Prusa Slicer - co jeszcze ogranicza prędkość?

Programy do przygotowywania modeli do druku – cięcia
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 4
Posty: 490
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 167
Kontakt:

Prusa Slicer - co jeszcze ogranicza prędkość?

Post autor: Igor »

Poustawiałem sobie w profilach filamentów ponazywanych "PETG odlewnia" czy "ASA odlewnia" najwyższe prędkości z jakimi się je da sensownie topić. "Max Volumetric speed" 15-25mm3/s w zależności od materiału. W profilu druku wszystkie prędkości liniowe na 0 (czyli automatycznie wyliczane z Volumetric Speed), Max Vol Speed na 50, żeby nie ograniczało tego co w profilu filamentu. "Machine limits" mają takie wartości że za Chiny nie ograniczają mi prędkości liniowych druku.

Tnę sobie przedmiot z PLA, gdzie mam 25mm3/s. Duży przedmiot (pudełko) z dużą ilością prostych ścianek więc sumaryczny czas warstwy nie ogranicza prędkości. Patrzę jak mi pociął, przełączam legendę na "Volumetric speed" a tam najwyższa wartość 13 z drobnymi, prędkości liniowe daleko niższe od "machine limits". Nie udaje mi się wymusić pocięcia z prędkością większą niż jakieś 55% "max vol speed" danego filamentu.

Drukować mogę tak wygenerowany kod na 180% prędkości więc niby problem rozwiązany, ale wolałbym żeby mi slicer wypluwał już odpowiednie prędkości w Gcode do "bezpośredniego spożycia"

Gdzie jeszcze może leżeć ograniczenie? Parametry jerkowo-przyspieszeniowe przy prostej ściance długości 180 milimetrów już nie powinny mieć znaczenia.
Ostatnio zmieniony 25 sty 2024, 07:23 przez Igor, łącznie zmieniany 1 raz.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1602
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 369

Re: Prusa Slicer - co jeszcze ogranicza prędkość?

Post autor: Jarewa »

Chlodzenie druku może ograniczać
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 4
Posty: 490
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 167
Kontakt:

Re: Prusa Slicer - co jeszcze ogranicza prędkość?

Post autor: Igor »

Powyłączane albo maksymalnie ograniczone. Nawet PLA nie chłodzę dopóki bezwzględnie nie trzeba, wolę lepszą spójność warstw niż ściankę piĘkną przez duże Ę. Jak drukowałem te pudła z dużą prędkością z PLA z nawiewem na max, to miały gorszą spójność.

Chyba że to ogranicza liczoną prędkość, dzięki za podpowiedź, sprawdzę.


EDIT: jakieś mikro różnice pomiędzy dmuchaniem ustawionym na full a zupełnie wyłaczonym. Przy dmuchaniu na full, w "bardzo niektórych" miejscach spada z 13 do 12 mm3/s, gdzie przy wyłączonym jest wszędzie 13.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1602
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 369

Re: Prusa Slicer - co jeszcze ogranicza prędkość?

Post autor: Jarewa »

Ale tam na dole masz ograniczenia czas wydruku warstwy nie siła nadmuchu

Slow down, zwolnij jeżeli czas druku jest mniejszy od ileś tam czy coś takiego (pisze z pamięci)
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 4
Posty: 490
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 167
Kontakt:

Re: Prusa Slicer - co jeszcze ogranicza prędkość?

Post autor: Igor »

Mówię o zupełnym włączeniu i wyłączeniu "auto cooling". Oba "minimal layer time" (czyli "zwolnij jeśli warstwa zajmie mniej niż") mam ustawione na 1s.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
jakubperson
Postów w temacie: 1
Posty: 271
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: Prusa Slicer - co jeszcze ogranicza prędkość?

Post autor: jakubperson »

Ustawienia druku -> prędkość -> automatyczne dostosowywanie prędkości
- maksymalna prędkość druku <---- tutaj różne od zera!
123.jpg
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 4
Posty: 490
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 167
Kontakt:

Re: Prusa Slicer - co jeszcze ogranicza prędkość?

Post autor: Igor »

Mam na 200.
EDIT: I nagle "Eureka", może moje prędkości maksymalne są gdzieś na rampie, której szczyt jest na 200. Wbiłem zupełnie chore wartości znacznie powyżej "machine limits":
image.png
image.png (7.38 KiB) Przejrzano 351 razy
I się slicer "odetkał".

Dzięki.
jakubperson
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
ODPOWIEDZ

Wróć do „Slicery”