Czym mierzyć stopień naciiągnięcia pasków?

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Michał_L
Postów w temacie: 2
Posty: 194
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Czym mierzyć stopień naciiągnięcia pasków?

Post autor: Michał_L »

Jak w temacie - jest jakiś prosty i tani sposób żeby zmierzyć jak bardzo paski są naciągnięte?

Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1365
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 740

Re: Czym mierzyć stopień naciiągnięcia pasków?

Post autor: JGFTW »

Najprościej i najtaniej to chyba "na czuja" ;)
czyli tak mniej więcej naciągnięte :D


Niektórzy też używają aplikacji na telefon (darmowej), która mierzy dźwiękiem naciąg i pokazuję wynik jako częstotliwość:


Możesz również wydrukować takie dziadostwo: https://www.printables.com/model/46639- ... 3s-or-prus
Berg, Michał_L
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 798
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Czym mierzyć stopień naciiągnięcia pasków?

Post autor: majek »

Robisz 'brzdęk' na pasku i mierzysz częstotliwość ;)
A tak bardziej serio, to tutaj gość bardzo ładnie opisał całą procedurę razem z wzorem i przykładem: https://benchtopmachineshop.blogspot.co ... nsion.html
Generalnie producent pasków zaleca pewną siłę naciągu dla konkretnego modelu paska, do tego znając gęstość paska i długość odcinka można wyliczyć z jaką częstotliwością powinien drgać odpowiednio naciągnięty pasek.
Michał_L
Awatar użytkownika
Fest
Postów w temacie: 3
Posty: 348
Rejestracja: 17 paź 2022, 13:32
Lokalizacja: Wlkp. Wsch.
Drukarka: prawie Tronxy xy2
x 137

Re: Czym mierzyć stopień naciiągnięcia pasków?

Post autor: Fest »

Tak jak Majtek pisze. Na ucho da się ustawić na równo w corexy. A czy to jest dobrze, to trzeba w praktyce sprawdzić, bo siła naciągu to nie tylko pasek, ale i łożyska i puleye po których jest prowadzony. W sensie naciągasx mierzysz częstotliwości po wszystkim porównujesz wydruk z innym naciągiem.

W kartezjanie, H itd równo nie zawsze jest dobrze.
Michał_L
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7570
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Czym mierzyć stopień naciiągnięcia pasków?

Post autor: Berg »

W CoreXY to porównywanie naciągu obu pasków nie ma większego sensu.
Trzeba ustawiać bardziej sprawdzając geometrię, bo jak się jeden naciąga to naciąga się też ten drugi i jednocześnie przekasza oś. Przynajmniej od pewnego momentu kiedy już nie są całkiem luźne.
Ja robię tak:
1. na luźnych całkiem paskach przesuwam całą oś X do tyłu i mierzę odległośc łożyska liniowego do ramy. Z lewej strony mam na zero no bo dojechałem do końca, a z prawej jakiś 2mm. Bo tak krzywo to poskładałem ( ;) )
2. następnie naciągam wstępnie paski
3. potem mocniej ale naciągając kontroluję by ciągle mieć z jednej zero a z drugiej ten 1mm
Michał_L
Awatar użytkownika
Fest
Postów w temacie: 3
Posty: 348
Rejestracja: 17 paź 2022, 13:32
Lokalizacja: Wlkp. Wsch.
Drukarka: prawie Tronxy xy2
x 137

Re: Czym mierzyć stopień naciiągnięcia pasków?

Post autor: Fest »

Ale przecież inaczej to jest bez sensu. Ma być tak, że geometria się zgadza niezależnie jak jest rama zlożona. Czyli xy ma tworzyć prostokąt w jednej plaszczyźnie (jeśli ta płaszczyzna jest w dodatku prostopadła do z i równolegla do stołu to wydruki są dobre.). Wtedy paski o ile są równej długości na obu stronach kierunku Y grają równo. Inaczej to nigdy nie będzie dobrze, bo naciąg w trakcie ruchu się zmienia i kosi belkę osi X powodując opory i różne dziwne artefakty na ściankach.

P.S. zanim wezmę się za paski sprawdzam równolegmosć i płaszczyznę prowadnic Y. Płaszczyznę da się sprawdzić docienta do wymiaru szybą polozoną na prowadnice.
Michał_L
Michał_L
Postów w temacie: 2
Posty: 194
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Re: Czym mierzyć stopień naciiągnięcia pasków?

Post autor: Michał_L »

Dziękuję bardzo.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7570
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Czym mierzyć stopień naciiągnięcia pasków?

Post autor: Berg »

Tak @Fest prowadnice Y oraz oś X mają być pod kątem prostym . Maiłem na myśli, że mi najłatwiej to zmierzyć zakładając, że ramę mam złożoną pod kątem prostym. Zatem po dosunięciu ramy do tyłu odległość wózków od ramy po obu stronach powinna być taka sama.
Naciągając za bardzo jeden z pasków wyraźnie widać, że to się zmienia. Należy tak naciągnąć paski by zachować ten kąt prosty.
Jak nie ma go jak zmierzyć , bo nie ma do czego to można zrobić wydruk testowy, np duży jeden kwadratowy obrys i sprawdzić kąty wydruku.
FraneoPL
Postów w temacie: 1
Posty: 66
Rejestracja: 12 kwie 2023, 22:02
Lokalizacja: Żydów
Drukarka: TWOT Sapphire Pro
x 2

Re: Czym mierzyć stopień naciiągnięcia pasków?

Post autor: FraneoPL »

Michał_L pisze: 22 sty 2024, 22:14 Jak w temacie - jest jakiś prosty i tani sposób żeby zmierzyć jak bardzo paski są naciągnięte?

Z góry dziękuję.
tak zeby byl minimalny luz, czyli na oko.
jezeli jest layershifting to znaczy ze paski sa o wiele za luzno
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1604
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 370

Re: Czym mierzyć stopień naciiągnięcia pasków?

Post autor: Jarewa »

A mi producent w instrukcji napisał by powiesić kg cukru i ma być prosto. Ale to ciut inne paski :) 3M ale też drukarka.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”