Ender 5 pro po wymianie krańcówki drukarka zgłupiała

Jakość druku Cię nie zadowala?
Skipper1983
Postów w temacie: 4
Posty: 14
Rejestracja: 11 gru 2023, 08:21

Ender 5 pro po wymianie krańcówki drukarka zgłupiała

Post autor: Skipper1983 »

Witam dziś wymieniłem krańcówkę osi X . Po włączeniu drukarki okazało się że wydruk zaczyna się po lewej stronie stołu....po anulowaniu wydruku karetka przejeżdża na lewo i uderza bltouchem o wózek..... Jak ustawić osie żeby głowica "parkowała " tam gdzie wcześniej?
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3241
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1598

Re: Ender 5 pro po wymianie krańcówki drukarka zgłupiała

Post autor: morf »

Wymieniłeś na pewno na taką samą? Tzn typ NC NO się zgadza?
Done is better than perfect.
Skipper1983
Postów w temacie: 4
Posty: 14
Rejestracja: 11 gru 2023, 08:21

Re: Ender 5 pro po wymianie krańcówki drukarka zgłupiała

Post autor: Skipper1983 »

Tak. Problem polega na tym że karetka zamiast w prawo jedzie w lewo.....
Skipper1983
Postów w temacie: 4
Posty: 14
Rejestracja: 11 gru 2023, 08:21

Re: Ender 5 pro po wymianie krańcówki drukarka zgłupiała

Post autor: Skipper1983 »

Wymieniłem na oryginalną creality
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1631
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 375

Re: Ender 5 pro po wymianie krańcówki drukarka zgłupiała

Post autor: Jarewa »

Coś tu bardzo śmierdzi i to nie krancowka. Jeżeli nawet jest odwrócona logika to marlin będzie cofał karetkę bo jest aktywny czujnik przejedzie kilka mm i wywali błędem. Nie ma możliwości by czujnik obrucil działanie kierunku silnika i osi.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 800
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 453

Re: Ender 5 pro po wymianie krańcówki drukarka zgłupiała

Post autor: majek »

Skipper1983 pisze: 15 sty 2024, 21:01 Witam dziś wymieniłem krańcówkę osi X .
Dlaczego wymieniałeś krańcówkę? Skąd wiesz, że ona była uszkodzona, a nie płyta główna albo kabel?
Jarewa pisze: 16 sty 2024, 14:59 Jeżeli nawet jest odwrócona logika to marlin będzie cofał karetkę bo jest aktywny czujnik przejedzie kilka mm i wywali błędem
Właśnie niedawno wypadła mi tymczasowa wtyczka od endstopu i karetka jechała w niewłaściwą stronę aż przywaliła w ramę, więc jeżeli było takie zabezpieczenie, to może w nowszych wersjach już niezbyt działa ;)

Trzeba się połaczyć kablem z drukarką, odpalić Prointerface i zobaczyć co mówi M119 i czy jest jakaś reakcja na zmiany.
Poza tym czysty Marlin też wyświetla jakie krańcówki są wyzwolone na ekranie głównym.
Skipper1983
Postów w temacie: 4
Posty: 14
Rejestracja: 11 gru 2023, 08:21

Re: Ender 5 pro po wymianie krańcówki drukarka zgłupiała

Post autor: Skipper1983 »

majek pisze: 16 sty 2024, 15:34
Skipper1983 pisze: 15 sty 2024, 21:01 Witam dziś wymieniłem krańcówkę osi X .
Dlaczego wymieniałeś krańcówkę? Skąd wiesz, że ona była uszkodzona, a nie płyta główna albo kabel?
Jarewa pisze: 16 sty 2024, 14:59 Jeżeli nawet jest odwrócona logika to marlin będzie cofał karetkę bo jest aktywny czujnik przejedzie kilka mm i wywali błędem
Właśnie niedawno wypadła mi tymczasowa wtyczka od endstopu i karetka jechała w niewłaściwą stronę aż przywaliła w ramę, więc jeżeli było takie zabezpieczenie, to może w nowszych wersjach już niezbyt działa ;)

Trzeba się połaczyć kablem z drukarką, odpalić Prointerface i zobaczyć co mówi M119 i czy jest jakaś reakcja na zmiany.
Poza tym czysty Marlin też wyświetla jakie krańcówki są wyzwolone na ekranie głównym.
Wymieniłem ja ponieważ przewód od wentylatora zahaczył o blaszkę krańcówki i ja wyrwał
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”