianek ale ciągle mam przerwy w top layer(bottom layer jest idealna). Teraz głupieje czy to przez retrakcję czy flow nie takie czy ciągle umyka mi średnica filamentu(chociaż wątpię, mam ten problem na wielu różnych PLA różnych firm). Średnica filamentu w slicerze ustawione zgodnie z rzeczywistością - 1,73 mm(tyle wychodzi mi średnicy po kilku pomiarach i uśrednieniu wyników)

Ekstruder - 2 razy sprawdzałem, trzyma 100 mm non stop, paski napięte, nasmarowana rurka PTFE, dysza OK, radełko czyste. Ustawiłem nawet top layer flow na 100%, resztę na 98 i dalej bez zmian

RObię flow wg tego poradnika:https://3dprintbeginner.com/flow-rate-calibration/

W którą stronę Wy byście poszli?

Re: kostka 20x20x20

: 12 mar 2024, 20:09
autor: Andrzej_W
Jeżeli to jest 98% flow i jak widzę dalej są prześwity to dodawaj sobie co 5% i drukuj dalej testy. W SuperSlicer są generatory testów i można puścić test flow na jednym wydruku

Re: kostka 20x20x20

: 16 mar 2024, 13:54
autor: uczesie
Powalczyłem trochę. Jednak 103 infill jest prawidłowy aby zamknąć prześwity na top layer.
Pytanie mam tylko odnośnie parametru decydującego o wartości najechania dyszy (i tym samym filamentu) na obrysy zewnętrzne. Mówiąc krótko chciałbym dopieścić parametr, który zmniejszy przy ściankach wartość nadekstrucji. Wrzucam screen z cury, teoretycznie jest to parametr "infil overlaps percentage" o wartości 9%, ale on się odnosi z tego co wyczytałem w momencie wypełniania pustego modelu filamentem (czyli infill i zdjęcie z moją konewką w poprzednich postach) na to, jak bardzo zbliży się infill do ścianek wewnętrznych. Nie odnosi się do top layer - testy z kostkami kalibracyjnymi na nic nie wpływa(drukowałem nawet z wartością 0% i dalej to samo) i dalej mam delikatną nadextruzję na konturach litery Z czy ściankach bocznych w topl layer