Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 3234
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1598

Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

Post autor: morf »

Hej,

mam pytanie o doświadczenia/sprawdzone przez Was modele UPS do uzytku domowego?
Moze moglby ktos cos polecic?

Wymagania:
* Plug&Play
* W miare wytrzymały akumulator - zeby chociaż 3-4lata pochodził
* Wykonanie nie dające "chinczykiem"
* Podtrzymanie NASa, Routera,modemu od ISP i Rpi 4 z HA przez maks 15min
* im wiecej gniazdek tym lepiej

W czym problem?
Kupiłem kiedys jakiegos prostego UPS w cenie akumulatora AMG - niestety po 1-2 latach zupełnie nie trzymał, ostatnio w ogole wyzionął ducha.
W grudniu "na szybko" zamówiłem cos takiego firmy GreenCell
image.png
Niby spoko ale: z 6 gniazdek tylko 3 są zasilane, pozostałe 3 są w trybie "bypass".
Przede wszystkim mega smierdzi chinskim tworzywem, a jak sie nagrzeje to juz w ogole. Przez ostatnie 4 tygodnie nie przeszło.
Na tyle ze wchodząc do mieszkania czuć w powietrzu ten zapach, a siedząc obok jest wrecz drazniący.
Probuję to oddac/zareklamowac - poki co bezskutecznie, mineło 14dni "ustawowe" wiec nie bedzie tak prosto.

W każdym razie rozglądam się za czyms co by na te moje proste potrzeby wystarczyło i było lepiej wykonane.

Dzieki!
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 3
Posty: 490
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 167
Kontakt:

Re: Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

Post autor: Igor »

Używany Ever, APC, Fidel. Nawet jeśli taki czarny Ever kiedyś śmierdział to już mu przeszło. I do tego sam kup akumulator. Ze sprawdzonej taniny Vipow, Powerbatt, CSB, MW.
morf, mpk
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

Post autor: Kopytko »

Szukasz najtańszego ale w miarę sprawnego APC ES700 lub podobny, do tego dokupujesz nowy akumulator , ważne aby nie brać tych tanich ale typowo do pracy buforowej, zwykły AMG nie jest przystosowany do pracy buforowej.
I masz sprawdzony porządny sprzęt, fakt aku planuj raz na 3-4 lata wymieniać, ale to już zależne jest od ilości przerw ich długości itp.
Zwykłe AGM potrafiły po roku mi paść, ale też i sie trafiły że działają jak te porządne buforowe, więc to pewnie loteria na jaki tani aku sie trafi.
U mnie w domu mam w ciągłym działaniu 4 takie szt. dla małych sprzetów, plus dla drukarek APC SU2200Ri i lepiej brać coś używanego dobierając dobry aku, niż pchać sie w noname (śmierdzoce jak zauważyłeś:) )

Jedynie pytanie czy plug&play , moze mieć w gwiazdeczce* - wymień aku:P
Igor pisze: 15 sty 2024, 12:49 I do tego sam kup akumulator. Ze sprawdzonej taniny Vipow, Powerbatt, CSB, MW.
Chyba tylko CSB z tych 4, reszta to oklejacze chińczyków.
morf
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8951
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

Post autor: dziobu »

Popatrzyłem na swoje:
Fideltronik: Ares 500, Ares 1000, Viper 1200, Lupus 700.
(No nie wiem czy preferuje jakąś jedną markę ;p)
Część z nich jest po reanimacji ale nie pamiętam które. Chyba wszytko poza Viperem.

Wszędzie mam aku SSB. Co 3-4-5 lat i tak trzeba je wymienić jeśli czas podtrzymania ma być użyteczny.

Mam jeszcze, kupiony awaryjnie, "Tecnoware UPS ERA PLUS 750". O dziwo całkiem fajny; ten akurat jest dość mały (i ma jeden mały akumulator), ale jest sobie już 2 rok i nie mam na co narzekać. Nie śmierdzi.
morf
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 3
Posty: 490
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 167
Kontakt:

Re: Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

Post autor: Igor »

Chyba tylko CSB z tych 4, reszta to oklejacze chińczyków.
Tak ale to te "mniej gorsze" Chińczyki. Z lepszych jeszcze Yaesu ale nie wiem tak teraz bo z tą marką miałem do czynienia 25-10 lat temu.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
arek
Postów w temacie: 3
Posty: 197
Rejestracja: 27 kwie 2016, 13:45
Lokalizacja: PL
x 62

Re: Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

Post autor: arek »

Biorę używki APC (1000, 1500, 2200), wsadzam zakupione akumulatory z alledrogo. Zwykłe AMG CSB albo MeanWell, a ostatnio wynalazek VRLA AMG "polBAT". Do tego karty zarządzania, wpinam do LANu (UPS mi maila wyśle jak nie ma prądu ;).

Akumulatory żadne jakieś drogie "UPSowe" (za ich cenę kupi się kilka kompletów "zwykłych"). CSB ~3 lata wytrzymywały. Działam w takim cyklu bez problemu od wielu lat.

Niektórzy podpinają pod takie małe UPSy wielki akumulator 100Ah. Ładuje się nawet ileś dni ale czas podtrzymywania solidny.

Na ilość gniazdek w ogóle bym nie patrzył - po prostu podłączasz przedłużacz z dowolną ilością.
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1179
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 789
Kontakt:

Re: Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

Post autor: @GUTEK@ »

Napiszę podobnie jak koledzy.
UPS od APC - jaki to już sobie dobierz, te tańsze mają aproksymację sinusoidy, ale do zasilaczy impulsowych to starczy. Mam ponad 10 lat APC Back-UPS CS 650VA. Działa nadal ok. Ostatnio dokupiłem drugi na allegro, używkę za śmieszne 50zł, nawet z akumulatorem był, który o dziwo jeszcze działa. Plus ich jest taki, że obsługuje je linux i można nawet zintegrować z HA. Kabel można dorobić samemu, bo oryginalne są cholernie drogie.

Co do akumulatorów to używam i polecam CSB. Fabryczny mi wytrzymał w UPSie chyba 5 lat. Teraz mam kolejny, jakiś o podwyższonej trwałości i już będzie miał też z 5 lat i nadal dziala. Także wole dopłacić do CSB i mieć spokój, mimo, że inne też mają dobre opinie.

Co do gniazdek, dokup sobię listwę z wtykiem IEC, coś takiego: https://ecsmedia.pl/cdn-cgi/image/forma ... 502463.jpg
morf
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

Post autor: Kopytko »

Ja w zeszłym roku kupiłem do 3 szt te MW i wytrzymały 8 msc, musiałem zmieniać już, wcześniej też miałem MW i ponad 3 lata trzymały, więc albo trafiłem na partie, albo sie popsuły, dlatego napisałem ,że są słabe. No i nie są buforowymi AGM, CSB i SSB są.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 3234
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1598

Re: Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

Post autor: morf »

OOooOO dzieki sliczne za informacje! Wiedziałem ze nie pozostanę bez odpowiedzi :-)
Uzywka i nowy aku to tez jakas opcje.
Przewijają się głównie CSB i SSB jesli chodzi o aku z tego co czytam.
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 3
Posty: 490
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 167
Kontakt:

Re: Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

Post autor: Igor »

arek pisze: 15 sty 2024, 13:39 Niektórzy podpinają pod takie małe UPSy wielki akumulator 100Ah. Ładuje się nawet ileś dni ale czas podtrzymywania solidny.
Do drukarki złożyłem taki zestaw. 600VA i jakieś 100 czy 120Ah bez naklejki. Samochodu odpalić nie chciał, bez podtrzymania po 2 tygodniach ledwie UPS-em mrugnie ale podładowywany cały czas, w razie padu na 3-4h druku wystarcza.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”