Bambu a integracja z Homeassistant

Drukarki FDM III Generacji - BambuLab, Creality K1, Qidi Tech, <podróbki, klony>, itp.
Awatar użytkownika
maniolx
Postów w temacie: 4
Posty: 144
Rejestracja: 08 maja 2021, 11:06
Drukarka: Bambu Lab X1 Carbon
x 11

Bambu a integracja z Homeassistant

Post autor: maniolx »

Jeżeli ktoś posiada Homeassistant to jest ciekawa integracja dołączająca drukarkę Bambu do naszego sterowania domem . Dołącza trzy osobne urządzenia do HA . Pierwsza to encje sterujące naszą drukarką w której mamy zarówno swithe przełączające jak i sensory informujące o temperaturach , prędkościach komponentów zastosowanych w urządzeniu . Drugie urządzenie obejmuje AMS a trzecie zewnętrzną szpulę . Moim zdaniem bardzo ciekawa integracja . Ja użyłem jednej z dostępnych tam encji do odcinania prądu do drukarki po zakończonym wydruku . Tzn . mam zrobioną automatyzację że gdy wydruk się zakończy HA czeka jeszcze 10 minut na schłodzenie komponentów i następnie odcina zasilanie . Oczywiście trzeba jeszcze na kablu zasilającym mieć jeszcze coś takiego jak na zdjęciu poniżej .
Załączniki
obraz_2024-01-09_114647588.png
obraz_2024-01-09_114623271.png
obraz_2024-01-09_114550112.png
obraz_2024-01-09_114526326.png
obraz_2024-01-09_114454118.png
obraz_2024-01-09_114421742.png
obraz_2024-01-09_114403275.png
obraz_2024-01-09_114403275.png (8.33 KiB) Przejrzano 719 razy
obraz_2024-01-09_114340562.png
pma_
Postów w temacie: 1
Posty: 154
Rejestracja: 15 wrz 2021, 22:00
x 27

Re: Bambu a integracja z Homeassistant

Post autor: pma_ »

w x1 jest linux do sterowania więc nie wiem czy tak gwałtowne odcinanie zasilania dobrze na niego wpływa
Awatar użytkownika
arek
Postów w temacie: 1
Posty: 197
Rejestracja: 27 kwie 2016, 13:45
Lokalizacja: PL
x 62

Re: Bambu a integracja z Homeassistant

Post autor: arek »

Myślisz, że jest jakieś podtrzymywanie zasilania wewnątrz i gdy wyłączasz przełącznikiem z tyłu drukarki to OS jeszcze chwile podziała i się wyłączy?
Awatar użytkownika
maniolx
Postów w temacie: 4
Posty: 144
Rejestracja: 08 maja 2021, 11:06
Drukarka: Bambu Lab X1 Carbon
x 11

Re: Bambu a integracja z Homeassistant

Post autor: maniolx »

pma_ pisze: 09 sty 2024, 13:22 w x1 jest linux do sterowania więc nie wiem czy tak gwałtowne odcinanie zasilania dobrze na niego wpływa
Rozumiem że ty po zakończeniu drukowania nie wyłączasz drukarki ? . Powiem tylko że jak drukarka zakończy druk i nawet wyświetlacz jest wyłączony to pobiera moc rzędu 7 do 9 Wat . A w moim mniemaniu to bardzo dużo jak na urządzenie które nie pracuje .

arek pisze: 09 sty 2024, 13:40 Myślisz, że jest jakieś podtrzymywanie zasilania wewnątrz i gdy wyłączasz przełącznikiem z tyłu drukarki to OS jeszcze chwile podziała i się wyłączy?
Na pewno nie ma , a nawet jakby było to odcięcie napięcia do drukarki podobnym urządzeniem co foto wstawiłem jak i wyłącznikiem z tyłu drukarki to to samo .
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Bambu a integracja z Homeassistant

Post autor: McKee »

Tak lekko OT: Najtańsze co znalazłem na Aliexpress to gniazdko SIXWGH (~25zł) , z pomiarem zużycia prądu i sterowaniem HomeAsisstant/Alexa/itp
Steruje też Duet3D (i prawdopodobnie wszystkimi, które mają WiFi) ... a jak się ktoś uprze to poprzez Aleksę drukarkami typu FlashForge (CTC Bizer?), które mogą odegrać muzyczkę, którą Alexa wyłapie i odpali odpowiednią automatyzację (chociaż to trochę przekombinowane to jednak działające).
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
maniolx
Postów w temacie: 4
Posty: 144
Rejestracja: 08 maja 2021, 11:06
Drukarka: Bambu Lab X1 Carbon
x 11

Re: Bambu a integracja z Homeassistant

Post autor: maniolx »

McKee pisze: 09 sty 2024, 19:12 Tak lekko OT: Najtańsze co znalazłem na Aliexpress to gniazdko SIXWGH (~25zł) , z pomiarem zużycia prądu i sterowaniem HomeAsisstant/Alexa/itp
Steruje też Duet3D (i prawdopodobnie wszystkimi, które mają WiFi) ... a jak się ktoś uprze to poprzez Aleksę drukarkami typu FlashForge (CTC Bizer?), które mogą odegrać muzyczkę, którą Alexa wyłapie i odpali odpowiednią automatyzację (chociaż to trochę przekombinowane to jednak działające).
Można też sobie kupić w przybliżonej cenie coś takiego jak na foto, z 1-2-3 lub 4-roma przekaznikami , zamontować w środku drukarki i dodatkowo mamy sterowanie np. dodatkowym oświetleniem itp . Do modułów wgrywamy sobie co tam chcemy np. supla, tasmota itp i mamy sterowanie przez wi-fi bez pośrednictwa Chińskich serwerów Tuya . A w tym gniazdku co podałeś to zapewne siedzi Tuya i wszystko co robisz leci przez Chińskie serwery a sterowania lokalnego zapewne nie ma .
Załączniki
obraz_2024-01-09_195416375.png
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3234
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1598

Re: Bambu a integracja z Homeassistant

Post autor: morf »

X1c wystawia swoją MQTT z w/w metrykami. Nie trzeba mieć HA można sobie samemu gdzieś dointegrować. Oczywiście jeśli ktoś ma HA to plugin jest wygodny.
Done is better than perfect.
Roon7
Postów w temacie: 6
Posty: 65
Rejestracja: 20 lis 2023, 21:46
x 9

Re: Bambu a integracja z Homeassistant

Post autor: Roon7 »

maniolx pisze: 09 sty 2024, 19:46 A w tym gniazdku co podałeś to zapewne siedzi Tuya i wszystko co robisz leci przez Chińskie serwery a sterowania lokalnego zapewne nie ma .
Nie koniecznie, w HA jest coś takiego jak "plugin" Local Tuya, dzięki niemu można sterować lokalnie z pominięciem serwerów w chmurze.
Mam tak zrobione dla paru gniazdek, przełączników, żarówek oraz ekspresu do kawy działających na Wifi.
Staram się jednak unikać urządzeń Wifi, stabilniejsze są jednak te na Zigbee.
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1179
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 789
Kontakt:

Re: Bambu a integracja z Homeassistant

Post autor: @GUTEK@ »

Tylko Local Tuya działa jak działa, a sama konfiguracja, wyciągnięcie Local Key jest dość kłopotliwe.
Nieraz łatwiej przeprogramować urządzenie na Tasmote lub odpowiednik np. OpenBeken. Część urządzeń można nawet zdalnie za pomocą skryptu CloudCutter.
Tu przykład, podobnie mozna zrobić z gniazdkami: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic4025593.html
Adinfo
Roon7
Postów w temacie: 6
Posty: 65
Rejestracja: 20 lis 2023, 21:46
x 9

Re: Bambu a integracja z Homeassistant

Post autor: Roon7 »

Prawda, wyciąganie Local Key może sprawiać kłopoty dla kogoś mniej obeznanego z tematem.
LocalTuya u mnie działa odpukać wmiare bezproblemowo, na pewno nie lubi jak znika sieć Wifi bo na przykład był restartowany router.
Niestety mnie nie udało się przeprogramować tego co zostało z początków przygody ze Smart Home, np. żarówki mają frimware który jest zablokowany. Dlatego teraz jeśli coś dokładam do HA to tylko na Zigbee. Mam już 97 urządzeń i działa to bezproblemowo :D
Drukarka oczywiście też wyłączna gniazdkiem.
image.png
Adinfo
ODPOWIEDZ

Wróć do „III Generacja (Bambu, Qidi, K1, itp)”