Anycubic Vyper problem z retrakcja

Jakość druku Cię nie zadowala?
szauma
Postów w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 04 lut 2024, 16:30

Anycubic Vyper problem z retrakcja

Post autor: szauma »

Witajcie, od jakiegoś czasu walczę z syfami pomiędzy drukowanymi elementami. Kroki mam ustawione, podaje równe 100mm przy 100mm założonych, flow też ustawione, ścianka przy zadanej 0.8 wychodzi 0.82. Kostka kalibracyjna wychodzi ładna symetryczne. Na wieży retrakcji ustawiłem najlepszy dystans i posów.

Teraz do rzeczy, na zdjęciu 1 widać wieże która szła na jednakowych wartościach, 3 pierwsze segmenty wyszły ładnie, a 2 ostatnie widać już syfy.
Zdjęcie 2 przedstawia dwa inne elementy drukowane na tych samych wartościach co wieża i wyszło tragicznie.
Gdzie mam szukać przyczyny bo już brak pomysłów. Zacząłem eksperymentować z prędkościami drukowania, ale nic to nie dawało.
1
1
2
2
Awatar użytkownika
marcin-1125
Postów w temacie: 7
Posty: 130
Rejestracja: 24 mar 2023, 09:14
Drukarka: Creality Ender 5.300
x 18

Re: Anycubic Vyper problem z retrakcja

Post autor: marcin-1125 »

Cześć. Co to za plastik? Spróbuj wysuszyć materiał.
szauma
Postów w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 04 lut 2024, 16:30

Re: Anycubic Vyper problem z retrakcja

Post autor: szauma »

Pla, wysuszyłem trochę w piekarniku i kupiłem też nowa szpule. Nic się nie zmieniło.
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 4
Posty: 508
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: Anycubic Vyper problem z retrakcja

Post autor: roman »

Zalecałbym wykonanie podstawowej kalibracji retrakcji. Kiedyś dobrym testem był ten - http://retractioncalibration.com/ , ale to dla zaawansowanych. Najlepiej jest zrobić podstawowy test retrakcji, każdy slicer chyba taki ma. Ustawić zakres retrakcji w zależności czy to direct czy bowden.

A tak poza tym, to ja tu widzę trochę inny problem:
- dysza 0.8 to dysza, z której filament samoczynnie wycieka wiele bardziej aniżeli z mniejszych dysz, więc retrakcja może stanowić tu wiele większy problem aniżeli "normalnie"
- co to za dysza? fabryczna? markowa? czy taka za 2zł z aliexpress? Tanie dysze nie są gładkie wśrodku lub część w której jest przewężenie mają bardzo krótką co powoduje że z takiej dyszy cieknie bez względu na to jakim się materiałem drukuje albo jak bardzo jest suchy
szauma
Postów w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 04 lut 2024, 16:30

Re: Anycubic Vyper problem z retrakcja

Post autor: szauma »

Kalibracja retrakcji była wykonana zgodnie z poradnikiem na stronie https://zen3d.pl/kalibracja-retrakcji/, tuż przed wykonaniem tych wydruków co na zdjęciach. Dysza oryginalna jaka przyszła z drukarką o średnicy 0.4.
Awatar użytkownika
unitrall
Postów w temacie: 5
Posty: 20
Rejestracja: 22 lut 2021, 23:04
Lokalizacja: Wiedeń
x 3

Re: Anycubic Vyper problem z retrakcja

Post autor: unitrall »

Miałem podobnie na samym początku używania vypera.
Przyczynyą był wilgotny filament i oryginalny bowden.
Zmieniłem bowden na jakiś "ciaśniejszy" chyba unicorna z amazona - taki niebieski chyba 8€ za 1m.
Do tego poprawiłem napięcia rolek i problem zniknął.
Sporadycznie ciągają się nitki przy zbyt wysokiej temperaturze druku, ale nie aż takie - raczej malutkie i delikatne bez "bąbli".
Awatar użytkownika
marcin-1125
Postów w temacie: 7
Posty: 130
Rejestracja: 24 mar 2023, 09:14
Drukarka: Creality Ender 5.300
x 18

Re: Anycubic Vyper problem z retrakcja

Post autor: marcin-1125 »

Dobrze zrozumiałem. Zadajesz szerokość ściany 0.8mm dyszą 0.4 mm ? Niech mnie ktoś poprawi jak niemam racji. Dyszą fi 0.4 można drukować ściane maksymalnie 0.6mm. Czy robisz dwie ściany, gdzie szerokość ściany masz 0.4mm?
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1602
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 369

Re: Anycubic Vyper problem z retrakcja

Post autor: Jarewa »

Nie wiadomo ile obrysów a "ścianka " nie wskazuje ile.
szauma
Postów w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 04 lut 2024, 16:30

Re: Anycubic Vyper problem z retrakcja

Post autor: szauma »

Dysza 0.4, a ścianka 0.8 to logiczne dla mnie że dwa obrysy po 0.4 więc nigdzie o tym nie wspominałem.

Co do rurki to nie wiedzę nic z unicorna, znalazłem tylko z capricorna. O to chodzi? https://www.amazon.com/Capricorn-Bowden ... B079P92HN9
Awatar użytkownika
marcin-1125
Postów w temacie: 7
Posty: 130
Rejestracja: 24 mar 2023, 09:14
Drukarka: Creality Ender 5.300
x 18

Re: Anycubic Vyper problem z retrakcja

Post autor: marcin-1125 »

szauma pisze: 09 lut 2024, 08:54 Dysza 0.4, a ścianka 0.8 to logiczne dla mnie że dwa obrysy po 0.4 więc nigdzie o tym nie wspominałem.

Co do rurki to nie wiedzę nic z unicorna, znalazłem tylko z capricorna. O to chodzi? https://www.amazon.com/Capricorn-Bowden ... B079P92HN9
🖐️ Przepraszam i dziękuję za sprostowanie ✌🏻
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”