Wydruk za mocno przylega

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
prefix
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 24 sty 2024, 17:35

Wydruk za mocno przylega

Post autor: prefix »

Witam wszystkich,
przeglądam forum i wszyscy mają problem z nieprzylegającym wydrukiem.
Ja natomiast mam inny problem - za mocno przywierający wydruk, do tego stopnia że przy odrywaniu wydruku niszczy moje podłoże.
Drukuję PET-G, temperatura 238 stopni stół na szybie. Wydruki zdejmowane po całkowitym ostygnięciu. wydruk tak mocno przywiera że przy odrywaniu siłowym widzę że wyrywa kawałki szkła. Nie używam żadnego środka adhezyjnego, szyba przed każdym wydrukiem przecierana IPA.
Grubość szyby 4mm. Zmiana temperatury na niższą powoduje niepożądane efekty wydruku, wysokość stołu wielokrotnie weryfikowana, zresztą wydruki wychodzą bardzo dobre.
Już nie wiem co mam zrobić żeby nie było takiego problemu ze zdejmowaniem gotowego elementu. Nowa szyba, pierwsze dwa, trzy wydruki perfekt efekt gładkiego stołu a potem zaczynają się problemy. Wymiana szyby to nie problem , to nie są jakieś duże pieniądza, ale to nie oto przecież chodzi.
Proszę o jakieś sugestie co można z tym zrobić i czy ktoś miał z takim problemem do czynienia ??

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 795
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Wydruk za mocno przylega

Post autor: majek »

Smaruj szybę klejem, np. od DD.
Klej wbrew pozorom nie służy tylko, żeby mocniej trzymało, ale również żeby dało się później oderwać bez większego trudu po ostygnięciu.
Zwłaszcza w kombinacji PET-G - szyba, bo to znany problem z wyrywaniem kawałków szkła.
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 1
Posty: 490
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 167
Kontakt:

Re: Wydruk za mocno przylega

Post autor: Igor »

Klej DD jest jak "Unigrunt", wyrównuje przyczepność.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 633
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 259

Re: Wydruk za mocno przylega

Post autor: Rozarh »

prefix pisze: 24 sty 2024, 17:47 wysokość stołu wielokrotnie weryfikowana
A jak? Opisz metodę jaką to robisz. Gdzie masz Z = "0" - czy dysza przylega do stołu czy jest powyżej i na jakiej wysokości?

Czujnik poziomowania czy krańcówka MINZ? Jak czujnik to czy masz sprawdzoną krzywiznę stołu? Wprawdzie to szyba i powinna być prosta, ale badanie wykryje też przechył szyby...

Jaką ustawiasz wysokość pierwszej warstwy i na jakiej dyszy drukujesz (średnica wylotu)?

Generalnie jestem przeciwnikiem paćkadeł na stół, ale wyjątkiem są tu szyby - a Ty taką masz.

"W śledztwie szczegóły mają znaczenie" :)
micro
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
denior
Postów w temacie: 1
Posty: 429
Rejestracja: 04 maja 2020, 15:26
Lokalizacja: Kraków
x 165

Re: Wydruk za mocno przylega

Post autor: denior »

Nie ma co kombinować, do Rossmana po hegron żel do włosów, lekko spisikac szybe i po ostygnięciu samo odpadnie
alucard321pl
Drukarka Ender 3 Pro
Direct custom extruder + hydra
chłodzenie hydra 2x5015
Dual Z
#############################
Bambulab P1S
prefix
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 24 sty 2024, 17:35

Re: Wydruk za mocno przylega

Post autor: prefix »

DZięki za wszystkie odpowiedzi i sugestię. Przy następnym wydruku zastosuję klej, zobaczę jak to się sprawdzi. O rezultatach będę informował.

Pozdrawia
Awatar użytkownika
aaannnd
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 453
Rejestracja: 29 sie 2018, 14:00
Lokalizacja: KRK-PD
Drukarka: Ender 3
x 234

Re: Wydruk za mocno przylega

Post autor: aaannnd »

Albo przejść na blachę polerowaną* zamiast szkła. Na ciepło trzyma tak samo mocno jak szkło, wygląd spodu taki sam jak na szkle, ale po ostygnięciu mozn awydruk zdmuchnąć. Albo jak nie chce się czekać to zdjąć blachę i położyć na czymś zimnym, lub po prostu wygiąć i też odpada.

* H17 i do tego samoprzylepna mata magnetyczna na stół
prefix
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 24 sty 2024, 17:35

Re: Wydruk za mocno przylega

Post autor: prefix »

przetestowałem temat ze szkłem i sprejem jako warstwa na szkło, efekt spełnia moje oczekiwania. Dziękuje za sugestie.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”