TMC5160 Plus v1.0 - błędny opis pcb

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
Holgin
Postów w temacie: 17
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: TMC5160 Plus v1.0 - błędny opis pcb

Post autor: Holgin »

Uwaga uwaga, a jednak ktoś tego używa ;)
https://twitter.com/josefprusa/status/1 ... 4931311748
prusa.PNG
Warto w sumie dodać, że to co pisałem wcześniej jest trochę nieprawdą - jest jedna firma, która nie używa step/dir - jest to Bambu Lab. Nie używają oni w ogóle stepsticków, tylko generują sygnały sterujące MOSFETami bezpośrednio przez procesor - czyli z pominięciem TMC2160/5160. Jest to rozwiązanie bliskie do SPI Direct Mode.
Awatar użytkownika
ARMed
Postów w temacie: 36
Posty: 59
Rejestracja: 20 sty 2024, 23:04
x 8

Re: TMC5160 Plus v1.0 - błędny opis pcb

Post autor: ARMed »

Przykro mi ale NIE ! Tmc2130 nie posiadają motion controllera, to jest zwykłe sterowanie step/dir tylko konfiguracja i kontrola przez SPI - co już jakiś czas temu udało mi się opanować ;) I nie tylko mi.

Sterowanie mosfetami też nie jest tym samym, takie kontrolery są już od dawna. Bliższe to moim zdaniem jednak do step/dir. ST się w tym trochę 'wyspecjalizował'.

Pozdrawiam ;)
LinuxCNC, FreeCAD, KiCAD, GIT, GCC-ARM, CMSIS, FreeRtos ..... :good:
**************** bleeding edge & bare metal ****************
Holgin
Postów w temacie: 17
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: TMC5160 Plus v1.0 - błędny opis pcb

Post autor: Holgin »

Mi nie chodzi o Motion Controller tylko bezpośrednie sterowanie prądami cewek przez SPI. Pozwala to znacznie lepiej sterować silnikiem niż tylko Step/Dir.
Dyskretny sterownik to przeniesienie całego algorytmu do uC (pomiar prądów), pozwala to uzyskać chyba najlepsze rezultaty, oczywiście wymaga to mocnego procesora i dojrzałego softu.
Awatar użytkownika
ARMed
Postów w temacie: 36
Posty: 59
Rejestracja: 20 sty 2024, 23:04
x 8

Re: TMC5160 Plus v1.0 - błędny opis pcb

Post autor: ARMed »

Jasne, tylko jak już mówiłem to nic nowego. I to jest chyba pierwsze co zrobiłem (bo było najprostsze). Do tego dochodzi jeszcze automat - coolstep + np. monitorowanie prądów cewek (czyli jakby ~obciążenia - stallguard). uC zbiera dane i dostosowuje to czego chce człowiek od maszyny do realnych możliwości maszyny lub konkretnych zadań, przyspieszeń itp.

Cała idea tmc wiąże się z przerzuceniem tych zadań z uC na sterownik tmc. Bo nawet najlepsze uC raczej nie dadzą sobie z tym rady w kilku osiach + mając jeszcze dodatkowe zadania do wykonania.

Jeśli czegoś z Twojej wypowiedzi nie zrozumiałem to wybacz, temat jest dosyć obszerny i jeśli nie mówimy o konkretach technicznych "co i jak dokładnie" to może być teudno dojść do porozumienia. :)

Jeśli jesteś w temacie to możesz opisać co dokładnie oni robią, jak, jakie są korzyści jakie problemy to stwarza. Bo może interpretuję to po prostu z perspektywy swoich doświadczeń i togo co robię aktualnie.

Pozdrawiam ;)
LinuxCNC, FreeCAD, KiCAD, GIT, GCC-ARM, CMSIS, FreeRtos ..... :good:
**************** bleeding edge & bare metal ****************
Holgin
Postów w temacie: 17
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: TMC5160 Plus v1.0 - błędny opis pcb

Post autor: Holgin »

Oj poradzą sobie - przecież Bambu Lab działa. Tam nie ma żadnego Trinamica ani Allegro, tylko procek, gate driver, MOSFETy i shunty.

Nowe, nie nowe - no właśnie poza Bambu i teraz Prusą, wszyscy w świecie druku 3D lecą na Step/Dir. Jakie zalety ma rezygnacja z tego - to można przeczytać w poście Prusy, obiecują szerszy opis niedługo. Ogólnie - mniejsze wibracje, cichsza praca :)
Awatar użytkownika
ARMed
Postów w temacie: 36
Posty: 59
Rejestracja: 20 sty 2024, 23:04
x 8

Re: TMC5160 Plus v1.0 - błędny opis pcb

Post autor: ARMed »

Było by fajnie jakbyś to opisał :)

TMC2130 na rynku od 2014 roku? 10 lat?

Pozdrawiam ;)
LinuxCNC, FreeCAD, KiCAD, GIT, GCC-ARM, CMSIS, FreeRtos ..... :good:
**************** bleeding edge & bare metal ****************
Holgin
Postów w temacie: 17
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: TMC5160 Plus v1.0 - błędny opis pcb

Post autor: Holgin »

Co dokładnie miałbym opisać?
Wpływu rezygnacji ze Step/Dir aż tak nie wytłumaczę, ale dobrą referencją są wątki o Bambu i tym jakie zmiany przynoszą aktualizacje softu (cisza, kultura pracy).

Tak, TMC2130 jest stary, ale co z tego? W drukarkach króluje Step/Dir. Chyba że znasz jakąś konstrukcję, która działała inaczej?
Awatar użytkownika
ARMed
Postów w temacie: 36
Posty: 59
Rejestracja: 20 sty 2024, 23:04
x 8

Re: TMC5160 Plus v1.0 - błędny opis pcb

Post autor: ARMed »

Z tego co widzę to bambu używa uP cortex A7 quad (?) - czyli pod tym względwm bardzo blisko mu do ~takiego 'słabego' na dzień dzisiejszy raspberry pi 2.

Nie posiadam bambu, wierzę na słowo że kontroluje bezpośrednio końcówki mocy. Takie rozwiązanie już dawno stosuje ST i to nie tylko dla krokowców. Tutaj jest bardzo dużo informacji:
https://www.st.com/content/st_com/en/ec ... ystem.html

Jeśli to ma być na prawdę efektywne to wypadało by żeby jeden rdzeń zajmował się kompleksową kontrolą tylko jednego silnika.

Co do tego że tmc2130 jest 'stary' - to tylko tyle że dużo czasu im zajęło ogarnięcie i implementacja funkcji tego sterownika.

Jeśli chodzi o sterowanie step/dir to jest to standard już od wielu lat i jeszcze przez jakiś czas tak zostanie ;)

Temat od początku jest jednak o "MODE 1: Full Featured Motion Controller & Driver" i nijak się ma do tego co robi prusa czy bambu.

Pozdrawiam ;)
LinuxCNC, FreeCAD, KiCAD, GIT, GCC-ARM, CMSIS, FreeRtos ..... :good:
**************** bleeding edge & bare metal ****************
Holgin
Postów w temacie: 17
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: TMC5160 Plus v1.0 - błędny opis pcb

Post autor: Holgin »

Okej, nic już nie piszę - chciałem tylko pokazać, że ktoś robi coś innego niż Step/Dir i że ma to sens ;)

PS sterowanie silnikami bez dedykowanego drivera tylko z softem nie jest tylko domeną ST, oni po prostu udostępnili sporo narzędzi, żeby przyciągnąć klientów. Na wielu małych prockach robi się FOCa i inne algorytmy, od tego się właściwie zaczęło - kiedyś nie było gotowców w ogóle :)
Awatar użytkownika
ARMed
Postów w temacie: 36
Posty: 59
Rejestracja: 20 sty 2024, 23:04
x 8

Re: TMC5160 Plus v1.0 - błędny opis pcb

Post autor: ARMed »

Znalazłem chwilę żeby przejrzeć dokumętację 2130, już wiem o co chodzi. Po prostu datasheet tmc5160 nie podaje tego nawet jako coś wartego szczególnej uwagi. Można powiedzieć że zrezygnowali z tego na rzecz zintegrowanego kontrokera ruchu i większej automatyzacji tego procesu. Choć te opcje są dalej dostępne. W przypadku tmc5160 to raczej mija się z celem, w przypadku 2130 to jedyne sensowne rozwiązanie w kierunku do kontroli przez SPI.

"Nic już nie piszę"

Daj spokój. Ciekawe informacje tu podajesz :git:

Pozdrawiam ;)
LinuxCNC, FreeCAD, KiCAD, GIT, GCC-ARM, CMSIS, FreeRtos ..... :good:
**************** bleeding edge & bare metal ****************
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”