Jasny filament PET nie przepuszczący swiatła

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 4
Posty: 490
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 167
Kontakt:

Re: Jasny filament PET nie przepuszczący swiatła

Post autor: Igor »

W tych plastrach miodu to jednak zmiana za każdą warstwą. Czarnym lecisz rdzeń ściany a białym zewnętrzną warstwę, żeby komory diodek były pobielone.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
J.A.
Postów w temacie: 3
Posty: 231
Rejestracja: 09 gru 2022, 22:37
Drukarka: JAKIŚSZEŚCIAN
x 47

Re: Jasny filament PET nie przepuszczący swiatła

Post autor: J.A. »

To jest próba pogodzenia ognia z wodą.
Ja się nie znam, ale nie widziałem nic nieprzejrzystego, co by nie było czarne.
Pomalować wydruk na biało i tyle
Nie drukuję łódek, figurek z gier ...
Awatar użytkownika
kaworu
Postów w temacie: 9
Posty: 189
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:00
x 15

Re: Jasny filament PET nie przepuszczący swiatła

Post autor: kaworu »

mcxmcx pisze: 08 lut 2024, 11:04 Przecież to jest jedna zmiana filamentu na cały druk.

Robisz jasna pokrywkę, zmiana filamentu i lecisz czarnym resztę pudełka.
A ok, juz zrozumiałem o co Ci chodzi, i nie o to chodzi. Tj, całość wewnątrz ma być biała, żeby nie pochłaniała światła z ledów, tylko je odbijała, rozpraszała. Na górze i tak będzie folia, której się używa w podświetleniach do LCD, więc jaki kolor ma góra nie ma znaczenia. Ale idea jest tu taka, aby jak najmniej światła stracić po drodze.
Ja się nie znam, ale nie widziałem nic nieprzejrzystego, co by nie było czarne.
Ja widziałem, ale nie filament. Obudowa mojego access pointa na ten przydał jest biała i ma bardzo pięknie odcięte diody. I podejrzewam, że oni do tego ABSu dodają kosmiczne ilości barwnika. I miałem taką małą nadzieję, że może ktoś produkuje tego typu filament. Bo jak to zrobić na około to wiem, tylko wolałbym tego uniknąć. ;)
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 4
Posty: 490
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 167
Kontakt:

Re: Jasny filament PET nie przepuszczący swiatła

Post autor: Igor »

Sprawdziłem pudełka z 1 mm ścianki wydrukowane z białego PLA Devil, Filalab i Winkle. Nie wiem która próbka jest która ale to nieważne - żaden z nich się nie sprawdzi. Diody w AP raz że są otoczone odlewem grubszym niż reszta ścianki a dwa, że na bok emituja pomijalnie mało w stosunku do widocznego fragmentu diody.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
J.A.
Postów w temacie: 3
Posty: 231
Rejestracja: 09 gru 2022, 22:37
Drukarka: JAKIŚSZEŚCIAN
x 47

Re: Jasny filament PET nie przepuszczący swiatła

Post autor: J.A. »

kaworu pisze: 08 lut 2024, 11:36 Ja widziałem, ale nie filament. Obudowa mojego access pointa na ten przydał jest biała i ma bardzo pięknie odcięte diody. I podejrzewam, że oni do tego ABSu dodają kosmiczne ilości barwnika. I miałem taką małą nadzieję, że może ktoś produkuje tego typu filament. Bo jak to zrobić na około to wiem, tylko wolałbym tego uniknąć. ;)
Moja roleta w ciemni też jest bardzo jasnoszara (prawie biała) po obu stronach, a w środku jest czarna warstwa.
Wszystko zależy od kryterium „pięknego odcięcia ledów” ich mocy itd.
Pigment w tworzywie nie jest odpowiedzialny za jego światloszczelniść. I może być go 100% zawartości a i tak będzie przeswitywał do pewnej grubości warstwy. Chodzi o to, że światło nie przechodzi przez drobinki pigmentu, tylko się od nich odbija, na tym polega, fakt barwy tworzywa.
Im ciemniejszy pigment tym więcej energii pochłania, tym mniej odbija.
Wszystko co ma być cienkie i nie przepuszczać światła musi zawierać wewnątrz czarna warstwę.
Po prostu pomaluj czarne, na biało.
Nie drukuję łódek, figurek z gier ...
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 795
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Jasny filament PET nie przepuszczący swiatła

Post autor: majek »

Przy tak grubej ściance można porobić sloty w ściance i wsadzić w środek po prostu folię aluminiowa, nawet taką zwykłą do żywności. Albo wziąć aluminiową taśmę klejącą i poobklejać te komórki w środku, ale to wyjdzie drożej od folii do żywności ;)
bukszpryt
piatek13
Postów w temacie: 1
Posty: 23
Rejestracja: 19 maja 2023, 18:41
x 2

Re: Jasny filament PET nie przepuszczący swiatła

Post autor: piatek13 »

majek pisze: 08 lut 2024, 13:23 Przy tak grubej ściance można porobić sloty w ściance i wsadzić w środek po prostu folię aluminiowa...
To może coś podobnego - zrobić dwa wydruki... Jeden zewnętrzny biały (odbijający światło) z podwójnymi ściankami pustymi w środku, a drugi czarny który będzie wsadem do przestrzeni międzyściankowej. Nie wiem czy dobrze wytłumaczyłem...

Oczywiście zaprojektowanie tego pasowania żeby jedno ładnie weszło w drugie to też dodatkowa robota... łatwiej chyba byłoby pomalować sprayem.
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2474
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 310

Re: Jasny filament PET nie przepuszczący swiatła

Post autor: mcxmcx »

A ty sprawdziłeś ile ci "zginie" światla przy czarnych ściankach?

Bo może cudujesz walcząc o 10% które odzyskasz sterowaniem albo kawałkiem lustra pod diodą.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8948
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Jasny filament PET nie przepuszczący swiatła

Post autor: dziobu »

kaworu pisze: 07 lut 2024, 16:46 Wole uniknąć, bo niby moge cokolwiek pomalować na czarno a potem na biało, ale bardzo nie chce, bo to dużo manualnego grzebania, juz i tak mam dość, że musze polutować z 2000 elementów, to chociaż obudowa by mogła wyjść mniej irytująca. :D
Nie rozumiem. Drukujesz spód, czyli dolna warstwa + ścianki. Chcesz żeby to było białe - to pomaluj białym podkładem (zwykle podkład kryje najlepiej). Bierzesz gazetę, kładziesz to na chodniku/balkonie/trawniku/stole w kuchni (:P), jedziesz sprejem, czekasz 10 minut, poprawiasz jeśli trzeba - i masz. Od frontu i tak przecież jest maskownica a boków (od zewnątrz) da się spokojnie nie malować.
I nie ma tu żadnego manualnego grzebania. Myślę że pomalowanie detalu takiego jak w pierwszym poście zajmie Ci mniej niż przeczytanie tego tekstu.

Ewentualnie jak chcesz czysty front to zaraz pomalowaniu przejeżdżasz szmatką frontową warstwę ścianek (tam gdzie ma dotykać maskownicy) żeby zebrać nadmiar farby/podkładu. Szybko i prosto.

Nawet jakbyś miał pomalować najpierw czarnym, to dalej jest znacznie szybsze niż kombinowanie ze wstawkami czy wymyślanie materiałów. PET w formie naturalnej jest transparentny więc potrzebujesz materiału który ma tyle drobinek pigmentu żeby zakryć kolor; tymczasem producenci kombinują jak go dodać najmniej żeby nie było problemów z drukiem. Zwyczajnie IMHO nie tędy droga.


btw.
Jest kilka materiałów (jasnych/białych) które dość dobrze tłumią światło ale żaden to nie PET, większość wymaga komory i wszystkie są droższe czy trudno dostępne.
(Filamentarno Ceramo, ABS+GF; chyba większość bajeranckich mieszanek typu stonefill; OIDP Skulpt fajnie tłumi światło ale jego nie polecam - i nie jest biały; TPU...)
Awatar użytkownika
rafly
Postów w temacie: 1
Posty: 206
Rejestracja: 04 paź 2022, 21:08
x 113

Re: Jasny filament PET nie przepuszczący swiatła

Post autor: rafly »

dziobu
FDM: Creality CR-10 Smart Pro, Raise E2, RatRig v-core 500
DLP/LCD: Wanhao Duplicator D7, Anycubic Photon Ultra, Creality Halot Mage
https://www.printables.com/pl/@RflStcn_1422713
:piwo:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”