Strona 1 z 1

Druga drukarka - Prusa MK4 czy Mini?

: 12 sty 2024, 14:31
autor: Kubik
Takiej rozkminy to tu na forum chyba jeszcze nikt nie miał. Obecnie mam Mini+ i chcę dokupić drugą drukarkę, żeby móc równolegle drukować elementy. Jedna drukarka jest dla mnie zbyt wąskim gardłem. Naturalnym wyborem jest MK4 - bo proces decyzyjny czy Prusa czy inny producent mam już za sobą.

Ale tu pojawiła się myśl, czy po prostu nie kupić drugiej Mini, która jest o połowę tańsza od MK4. Bo w zasadzie czemu nie? Szybkość druku jest dla mnie ok, pole robocze jest ok, na MMU mi nie zależy. No i nie wiem; bo jednak gdzieś z tyłu głowy to bez sensu mi się wydaje drugi taki sam miniacz... Może ktoś ma swoje przemyślenie i by się podzielił?

Re: Druga drukarka - Prusa MK4 czy Mini?

: 12 sty 2024, 14:39
autor: Pjoter
Moim zdaniem przemysl jeszcze raz czy na pewno musi być prusa. Jeśli chodzi o "podłącz i drukuj" to lepiej bambu. Jeśli chodzi o "mozliwosci/ceny" to lepiej jakiegoś chińczyka typu kingroon klp1 (zamknięte corexy na klipperze). I to wszystko pisze jako osoba która sama ma mk3s bear i przerobiona mini+ która kupiłem w zeszłym tyg. Ale ja chciałem drukarkę do grzebania i obie będę przerabiał
Edit: ale jeśli "tylko prusa" to są dwa wybory - mini aby mieć łatwiejszy serwis wszystkich maszyn, lub mk4 jeśli zależy ci na drukowaniu ciekawszych filamentow. Bo rozumiem że pole i prędkości nie są tutaj argumentem

Re: Druga drukarka - Prusa MK4 czy Mini?

: 12 sty 2024, 14:47
autor: obrms
Druga taka sama drukarka jest bez sensu. Chyba, że masz farmę i drukujesz X egzemplarzy tego samego modelu. A druga taka sama otwarta drukarka, to juz w ogóle nie ma uzasadnienia, nie wnosi nic nowego, nie rozszerza Twoich możliwości druku,tylko zwiększa przepustowość. Kupowanie prusy w 2024 roku to głupota. Masz na rynku w tej chwili taki wybór, że prusa na tej liście nie znajduje się nawet w pierwszej dziesiątce. W cenie Mini kupisz na luzie Crapality K1, która pozwoli Ci na zdecydowanie więcej niż druga, upośledzona Mini. O bambusach nie wspomnę, bo tu w ogóle nie ma porównania.

Re: Druga drukarka - Prusa MK4 czy Mini?

: 12 sty 2024, 17:49
autor: Kubik
Dziękuję Panowie, tak myślałem, że druga mini to jednak głupi pomysł :) A więc MK4. W inne marki nie chcę wchodzić. Rozważałem Bambu jako alternatywę, ale skoro mam już Prusę to wygodniej i bardziej bezproblemowo będzie się trzymać tej marki.

Re: Druga drukarka - Prusa MK4 czy Mini?

: 12 sty 2024, 18:30
autor: JGFTW
Ja uważam, że kupienie drugiej takiej samej drukarki to nic złego - profile materiałowe masz te same, części zamienne takie same, jednak życie trzeba sobie ułatwiać, a nie komplikować. Znasz dobrze jedną maszynę to jak chcesz drukować więcej to dlaczego nie wziąć czegoś sprawdzonego, skoro oczekiwania się nie zmieniły?

Jak chcesz coś o większym polu roboczym, szybszego czy z automatycznymi kalibracjami to w takim razie faktycznie bez sensu brać to samo, szczególnie prusę mini - w tej kategorii lepiej wziąć BambuLab A1 mini.

Nie widzę natomiast logiki, że skoro masz jedną prusę to będzie bardziej bezproblemowo kupić inny model drukarki z innymi profilami, częściami również od prusy? Koncepcyjnie łatwiej, bo nie trzeba nic myśleć tylko wchodzisz na sklep, na którym już byłeś i kupujesz ;)

Osobiście nie wziąłbym MK4, bo za tą cenę (ponad 4k) to lepiej kupić Bambulab A1 albo nawet dwa. Niestety Bambulab zjada Pruse i zwyczajnie rozważając koszt i co za niego dostajesz ciężko podjąć inną decyzję i trzeba sobie powiedzeić wprost - jeżeli chcesz prusę, bo wolisz opensource to MK4 nie jest opensource, a jeżeli dlatego że mają dobrą obsługę klienta to lepiej sobie znaleźć kolegów do rozmów, bo ile razy z tego supportu skorzystasz? raz, dwa? czy to jest warte tej ceny? Miałęm dwie prusy mk2s i krótko jedną mk3s z supportu skorzystałem dwa razy, raczej średnio pomocni - dobrze opisane wiki bije support na glowę, jeżeli nie chcesz zgłosić reklamacji ;)

Oczywiścię weźmiesz co chcesz, ale skoro pytasz co lepsze; MK4 czy Mini nie biorąc pod uwagę nic innego to oczywiście odpowiedź brzmi MK4 jest lepsze z tych dwóch, ale nie jest to najlepszy wybór, a zakup Mini spowoduję, że będziesz miał dwa razy więcej tego samego co nie jest chyba takie złe?

Rozważ taki szał zakupowy: weź Pruse Mini i Bambulab A1 :D to chyba jeszcze Ci dwie stówy na filament zostaną zamiast zakupu MK4 (luźno licząc).

Re: Druga drukarka - Prusa MK4 czy Mini?

: 12 sty 2024, 18:47
autor: Kubik
Łatwiej w tym sensie, że kupuję sobie prusament, który zakładam jest pod drukarki prusy dobrze zoptymalizowany, korzystam z jednego slicera, z ustawień które już rozumiem i wiem jak wpływają na wydruk. Że sobie puszczam wydruk poprzez Prusa Connect na tej drukarce na której aktualnie jest wolne. Taki ekosystem. Tak mi się wydaje :)

Kwestia czy drukarka jest open source w ogóle nie ma dla mnie znaczenia, nawet nie wiedziałem o tym jak kupowałem Mini. Dobry support - no pewnie się przydaje jak coś idzie źle, ale też nie jest to krytyczne. Krytyczne są wygoda, niezawodność, powtarzalne wydruki. To ma być narzędzie, które pracuje dla mnie, a nie ja nad nim.

Re: Druga drukarka - Prusa MK4 czy Mini?

: 12 sty 2024, 19:02
autor: Pjoter
No widzisz. A Bambu ma autokalibracje każdego filamentu. Więc działa z każdą rolka :D
To twoje pieniądze - my mówimy ze można je lepiej spożytkować ;) I nie to że z MK4 nie bedziesz zadowolony. Po prostu z czego innego byłbyś bardziej

Re: Druga drukarka - Prusa MK4 czy Mini?

: 12 sty 2024, 19:14
autor: Kubik
Czytałem o tej "autokalibracji" ale za cholerę nie rozumiem jak to ma działać. Da się to jakoś po ludzku wyjaśnić? I czy to nie jest jeden z bullet pointów, które ładnie wyglądają tylko na ulotce reklamowej (podobnie trochę jak ta autokalibracja osi Z w MK4 - niby działa, ale przestaje jak na dyszy zostanie odrobina filamentu przyklejonego).

Re: Druga drukarka - Prusa MK4 czy Mini?

: 12 sty 2024, 19:46
autor: fyme
Ja złożyłem drugą prusę z lenistwa. Model raz pocięty puszczałem na wolnej drukarce i tyle. Bez kombinowania i powtarzalnie.
Później skomplikowałem sobie temat mmu w jednej z nich ale jak trafię dobrą cenę to wezmę drugie mmu i znów będzie leniwie i przewidywalnie :DD

Re: Druga drukarka - Prusa MK4 czy Mini?

: 12 sty 2024, 20:56
autor: Igor
U mnie zamiast drugiego Prusaka wjechała używana i podłubana od kolegi z forum. Właściwie należałoby powiedzieć "użyta", bo nie widać po niej eksploatacji, za to z mocniejszą płytą główną i dodanym czujnikiem BLtouch. Chłopaki którzy kupili sobie Bambusa albo zbudowali jakąś swoją, często starą wystawiają w dziale Giełda i to są maszyny pozbawione chorób wieku dziecięcego, po mniejszym lub większym tuningu, pewne w działaniu.
Ustawienia w slicerze mają podobny wpływ na wydruk jak dla Prusy. Dla Endera, Anet i Mingdy które mam (lub mam pod opieką) działają w zasadzie tak samo. Kolejna ogarnięta bramowa drukarka FDM z jednym ekstruderem jest jak drugi samochód. Kupiłeś inny, po stu kilometrach się przyzwyczajasz i oba prowadzisz równie pewnie. Nawet (a może zwłaszcza) jeśli w tym drugim poprzedni właściciel zmienił sypiącą się skrzynię automatyczną na manuala z innego modelu. Wszystkie pięć drukarek (firmową, dwie swoje i dwie kumpla) obsługuję z jednego PrusaSlicera. Dorobienie sobie kilku profili (ilu spośród fabrycznych faktycznie używasz na codzień?) jest łatwe jeśli rozumiesz swoją dotychczasową drukarkę na tyle że swobodnie jej używasz. Jedno popołudnie i masz tak jakbyś sobie kupił drugą Czeszkę tylko o innych parametrach.




Może to jest rozwiązanie. Druk sam w sobie nie jest moim hobby tylko narzędziem, dlatego wybrałem tani i skuteczny wariant.

Re: Druga drukarka - Prusa MK4 czy Mini?

: 12 sty 2024, 20:58
autor: arek
Kubik pisze: 12 sty 2024, 19:14 Czytałem o tej "autokalibracji" ale za cholerę nie rozumiem jak to ma działać.
viewtopic.php?p=161086#p161086

Re: Druga drukarka - Prusa MK4 czy Mini?

: 18 sty 2024, 11:10
autor: Kubik
JGFTW pisze: 12 sty 2024, 18:30 Rozważ taki szał zakupowy: weź Pruse Mini i Bambulab A1
No i będzie jednak A1 :DD Bardzo nie podoba mi się pchanie pieniędzy w chińskie ręce, ale trudno tutaj być obojętnym na tak olbrzymią różnicę w cenie. Ciekawe jaka będzie odpowiedź Prusy na A1...

Re: Druga drukarka - Prusa MK4 czy Mini?

: 18 sty 2024, 11:20
autor: Igor
Pewnie MK4.1 albo MK4+

Re: Druga drukarka - Prusa MK4 czy Mini?

: 18 sty 2024, 11:33
autor: JGFTW
Kubik pisze: 18 sty 2024, 11:10 Ciekawe jaka będzie odpowiedź Prusy na A1...
Myślę, że żadna. Co mieliby niby zrobić? Nie są w stanie zejść z lead timem na ich drukarki, które sprzedają od lat.
Chyba, że dodanie Input Shapera do drukarek uznajesz za odpowiedź to w takim razie - ale im pokazali, gdzie ich miejsce ;)

Re: Druga drukarka - Prusa MK4 czy Mini?

: 18 sty 2024, 11:41
autor: Abys
Kiedy śmieszkowali z ludzi jak im komentowali aby usprawnili mini, śmiali się że to prima aprilis że dodali input shapera to w tym czasie konkurencja właśnie szykowała lepszy produkt.
Teraz to już za późno, zaspali, bardzo dobrze bo to tylko pchnęło do przodu druk 3d.
Chyba nigdy nie było takiego wysypu nowości, zawsze to jeden klon drugiego z lekkimi różnicami ale nic wielkiego się nie działo.
Prusa klepała ten sam produkt x lat, ciągle te cieknące głowice gdy na rynku już były bloki które nie dają się obrócić to nie robili nic aby dodać to do siebie, itd. itp.
Niektórym ciekną, innym nie, ale produkt który jest "dopracowany" "najlepszy na rynku" "niezawodny" itp. ma wadę którą widać na filmach i w komentarzach na reddit czy gdzieś indziej i są tutoriale jak należy spróbować sobie poradzić i liczyć że będzie okej.
Zamiast coś zrobić z tym, chuj tam klepmy to samo, ta głowica jest stara i wypadałoby coś usprawnić gdy ktokolwiek ma jakieś problemy z nią.\
Nie wspominając i innych rzeczach, zwolnili rozwój drukarek i skupiali się chyba na slicerze.

Re: Druga drukarka - Prusa MK4 czy Mini?

: 18 sty 2024, 11:52
autor: Kubik
Igor pisze: 18 sty 2024, 11:20 Pewnie MK4.1 albo MK4+
Combo z obudową i MMU w cenie obecnej MK4. To by była jeszcze w miarę atrakcyjna oferta.

Re: Druga drukarka - Prusa MK4 czy Mini?

: 18 sty 2024, 13:02
autor: Pjoter
Ja uważam że powinni byli dodać idexa do mk4
Z wieloma głowicami maja doświadczenie w prusie XL
Robią własną elektronikę więc to też nie problem
Nie przyspiesza jej bardziej niż A1 czy P1P
Ale za to by oferowali idexa.
Edit- sprzedawać kit podstawowy z dłuższą rama i dodatkowymi 3 lozyskami na osi X, w taki sposób że jak chcesz upgrade to musisz tylko kupić karetkę i silnik X2

Imho ludzie by się z radosci posrali, a konkurencja dlugo by doganiała idexa

Re: Druga drukarka - Prusa MK4 czy Mini?

: 18 sty 2024, 13:04
autor: Igor
Kubik pisze: 18 sty 2024, 11:52
Igor pisze: 18 sty 2024, 11:20 Pewnie MK4.1 albo MK4+
Combo z obudową i MMU w cenie obecnej MK4. To by była jeszcze w miarę atrakcyjna oferta.
Miałoby to już kawałek sensu. MMU3 w końcu jest działającym produktem a nie wczesną betą jaką było MMU2s.

Re: Druga drukarka - Prusa MK4 czy Mini?

: 08 kwie 2024, 08:27
autor: Gabriel
Kupiłeś inny, po stu kilometrach się przyzwyczajasz i oba prowadzisz równie pewnie.