Strona 1 z 1

Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

: 15 sty 2024, 12:42
autor: morf
Hej,

mam pytanie o doświadczenia/sprawdzone przez Was modele UPS do uzytku domowego?
Moze moglby ktos cos polecic?

Wymagania:
* Plug&Play
* W miare wytrzymały akumulator - zeby chociaż 3-4lata pochodził
* Wykonanie nie dające "chinczykiem"
* Podtrzymanie NASa, Routera,modemu od ISP i Rpi 4 z HA przez maks 15min
* im wiecej gniazdek tym lepiej

W czym problem?
Kupiłem kiedys jakiegos prostego UPS w cenie akumulatora AMG - niestety po 1-2 latach zupełnie nie trzymał, ostatnio w ogole wyzionął ducha.
W grudniu "na szybko" zamówiłem cos takiego firmy GreenCell
image.png
Niby spoko ale: z 6 gniazdek tylko 3 są zasilane, pozostałe 3 są w trybie "bypass".
Przede wszystkim mega smierdzi chinskim tworzywem, a jak sie nagrzeje to juz w ogole. Przez ostatnie 4 tygodnie nie przeszło.
Na tyle ze wchodząc do mieszkania czuć w powietrzu ten zapach, a siedząc obok jest wrecz drazniący.
Probuję to oddac/zareklamowac - poki co bezskutecznie, mineło 14dni "ustawowe" wiec nie bedzie tak prosto.

W każdym razie rozglądam się za czyms co by na te moje proste potrzeby wystarczyło i było lepiej wykonane.

Dzieki!

Re: Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

: 15 sty 2024, 12:49
autor: Igor
Używany Ever, APC, Fidel. Nawet jeśli taki czarny Ever kiedyś śmierdział to już mu przeszło. I do tego sam kup akumulator. Ze sprawdzonej taniny Vipow, Powerbatt, CSB, MW.

Re: Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

: 15 sty 2024, 13:05
autor: Kopytko
Szukasz najtańszego ale w miarę sprawnego APC ES700 lub podobny, do tego dokupujesz nowy akumulator , ważne aby nie brać tych tanich ale typowo do pracy buforowej, zwykły AMG nie jest przystosowany do pracy buforowej.
I masz sprawdzony porządny sprzęt, fakt aku planuj raz na 3-4 lata wymieniać, ale to już zależne jest od ilości przerw ich długości itp.
Zwykłe AGM potrafiły po roku mi paść, ale też i sie trafiły że działają jak te porządne buforowe, więc to pewnie loteria na jaki tani aku sie trafi.
U mnie w domu mam w ciągłym działaniu 4 takie szt. dla małych sprzetów, plus dla drukarek APC SU2200Ri i lepiej brać coś używanego dobierając dobry aku, niż pchać sie w noname (śmierdzoce jak zauważyłeś:) )

Jedynie pytanie czy plug&play , moze mieć w gwiazdeczce* - wymień aku:P
Igor pisze: 15 sty 2024, 12:49 I do tego sam kup akumulator. Ze sprawdzonej taniny Vipow, Powerbatt, CSB, MW.
Chyba tylko CSB z tych 4, reszta to oklejacze chińczyków.

Re: Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

: 15 sty 2024, 13:17
autor: dziobu
Popatrzyłem na swoje:
Fideltronik: Ares 500, Ares 1000, Viper 1200, Lupus 700.
(No nie wiem czy preferuje jakąś jedną markę ;p)
Część z nich jest po reanimacji ale nie pamiętam które. Chyba wszytko poza Viperem.

Wszędzie mam aku SSB. Co 3-4-5 lat i tak trzeba je wymienić jeśli czas podtrzymania ma być użyteczny.

Mam jeszcze, kupiony awaryjnie, "Tecnoware UPS ERA PLUS 750". O dziwo całkiem fajny; ten akurat jest dość mały (i ma jeden mały akumulator), ale jest sobie już 2 rok i nie mam na co narzekać. Nie śmierdzi.

Re: Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

: 15 sty 2024, 13:18
autor: Igor
Chyba tylko CSB z tych 4, reszta to oklejacze chińczyków.
Tak ale to te "mniej gorsze" Chińczyki. Z lepszych jeszcze Yaesu ale nie wiem tak teraz bo z tą marką miałem do czynienia 25-10 lat temu.

Re: Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

: 15 sty 2024, 13:39
autor: arek
Biorę używki APC (1000, 1500, 2200), wsadzam zakupione akumulatory z alledrogo. Zwykłe AMG CSB albo MeanWell, a ostatnio wynalazek VRLA AMG "polBAT". Do tego karty zarządzania, wpinam do LANu (UPS mi maila wyśle jak nie ma prądu ;).

Akumulatory żadne jakieś drogie "UPSowe" (za ich cenę kupi się kilka kompletów "zwykłych"). CSB ~3 lata wytrzymywały. Działam w takim cyklu bez problemu od wielu lat.

Niektórzy podpinają pod takie małe UPSy wielki akumulator 100Ah. Ładuje się nawet ileś dni ale czas podtrzymywania solidny.

Na ilość gniazdek w ogóle bym nie patrzył - po prostu podłączasz przedłużacz z dowolną ilością.

Re: Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

: 15 sty 2024, 13:45
autor: @GUTEK@
Napiszę podobnie jak koledzy.
UPS od APC - jaki to już sobie dobierz, te tańsze mają aproksymację sinusoidy, ale do zasilaczy impulsowych to starczy. Mam ponad 10 lat APC Back-UPS CS 650VA. Działa nadal ok. Ostatnio dokupiłem drugi na allegro, używkę za śmieszne 50zł, nawet z akumulatorem był, który o dziwo jeszcze działa. Plus ich jest taki, że obsługuje je linux i można nawet zintegrować z HA. Kabel można dorobić samemu, bo oryginalne są cholernie drogie.

Co do akumulatorów to używam i polecam CSB. Fabryczny mi wytrzymał w UPSie chyba 5 lat. Teraz mam kolejny, jakiś o podwyższonej trwałości i już będzie miał też z 5 lat i nadal dziala. Także wole dopłacić do CSB i mieć spokój, mimo, że inne też mają dobre opinie.

Co do gniazdek, dokup sobię listwę z wtykiem IEC, coś takiego: https://ecsmedia.pl/cdn-cgi/image/forma ... 502463.jpg

Re: Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

: 15 sty 2024, 13:50
autor: Kopytko
Ja w zeszłym roku kupiłem do 3 szt te MW i wytrzymały 8 msc, musiałem zmieniać już, wcześniej też miałem MW i ponad 3 lata trzymały, więc albo trafiłem na partie, albo sie popsuły, dlatego napisałem ,że są słabe. No i nie są buforowymi AGM, CSB i SSB są.

Re: Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

: 15 sty 2024, 14:22
autor: morf
OOooOO dzieki sliczne za informacje! Wiedziałem ze nie pozostanę bez odpowiedzi :-)
Uzywka i nowy aku to tez jakas opcje.
Przewijają się głównie CSB i SSB jesli chodzi o aku z tego co czytam.

Re: Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

: 15 sty 2024, 14:42
autor: Igor
arek pisze: 15 sty 2024, 13:39 Niektórzy podpinają pod takie małe UPSy wielki akumulator 100Ah. Ładuje się nawet ileś dni ale czas podtrzymywania solidny.
Do drukarki złożyłem taki zestaw. 600VA i jakieś 100 czy 120Ah bez naklejki. Samochodu odpalić nie chciał, bez podtrzymania po 2 tygodniach ledwie UPS-em mrugnie ale podładowywany cały czas, w razie padu na 3-4h druku wystarcza.

Re: Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

: 15 sty 2024, 14:43
autor: morf
EDIT: Wzialem na razie APC ES700G uzywkę.

Re: Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

: 15 sty 2024, 16:56
autor: Adinfo
Z UPSów już nic innego niż APC nie kupuję, w robocie na 50-60 sztuk jeden coś nawala a reszta od 2003-2004 dalej pracują, warunek 1: nie wolno do nich pakować szajsoakumulatorów typu MWPower i podobnych "SzajsoPower", a wyłącznie porządne AKU np. AGM CSB (tak jak @GUTEK@ prawi). Jeżeli APC szwankowały to wyłącznie z powodu zastosowania kiepskich akumulatorów. Co do UPSów to kupiłem pod drukarkę albo inne sprzęty - APC Back-UPS CS650 (CS500 za słabe są do tego celu), albo szukać mocniejszych APC serwerowych. Można używane dostać w rozsądnych pieniądzach. APC Back-UPS 650 w zeszłym roku dorwałem po 120zł za sztukę + oryginalny aku do tego AGM CSB 9Ah za 120zł więc taki UPS 240-250zl. Oczywiście można też droższe i większe. Stanowczo odradzam kupowanie czegokolwiek firmy EVER - w robocie nawet serwerowe to same padaki były - nawet wrogowi bym tego nie polecił. A co do podróbek AKU jak pisałem - to już zupełnie szkoda na to pieniędzy - po takich zakupach musiałem często wycinać akumulatory z UPSów bo tak się zwiększyła ich objętość, że nie można było ich bez młotka, majzla i kątówki wyjąć.

Re: Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

: 15 sty 2024, 17:02
autor: @GUTEK@
Sprawdziłem jeszcze kiedy zmieniałem aku w moim:
obraz.png

Re: Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

: 15 sty 2024, 17:13
autor: arek
Adinfo pisze: 15 sty 2024, 16:56 nie wolno do nich pakować szajsoakumulatorów typu MWPower i podobnych "SzajsoPower"
[...]
Jeżeli APC szwankowały to wyłącznie z powodu zastosowania kiepskich akumulatorów.
Na czym polegało szwankowanie?

(Mój APC Smart UPS 1500 mam 10 lat, a data jego produkcji to 2001r. U mnie od początku pracuje 24h/dobę i w użyciu z różnymi akumulatorami z dolnego pułapu cenowego)

Re: Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

: 15 sty 2024, 17:18
autor: morf
Jak juz przy APC,
ten kabelek USB - RJ45 mnie rozbawil :D
image.png
tam jest jakas logika czy tylko piny

Re: Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

: 15 sty 2024, 17:21
autor: mpk
nie ma logiki, ale piny są różnie, w zależności od generacji.

Re: Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

: 15 sty 2024, 17:21
autor: Adinfo
arek pisze: 15 sty 2024, 17:13Na czym polegało szwankowanie?
Z tych podróbek co czasem kupiłem i używałem spowodowało, że niektóre zasilacze APC CS500 nie pracowały poprawnie - nawet po wymianie aku na nowe - jak by elektronika uległa uszkodzeniu i były z nimi problemy. Np. UPSy same zaczęły się przełączać bez powodu (w tym samym biurze identyczne na tej samej fazie tak się nie zachowywały) lub wyłączać mimo niewielkiego obciążenia - np. 200W. Ale nie twierdzę, że z każdą firmą produkującą akumulatory będą takie problemy. Przerobiłem tych modeli co najmniej 5-7 różnych (innych niż CSB) w ciągu ostatnich 15-20 lat i z wieloma sztukami miałem takie problemy jak pisałem, w przypadku AGM dopiero jak aku całkowicie padł po prostu UPS komunikował problem z akumulatorem. po wymianie pracował nadal stabilnie.

Re: Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

: 15 sty 2024, 17:29
autor: @GUTEK@
morf pisze: 15 sty 2024, 17:18 Jak juz przy APC,
ten kabelek USB - RJ45 mnie rozbawil :D

tam jest jakas logika czy tylko piny
A właśnie to nie jest RJ45 tylko RJ50 - policzy piny. I tam nie ma logiki, wychodzi z tego USB i RS232.

Re: Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

: 15 sty 2024, 17:31
autor: mpk
z moich doświadczeń, to w sumie jak wyżej. używka/poleasingowy APC plus dobre aku.
CSB są spoko, tyllko zwracaj uwagę na to, czy long lajfy (np HRL1234W zamiast HR1234W

ponadto żadne aku nie pożyje długo, jak upsa wrzucisz w ciasną szafkę razem z nasem, bez wentylacji i non stop jest 45 stopni (ba, co mądrzejsze upsy nawet nie będą w takiej temperaturze doładowywać do pełna)

nie wiem jak backUPS, czy niżej, ale smartUPSy miały taką cechę, że w spoczynku trzymały ciut za wysokie napięcie. Przykładowo wspomniane HRL1234W ma rekomendowany zakres 13.5-13.8 przy pracy buforowej, mój smt1500rmi2u podawał 27.8V (dwa aku w szeregu). jak ktoś jest perfekcjonistą/OCDowcem to można to zmniejszyć, mniej więcej tak: http://jelmerbruijn.nl/apc-ups-smart-up ... djustment/

Re: Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

: 15 sty 2024, 18:14
autor: majek
No właśnie też doświadczyłem tego, że APC lekko przeładowuje. Jak się ma go zamkniętego w szafce z czymś jeszcze, to robi się z tego samonapędzająca grzałka - u mnie dochodziło do 60oC mimo wymuszonej wentylacji. Ale z drugiej strony to ten APC (miałem Smart 700) brał w standby 20W, więc nie dziwne, że się to grzało. Chińskie akumulatory w takich warunkach służyły już za grzechotki po pół roku, CSB jakoś sobie radziły kilka lat.
Przeszedłem na nowszą generację BackUPS RS1500 i ten już bierze tylko 8W w standby, i można do niego podłączyć battery packa z kolejnymi 4 akumulatorami, co daje mi jakieś 5h podtrzymania dla sprzętu zjadającego ~100W.

Re: Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

: 15 sty 2024, 18:37
autor: Kopytko
Te większe UPS nie wyrabiają z tanimi akumulatorami przez wydajność pradową złączy, każdy większy UPS ma ciut wieksze złącze jak zwykły aku i to też wpływa na ładowanie i rozładowanie pod obciążeniem. Co do samej wydajności prądowej to już by trzeba sprawdzić specyfikacje aku i porównac ją z rzeczywistością.
Konkluzja wszystkich jedna, znaleźć UPS firmowy z padniętymi aku aby było tanio i dokupić porządne aku.

PS. te APC ES700 - do drukarek za słabe, ale do tego co podał @morf idealnie się sprawdzają.

Re: Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

: 16 sty 2024, 10:08
autor: Artu
No i przypomnieliście mi, że jestem bez UPS-a, a wydruki coraz dłuższe przez zakup Bambu-sa :DD
Mój stary UPS zaczął wariować, i pomimo nowego akumulatora, zaczął się sam z siebie wyłączać, i odcinać zasilanie :shock:
Czas się rozejrzeć za jakimś APC...
W obstrukcji instrukcji do A1 piszą, że maksymalna moc: 1300 W-220 V, więc jakiej minimum mocy musi mieć UPS :roll2: Bo jak patrzę na ceny tych 1300W, to włosy na plecach mi się prostują :>

Re: Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

: 16 sty 2024, 10:10
autor: Kopytko
Ale patrz na moc ciągłą, każdy UPS ma podaną moc chwilową i jak masz 1500W UPS, to moc ciągła zapewne będzie w okolicach 1000w-1200w, zależnie od marki UPSa.

Re: Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

: 16 sty 2024, 10:16
autor: Artu
No tak, ale drukarka "ciągnie" dużo podczas startu, a później pobór prądu maleje. Do delty miałem bodajże 300W, i w zupełności wystarczał...
Zastanawiam się nad APC BR900MI (230zł bez akumulatora) :roll2:

Re: Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

: 16 sty 2024, 10:23
autor: Kopytko
A w swoim nie miałeś po prostu zbyt słaby aku? Może to tez tylko kiepski aku tylko.

Re: Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

: 16 sty 2024, 21:20
autor: velkhor
No z ups fajna opcja. Ma jednak spore wady, najpierw ładujemy aku który ma 12V później jak nie ma prądu z tych 12V robimy 230V, żeby przerpobić z powrotem na 12V/24V. Niepotrzebne straty na przetwarzaniu.

U mnie niestety taka opcja odpada, bo drukarka ma max pobór prawie 1kW (stół roboczy 24V 700W).
W planach mam coś takiego:
Zasilacz 24V ten co jest od drukarki zostaje. Do tego moduł buforujący https://www.zasilacze-meanwell.pl/6731- ... v-20a.html oraz 2 aku 18Ah (120 zł szt). Przy max obciążeniu powinno pociągnąć coś koło godziny. Przy średnim obciążeniu powinno dać rade z 3-4h.
Dla porównania Ender 3 powinien spokojnie polecieć 9-11 godzin.
Jak ktoś potrzebuje 12V a nie 24V to meanwell ma też 12V. Albo troche tańsza opcja https://allegro.pl/oferta/zasilacz-bufo ... 5016339553 półka niższa niż meanwell.

Re: Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

: 16 sty 2024, 21:50
autor: geos
mam APC 1000, starszego typu. nie pamiętam już kiedy kupiłem. wymieniam tylko akumulatory co 2-3 lata. kupowałem 12V 12Ah: MW, CSB, Vipow. wczoraj się skusiłem na 12V 14Ah inerge o rozmiarach jak 12V 12Ah. czas pokaże.

Re: Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

: 16 sty 2024, 22:17
autor: Kopytko
velkhor pisze: 16 sty 2024, 21:20 No z ups fajna opcja. Ma jednak spore wady, najpierw ładujemy aku który ma 12V później jak nie ma prądu z tych 12V robimy 230V, żeby przerpobić z powrotem na 12V/24V. Niepotrzebne straty na przetwarzaniu.
Sa ups co maj praktycznie 1:1 , wszystko zależy od producenta rodzaju itp. dużo ups HP ma aku w szeregu po 120 V wzwyż, co przekłada sie na duzo mniejsze straty.
Tu trzeba przeliczyć potrzeby do kosztów utrzymania.

Re: Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

: 16 sty 2024, 22:33
autor: Fest
Nie czytałem,kupta se agregat na ropę z 10 KW to na dom starczy.

Re: Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

: 16 sty 2024, 22:35
autor: dziobu
[OT]
morf pisze: 15 sty 2024, 12:42 mam pytanie o doświadczenia/sprawdzone przez Was modele UPS do uzytku domowego?
(...)
Podtrzymanie NASa, Routera,modemu od ISP i Rpi 4 z HA przez maks 15min
Fest pisze: 16 sty 2024, 22:33 kupta se agregat na ropę z 10 KW
Porady z internetu takie właśnie są. Nie kłamię!

Re: Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

: 16 sty 2024, 22:41
autor: Fest
:> :D

Re: Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

: 17 sty 2024, 15:34
autor: velkhor
Kopytko pisze: 16 sty 2024, 22:17 Sa ups co maj praktycznie 1:1 , wszystko zależy od producenta rodzaju itp. dużo ups HP ma aku w szeregu po 120 V wzwyż, co przekłada sie na duzo mniejsze straty.
To 1:1 to teoria nie praktyka, praktycznie daja rade na poziomie 98%. Jakby miały 1:1 to by się wcale nie grzały na pracy z aku a wiemy wszyscy ze i tak są ciepłe :)
Kopytko pisze: 16 sty 2024, 22:17 Tu trzeba przeliczyć potrzeby do kosztów utrzymania.
No właśnie w związku z tym moja podpowiedz. UPS 1kW z wysoką sprawnością to koszt około 3k PLN, koszt wymiany aku (taki przyzwoity a nie najtańszy) 6x 80 PLN

A w zaporoponowanej przeze mnie wersji moduł buforowy + aku na start około 600 zł, a utrzymanie 2x aku około 250 PLN.

Poza tym jako bonus mamy fajnąskalowalność, jak się okazuje że aku nam trzymają powiedzmy 4h, to możemy dołożyć kolejne 2 aku i mamy 8h, albo 4 aku i mamy 12h... Fakt po wyczerpaniu prądu będzie się to ładowało długo... ale coś za coś

Re: Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

: 17 sty 2024, 17:41
autor: Kopytko
velkhor pisze: 17 sty 2024, 15:34
Kopytko pisze: 16 sty 2024, 22:17 Sa ups co mają praktycznie 1:1 , wszystko zależy od producenta rodzaju itp. dużo ups HP ma aku w szeregu po 120 V wzwyż, co przekłada sie na duzo mniejsze straty.
To 1:1 to teoria nie praktyka, praktycznie daja rade na poziomie 98%. Jakby miały 1:1 to by się wcale nie grzały na pracy z aku a wiemy wszyscy ze i tak są ciepłe :)
Kopytko pisze: 16 sty 2024, 22:17 Tu trzeba przeliczyć potrzeby do kosztów utrzymania.
No właśnie w związku z tym moja podpowiedz. UPS 1kW z wysoką sprawnością to koszt około 3k PLN, koszt wymiany aku (taki przyzwoity a nie najtańszy) 6x 80 PLN

A w zaporoponowanej przeze mnie wersji moduł buforowy + aku na start około 600 zł, a utrzymanie 2x aku około 250 PLN.

Poza tym jako bonus mamy fajnąskalowalność, jak się okazuje że aku nam trzymają powiedzmy 4h, to możemy dołożyć kolejne 2 aku i mamy 8h, albo 4 aku i mamy 12h... Fakt po wyczerpaniu prądu będzie się to ładowało długo... ale coś za coś
Co do pierwszej części, to nigdzie nie napisałem, że jest to 1:1 ale, że przekłada się na mniejsze straty :) Nie chodziło mi o sprawność a o zasilanie z aku względem napięcia wyjściowego. Co przekłada się na mniejsze straty względem dużej różnicy napięć.
Co do drugiego: Jak najbardziej takie rozwiązanie jest lepsze i mniej tracimy, ale nie jest uniwersalne przez co staje się mniej użyteczne.

Re: Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

: 17 sty 2024, 18:17
autor: arek
Jeszcze dochodzą myki, że 98% to jest przy sporym obciążeniu względem możliwości upsa. Z jakichś docsów APC:
Typical-UPS-efficiency-curve-APC-2015.png
U mnie jak nie drukuję (wisi na tym jeszcze oszczędny switch i mini pc robiący za router) to ups (apc 2200) mówi, że nawet mi nie poda sprawności bo za mały load.

Re: Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

: 17 sty 2024, 19:55
autor: Kopytko
Bo przy małym obciazeniu to wiekszosc energi marnuje sie na przetwornicy i dlatego małe obciazenie jest tak mało efektywne.

Re: Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

: 17 sty 2024, 20:23
autor: cyfron
Nie chce mi się czytać całego wątku, ale się wypowiem - co mi tam. Używam z powodzeniem stare APC Back UPS (czarne), które kupiłem za nieduże pieniądze, wsadziłem nowe Aku i bardzo sobie chwalę. Przez chwilę miałem nowego Volta ale w praktyce coś było nie halo, bo zwieszał mi drukarki 3D przy przełączaniu.

Re: Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

: 17 sty 2024, 21:13
autor: morf
Informacyjnie, przyszedł ES700G.
Porzadny dobry klocek :) Nie smierdzący i nawet nie grzeje sie az tak.

Dzieki za pomoc w doborze!

Ladna integracja z linuksem przez apcupsd, miodzio.
Podpiąłem tez pod HA.

Bede musial tylko aku wymienic pewnie za niedlugi czas bo ten trzyma doslownie moze z 5min.
image.png

Re: Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

: 17 sty 2024, 23:06
autor: Kopytko
Zrób jakiś tutorial jak podłączyć to pod HA:)

Re: Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

: 17 sty 2024, 23:15
autor: Roon7
Tej integracji z HA zazdraszczam :D
ja czytając ten wątek zdecydowałem się na bieda model APC Easy-UPS BV650I, ale jego zadaniem ma być tylko podtrzymanie routera i serwera HA.

Aby nie było kompetnie nie merytorycznie, jesteś w stanie sprawdzić ile "pożera" ES700G w Idel bez podłączenia czego kolwiek?
Będe wdzięczny.

Re: Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

: 18 sty 2024, 09:17
autor: marcin-1125
Witam. Używam takiego: UPS VOLT SINUS PRO 800 E z baterią AGM 45 Ah. Pracuje 3 rok. Dodam że podtrzymuje piec z podajnikiem i wentylatorem + dwie pompy wody. Pobór maksymalny instalacji to ok 400W. Rozładowuje go ręcznie co 3 miesiące trzyma około 7-10h, w zależności w jakim stanie pracuje piec praca czy podtrzymanie. Myślę że drukarkę która ciągnie około 200W podtrzyma bez problemu 3-5h. Jestem zadowolony.

Re: Podstawowy UPS do domu ok 500PLN

: 18 sty 2024, 09:51
autor: @GUTEK@
Kopytko pisze: 17 sty 2024, 23:06 Zrób jakiś tutorial jak podłączyć to pod HA:)
Raczej wielkiej filozofii nie ma, instalujesz w linuxie apcupsd, a potem w HA w integracjach wyszukujesz go i wklepujesz adres ip i port na którym pracuje.
Roon7 pisze: 17 sty 2024, 23:15 Aby nie było kompetnie nie merytorycznie, jesteś w stanie sprawdzić ile "pożera" ES700G w Idel bez podłączenia czego kolwiek?
Będe wdzięczny.
Co prawda dokładnie tego modelu co ma morf nie ma, ale są testy zbliżonych: http://www.hardwareinsights.com/databas ... veforms/4/