Płaskość stołu - pytanie.

Jakość druku Cię nie zadowala?
velkhor
Postów w temacie: 8
Posty: 36
Rejestracja: 28 sty 2021, 15:29
x 3

Płaskość stołu - pytanie.

Post autor: velkhor »

Witam Panów i Panie....

Jestem w trakcie popełniania drukarki, w skrócie Core XY (prowadnice liniowe), oś Z na 3 silnikach z autopoziomowaniem (stół wisi na prowadnicach liniowych napęd śrubami trapezowymi.
Na stół wybór padł na lustro, gdyż w miare bezproblemowo dostępna. Po pierwszych testach stołu jestem troche zmieszany. Szukać lepszej sztuki, czy to co jest będzie całkiem ok.

Numer punktów: 121
Obszar próbkowania: 1520.0 cm²
Maksymalne odchylenie: -0.130 / 0.070 mm
Uśredniony błąd: -0.013 mm
Błąd RMS: 0.052 mm
Zrzut ekranu z 2024-01-05 20-33-12.png
Zrzut ekranu z 2024-01-05 20-33-19.png
Zrzut ekranu z 2024-01-05 20-33-30.png
Troche martwi mnie oś Y wygląda jakby było minimalne przegięcię w okolicach połowy stołu. Widać to szczególnie na prawej prowadnicy.
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 634
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 259

Re: Płaskość stołu - pytanie.

Post autor: Rozarh »

Maksymalne odchylenie mas 0,2mm - to całkiem niezły wynik, choć może nie jak na szkło. Bez problemu na tym podrukujesz, tylko chyba jakieś kleiki i hegrony potrzebujesz - koledzy podpowiedzą bo ja osobiście nie używam szkła i paćkadeł.
Odnośnie osi Y to prawdopodobnie dopuszczasz w poziomowaniu stołu zbyt duży rozjazd - zmniejsz mu tolerancję i zobacz co wyjdzie. Jaki masz system w tej drukarce? W Klipperze to się najprościej ustawia. W RepRapFirmware trzeba nakombinować - pętla do kodu inaczej sam twierdzi, że zrobił idealnie za 1 podejściem a tak nie jest. Marlina nie pamiętam jak tam to było i nie polecam ;)
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
velkhor
Postów w temacie: 8
Posty: 36
Rejestracja: 28 sty 2021, 15:29
x 3

Re: Płaskość stołu - pytanie.

Post autor: velkhor »

Rozarh pisze: 06 sty 2024, 00:12 Maksymalne odchylenie mas 0,2mm - to całkiem niezły wynik, choć może nie jak na szkło. Bez problemu na tym podrukujesz, tylko chyba jakieś kleiki i hegrony potrzebujesz - koledzy podpowiedzą bo ja osobiście nie używam szkła i paćkadeł.
Na enderze używam szkła (orginał endera do góry nogami :)) bo się kawałek z wydrukiem wyrwał) i mi się sprawdza. Przy wysokości warstwy 0,15 nie używam żadnych paćkadeł, tylko myje do szysta spirytusem. Próbowałem myć czystym IPA, ale mam wrażenie że jest gorzej. A do "trudniejszych filamentów jakiś gratis co dostałem na alledrogo do zamówienia rozrobiony 1:10 z IPA bo nie mogłem wydruków urwać :D.
Rozarh pisze: 06 sty 2024, 00:12 Odnośnie osi Y to prawdopodobnie dopuszczasz w poziomowaniu stołu zbyt duży rozjazd.
Tolerancja rozjazdu na pomiar 0,03mm. Max liczba powtórzeń 7, zazwyczaj nie robi więcej niż 2 pomiary czasami 3 więc to nie to.
Rozarh pisze: 06 sty 2024, 00:12 Jaki masz system w tej drukarce?
Płyta BTT Octopus Pro. Mod Duet3D RepRap z PanelDue i wyświetlaczem spiętym z PI
Rozarh pisze: 06 sty 2024, 00:12 W RepRapFirmware trzeba nakombinować - pętla do kodu inaczej sam twierdzi, że zrobił idealnie za 1 podejściem a tak nie jest. Marlina nie pamiętam jak tam to było i nie polecam ;)
W RepRap nie jest tak źle przynajmniej teraz, nie wiem jak było kiedyś. Dajesz gcode
M558 H3 F250:50 F10 AXX, SXXX
gdzie A - liczba powtórzeń 1-31
S - dokładność pomiędzy pomiarami domyślnie 0,03 (z tego co wyczytałem to jak się w tolerancji mieszczą 2 pomiary to uśrednia ich wartość) wszystko poza odrzuca)

Stół 430x430mm, w okolicach środka 200x200 jest coś około 0,08 rozbieżności, ale i tak przegięcie przez środek widać.
Z ciekawości obróciłem szybe o 90 stopni i przegięcie nadal na osi Y, więc raczej coś z osią Y.
Przegięcie jest przez całą szerokość więc ciężko mi uwierzyć, że trafiły mi się 2 szyny z takim samym błędem... no chyba że błąd fabryczny u producenta.
Może jakieś inne pomysły co może być tego powodem?
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 634
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 259

Re: Płaskość stołu - pytanie.

Post autor: Rozarh »

velkhor pisze: 06 sty 2024, 00:36 W RepRap nie jest tak źle przynajmniej teraz, nie wiem jak było kiedyś. Dajesz gcode
M558 H3 F250:50 F10 AXX, SXXX
gdzie A - liczba powtórzeń 1-31
S - dokładność pomiędzy pomiarami domyślnie 0,03 (z tego co wyczytałem to jak się w tolerancji mieszczą 2 pomiary to uśrednia ich wartość) wszystko poza odrzuca)
Nie chodzi mi o pomiary tylko makro bed.g, które najwyraźniej nie kończy u Ciebie roboty.
Generalnie testujesz tam trzy punkty najbliżej śrub trapezowych i system wylicza korektę poszczególnych silników.
Są trzy komendy G30 Pm Xxxx Yyyy Z-99999 z których ostatnia ma jeszcze dodane S3. U mnie te komendy latają w pętli aż dobrze wyrównają stół.

Krzywiznę szyn odrzucam, bo jest bardzo mało prawdopodobna. Zresztą możesz je zdemontować i przyłożyć do jakiegokolwiek lustra i próbować wkładać szczelinomierz pomiędzy.
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Płaskość stołu - pytanie.

Post autor: panWiadr0 »

Wszystko w okolicach 3-6 setek jest OK. Nie rozumiem z jakiego powodu na szkle robisz aż tyle pomiarów. Na szybie float robie pomiar góra w 3-4 punktach krańcowych, aby ustawić poziomo całą powierzchnie na ktorej będzie budowany wydruk. A to czy gdzieś pomiędzy punktami pomiarowymi będzie odchyłka 1-2 setki nie ma absolutnie żadnego znaczenia.

Zajebisty wpływ na pomiary mają profile na których bazują osie XY. Jeżeli cały profil będzie skręcony osiowo w śmigło to będzie to oddziaływać na odległość próbnika od stołu w zależności od jego położenia. Im większy offset próbnika od dyszy, tym takie zwichrowanie będzie bardziej potęgować błędy pomiarowe.
velkhor
Postów w temacie: 8
Posty: 36
Rejestracja: 28 sty 2021, 15:29
x 3

Re: Płaskość stołu - pytanie.

Post autor: velkhor »

Rozarh pisze: 06 sty 2024, 12:28 Nie chodzi mi o pomiary tylko makro bed.g, które najwyraźniej nie kończy u Ciebie roboty.
A to już rozumiem. Też mam 3 pętle pomiaru...
Pierwsza lata w okolicach środka stołu, celem wyrównania zgrubnego, później 2 pętle przy krewędziach.

Testy zrobione... troche pomogło ale nie problemem jest wypoziomowanie a płaskość jak w temacie. Chociaż testy wyglądały mniej więcej tak:
1 zgrubne
Leadscrew adjustments made: -0.401 0.358 -0.566, points used 3, (mean, deviation) before (-0.030, 0.034) after (-0.000, 0.000)
ale po 4, lub 5 jest w poniżej 1 setki więc dzięki za podpowiedź ale problem nie zniknął.
Leadscrew adjustments made: -0.009 -0.006 0.004, points used 3, (mean, deviation) before (-0.004, 0.005) after (0.000, 0.000)
Rozarh pisze: 06 sty 2024, 12:28 Zresztą możesz je zdemontować i przyłożyć do jakiegokolwiek lustra i próbować wkładać szczelinomierz pomiędzy.
Przed montażem sprawdzone, były bananowe... jakieś 0,5mm na 10cm od frontu, ale przy kreceniu do profilu 30x30 bez większego problemu się układały. Chodziło mi bardziej o kwestie że rowki prowadzące do kulek są źle wyfrezowane, ale to prawie niemożilwe do weryfikacji...


panWiadr0 pisze: 06 sty 2024, 18:02 Wszystko w okolicach 3-6 setek jest OK.
Jak bym miał odchyłke w granicy 3-6 setek to bym nawet nie pytał :]
Środek maź +0,062, przód już po 10 cm jest -0,08 co daje 14 setek a to dużo.
panWiadr0 pisze: 06 sty 2024, 18:02 Nie rozumiem z jakiego powodu na szkle robisz aż tyle pomiarów.
Bo na 9 pomiarach wyszło kiepsko i chciałem sprawdzić czy błąd czujnika, czy coś nie tak z lustrem. A ponieważ delta pomiędzy pomiarami podobna to nie wygląda na błąd pomiaru.
... ale jak chcesz zobaczyć przy 9 pomiarach to proszę. Przód środek -0,13 tył środe, -0,19. Więc bardzo kiepsko.
Zrzut ekranu z 2024-01-06 20-24-13.png
panWiadr0 pisze: 06 sty 2024, 18:02 Zajebisty wpływ na pomiary mają profile na których bazują osie XY. Jeżeli cały profil będzie skręcony osiowo w śmigło to będzie to oddziaływać na odległość próbnika od stołu w zależności od jego położenia. Im większy offset próbnika od dyszy, tym takie zwichrowanie będzie bardziej potęgować błędy pomiarowe.
Profile 30x30 sprawdzone "między sobą" każda ściana do każdej, i próba wsunięcia szczelinomierza było ok. Profil 20x20 nie pamiętam czy sprawdzałem. Ale skręcenie profila dość istotna uwaga, jakieś pomysły jak to sprawdzić?

Jeszcze jedna zagadka, czy łączniki narożna są w stanie nagiąć profil o tak pare setek?
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Płaskość stołu - pytanie.

Post autor: panWiadr0 »

velkhor pisze: 06 sty 2024, 20:34 Ale skręcenie profila dość istotna uwaga, jakieś pomysły jak to sprawdzić?
Poziomujesz stół w orientacji lewo-prawo względem punktów podparcia osi X, czyli ramy Y (można użyć jiga). Następnie montujesz do wózka głowicy czujnik zegarowy na 10cm ramieniu prostopadłym do osi X po której wózek się porusza. I jeździsz wózkiem w osi X lewo-prawo od krawędzi do krawędzi. Jeżeli pomiar będzie względnie stały to oznacza równy profil.
velkhor
Postów w temacie: 8
Posty: 36
Rejestracja: 28 sty 2021, 15:29
x 3

Re: Płaskość stołu - pytanie.

Post autor: velkhor »

panWiadr0 pisze: 06 sty 2024, 21:41
velkhor pisze: 06 sty 2024, 20:34 Ale skręcenie profila dość istotna uwaga, jakieś pomysły jak to sprawdzić?
Poziomujesz stół w orientacji lewo-prawo względem punktów podparcia osi X, czyli ramy Y (można użyć jiga). Następnie montujesz do wózka głowicy czujnik zegarowy na 10cm ramieniu prostopadłym do osi X po której wózek się porusza. I jeździsz wózkiem w osi X lewo-prawo od krawędzi do krawędzi. Jeżeli pomiar będzie względnie stały to oznacza równy profil.
No właśnie, żeby wyeliminować problem z BL-Touch. wydrukowałem sobie adapter do zegarowego. Co prawda ramie nie 10 cm, a 5cm... Niestety efekt taki sam. Tylko że w tym sposobie jest pewien problem, zakładasz że stól prosty. A z pomiarów wychodzi że nie jest prosty.

Ale dzięki za pomysł, naprowadził mnie na inne rozwiązania. Na stół rzuciłem profil alu (mam 2 szt więc porównałem między sobą że są igła), żeby mieć pewność że się nie będzie bujał jak stół ma banana podparłem przeód i tył profila na przekładce 1mm. I jak jeżdże po profilu przy prawej krawędzi wychodzi że oś Y ma banana, podobnie wychodzi na lewej krawędzi.
X nie mogę sprawdzić bo profil za długi i się nie mieści... a szkoda ciąć.

Wychodzi na to że profile od Y do wymiany... jak tylko pomyśle o rozkręcaniu :shock2:
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 796
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Płaskość stołu - pytanie.

Post autor: majek »

A wrzuć zdjęcia drukarki. Może gdzieś wystarczy poluzować śruby, podeprzeć/nagiąć i skręcić z powrotem?
velkhor
Postów w temacie: 8
Posty: 36
Rejestracja: 28 sty 2021, 15:29
x 3

Re: Płaskość stołu - pytanie.

Post autor: velkhor »

Konstrukcja oparta na https://hevort.com/, ale w 99% przebudowana.
IMG_20240107_173143.jpg
IMG_20240107_173032.jpg
IMG_20240107_173007.jpg
IMG_20240107_172955.jpg
IMG_20240107_173007.jpg
Profil teoretycznie powinno dać się przesunąć delikatnie w dół i powinien wyjść w bok, niestety żeby wyjąć trzeba będzie rozkręcić całą oś X.

Udało mi się pożyczyć przymiar, niestety tylko 250mm. Pomierzyłem profil 30x30 wygląda na to że jest ok, bo szczelinomierz 0,05 nie wchodzi. Więc na razie odpuszczę chyba sobie chyba wymianę profili. Błąd jest na poziomie 0,16 a więc raczej to nie to.
W międzyczasie zacząłem testować inną rzecz, zrobiłem test z podkładkami, pod prowadnicą i jest obiecująco.
Pomiar przed:
Zrzut ekranu z 2024-01-07 17-57-16.png
i po:
Zrzut ekranu z 2024-01-07 17-57-21.png
Ale wersja wstępna więc wymaga jeszcze troche zabawy.
Przy okazji ewidentnie wychodzi, że os X też jest krzywa i będzie się nią trzeba również zająć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”