Anycubic Vyper problem z retrakcja

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
marcin-1125
Postów w temacie: 7
Posty: 130
Rejestracja: 24 mar 2023, 09:14
Drukarka: Creality Ender 5.300
x 18

Re: Anycubic Vyper problem z retrakcja

Post autor: marcin-1125 »

Jaki to hotend ( w sensie jaki model i rodzaj, bowden czy direct) i jakie ustawienia retrakcji?
szauma
Postów w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 04 lut 2024, 16:30

Re: Anycubic Vyper problem z retrakcja

Post autor: szauma »

Hotend oryginalny jaki był z drukarką (anycubic vyper), bowden. Nie wiem jaki to model. Długość 3.5 mm, prędkość 45. Takie ustawienia mi wyszły po kalibracja z tej strony https://zen3d.pl/kalibracja-retrakcji/
Awatar użytkownika
marcin-1125
Postów w temacie: 7
Posty: 130
Rejestracja: 24 mar 2023, 09:14
Drukarka: Creality Ender 5.300
x 18

Re: Anycubic Vyper problem z retrakcja

Post autor: marcin-1125 »

A jak ci wyszła ta wieża z testu retrakcji? Jaka temperatura i jakie prędkości. Co mi jeszcze przychodzi do głowy. Rozebrał bym cały hotend i sprawdził połączenia (szparkę) i wyczyścił w środku dysze i hotbreak.
J.A.
Postów w temacie: 4
Posty: 231
Rejestracja: 09 gru 2022, 22:37
Drukarka: JAKIŚSZEŚCIAN
x 47

Re: Anycubic Vyper problem z retrakcja

Post autor: J.A. »

Akurat szparka to raczej na ten przypadek ma znikam, jeżeli nie zerowy wpływ
Nie drukuję łódek, figurek z gier ...
Awatar użytkownika
marcin-1125
Postów w temacie: 7
Posty: 130
Rejestracja: 24 mar 2023, 09:14
Drukarka: Creality Ender 5.300
x 18

Re: Anycubic Vyper problem z retrakcja

Post autor: marcin-1125 »

Wygląda to jakby kleiło filament w środku hotendu.
szauma
Postów w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 04 lut 2024, 16:30

Re: Anycubic Vyper problem z retrakcja

Post autor: szauma »

Rozbierałem niedawno i czyściłam wszystko, bo poza tymi syfami, ekstruder jeszcze mi przeskakiwał. Znalazłem jakiś poradnik do endera jak prawidłowo przyciąć rurkę i poskładać razem z dysza i po tym przestał przeskakiwać ekstruder. Więc zakładam że to nie tam jest problem. Wieża z testu retrakcji wyszła w miarę ok, udało mi się ustawić wartości tak aby nie zostawiało syfu. Później dla testu co widać na 1 zdjęciu, zrobiłem test na tych najlepszych parametrach retrakcji dla niższej wieży z mniejszą odległością między nimi. Pierwsze 3 segmenty wyszły ładnie, a na 2 ostatnich już zaczęło syfic delikatnie. Prędkości jakie tam były to first layer 15, wall 30 infill 60, travel 120. Później testowane też na innych prędkościach i nic się nie zmieniało. Temperatury to 200/60 dla wydruków ze zdjęć, testowałem też 190/60 ale bez zmian.
J.A.
Postów w temacie: 4
Posty: 231
Rejestracja: 09 gru 2022, 22:37
Drukarka: JAKIŚSZEŚCIAN
x 47

Re: Anycubic Vyper problem z retrakcja

Post autor: J.A. »

szauma pisze: 09 lut 2024, 13:32 Rozbierałem niedawno i czyściłam wszystko, bo poza tymi syfami, ekstruder jeszcze mi przeskakiwał. Znalazłem jakiś poradnik do endera jak prawidłowo przyciąć rurkę i poskładać razem z dysza i po tym przestał przeskakiwać ekstruder.
Bo szparka to w zasadzie jedna z przyczyn przeskakiwania ekstrudera.
Nie drukuję łódek, figurek z gier ...
Awatar użytkownika
marcin-1125
Postów w temacie: 7
Posty: 130
Rejestracja: 24 mar 2023, 09:14
Drukarka: Creality Ender 5.300
x 18

Re: Anycubic Vyper problem z retrakcja

Post autor: marcin-1125 »

A zwiększałeś temperaturę dyszy? Spróbuj na 210°, to jedno a drugie to sprawdź czy dysze chłodzące wydruk nie chłodzą przypadkiem bloku grzejnego i/lub zmniejsz moc wentylatora jak jest więcej niż 50%.
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 4
Posty: 508
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: Anycubic Vyper problem z retrakcja

Post autor: roman »

To ja pomyłkowo namieszałem z tą "dyszą 0.8", sorry.

Moje zdanie nt. bowdena jest takie, że nie ważne jak jest skręcony hotend to łącznik (gardziel) i tak należy
wymienić na:
- polecany tu na forum "łącznik od tdi" (jak się poszuka po forum to powinno się znaleźć bo było parę razy),
- lub bimetal (o odpowiednich gwintach i pasujący oczywiście), może być taki z aliexpressu, miałem takie i elegancko mi to szło (również PLA), próbowałem kiedyś tanie "all-metal" i miałem clogi przy PLA.

(To tylko moje zdanie, ale) stare rozwiązanie polegające na prowadzenie rurki bezpośrednio aż do dyszy to już taka prehistoria trochę i to bardzo często, prędzej czy później zacznie generować problemy.
Awatar użytkownika
unitrall
Postów w temacie: 5
Posty: 20
Rejestracja: 22 lut 2021, 23:04
Lokalizacja: Wiedeń
x 3

Re: Anycubic Vyper problem z retrakcja

Post autor: unitrall »

szauma pisze: 09 lut 2024, 08:54 Dysza 0.4, a ścianka 0.8 to logiczne dla mnie że dwa obrysy po 0.4 więc nigdzie o tym nie wspominałem.

Co do rurki to nie wiedzę nic z unicorna, znalazłem tylko z capricorna. O to chodzi? https://www.amazon.com/Capricorn-Bowden ... B079P92HN9
Tak, to ten. co za różnica capricorn czy unicorn ;D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”