Tevo Tarantula Pro zawiesza się

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
alucard321pl
Postów w temacie: 7
Posty: 190
Rejestracja: 11 lis 2020, 18:10
Drukarka: Ender 5 Pro
x 52

Tevo Tarantula Pro zawiesza się

Post autor: alucard321pl »

Witam. Problem jest z gatunku tych: "Dobrze żarło, ale zdechło".
Pacjent jak w tytule Tevo Tarantula Pro w losowym momencie zawiesza się. Maksymalnie drukuje przez około 1h. Głowica zastyga w miejscu, wentylator hotendu wyłącza się, tak samo chłodzenie wydruku. Ekran nie reaguje na enkoder i wyświetla cały czas te same wartości (temperatury 200/200 60/60 wentylator 75%). Grzanie głowicy i stołu wyłącza się.
Drukarkę modyfikowałem od razu w trakcie jej pierwszego montażu jakieś 2 lata temu i działała bez żadnych problemów przez cały czas aż do wczoraj.
Co zmieniłem:
- zamiast podstawowych stepów wsadziłem TMC2208,
- zamiast domyślnej głowicy wsadziłem Stealthburner z Phaetus Dragon,
- dodałem drugą oś Z na osobnym silniku z osobnym stepem,
- dodałem BLtouch,
- dodałem czujnik filamentu,
- dałem MOSFET do grzania stołu (gdzieś kiedyś wyczytałem, że lepiej to zrobić).
Wszystkie zmiany uwzględniłem w Marlinie.

Tak jak pisałem, wszystko to działało bardzo dobrze przez okres 2 lat (gwarancja wygasła :D). Płyty głównej nie wymieniałem, tak więc siedzi tam MKS SGen L V1.
Na chwilę obecną drukarka jest włączona (nie drukuje), bo chce zobaczyć, czy problem wystąpi niezależnie od tego czy drukarka pracuje.
Będę ogromnie wdzięczny za wszelkie pomysły, bo nie wiem nawet gdzie zacząć poszukiwania usterki.
Z partyjnym pozdrowieniem
Seba
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 1
Posty: 704
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Tevo Tarantula Pro zawiesza się

Post autor: japim »

W I3mega lapala zwieche jak termistor od stołu przerywał. Nie wywalało błędu tylko stop bez żadnych komunikatów.
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8950
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Tevo Tarantula Pro zawiesza się

Post autor: dziobu »

Albo termistor z hotendu.
Marlin durnieje jak wartość skacze, tj jak poleciał kabel - część softu reaguje na wskazanie spoza dopuszczalnego zakresu i prawidłowo przerywa pracę ale potem jak przechodzi do miejsca gdzie ma wyświetlić komunikat to wszystko jest OK i tak zostaje w trybie "halt". Nie wiem czy to poprawili ale miałem to samo.
Awatar użytkownika
alucard321pl
Postów w temacie: 7
Posty: 190
Rejestracja: 11 lis 2020, 18:10
Drukarka: Ender 5 Pro
x 52

Re: Tevo Tarantula Pro zawiesza się

Post autor: alucard321pl »

Dzięki. Sprawdzę te termistory i dam znać.
Z partyjnym pozdrowieniem
Seba
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 633
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 259

Re: Tevo Tarantula Pro zawiesza się

Post autor: Rozarh »

alucard321pl pisze: 10 lut 2024, 10:03 - zamiast podstawowych stepów wsadziłem TMC2208,
Podłączyłeś UART albo SPI?
Jeśli wcześniejsze stepsticki to było A4988 to mają one OIDW większy prąd od TMC2208. Jeśli te nowe pracują na granicy swojego znamionowego obciążenia to mogą się grzać i wywalać na zabezpieczeniu termicznym. Jeśli masz UART albo SPI i dobrze skonfigurowałeś firmware to powinna się pojawiać na wyświetlaczu informacja o błędzie drivera. Da się ja odczytać komendą M911 - o ile kompilowałeś Marlina z ustawionym MONITOR_DRIVER_STATUS i masz UART lub SPI.
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8950
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Tevo Tarantula Pro zawiesza się

Post autor: dziobu »

No ale jaki to może mieć związek z problemem?
Awatar użytkownika
alucard321pl
Postów w temacie: 7
Posty: 190
Rejestracja: 11 lis 2020, 18:10
Drukarka: Ender 5 Pro
x 52

Re: Tevo Tarantula Pro zawiesza się

Post autor: alucard321pl »

Rozarh pisze: 10 lut 2024, 17:29
alucard321pl pisze: 10 lut 2024, 10:03 - zamiast podstawowych stepów wsadziłem TMC2208,
Podłączyłeś UART albo SPI?
Jeśli wcześniejsze stepsticki to było A4988 to mają one OIDW większy prąd od TMC2208. Jeśli te nowe pracują na granicy swojego znamionowego obciążenia to mogą się grzać i wywalać na zabezpieczeniu termicznym. Jeśli masz UART albo SPI i dobrze skonfigurowałeś firmware to powinna się pojawiać na wyświetlaczu informacja o błędzie drivera. Da się ja odczytać komendą M911 - o ile kompilowałeś Marlina z ustawionym MONITOR_DRIVER_STATUS i masz UART lub SPI.
Podłączyłem UART, prądy dobrałem tak aby nic zanadto się nie grzało. Czytałem kiedyś, że dobrze jest je aktywnie chłodzić, dlatego dodałem do obudowy drugi wentylator, który wieje prosto na nie (może nie jest super wydajnie, ale jest). Nigdy wcześniej nie wywaliło żadnego błędu drivera. Nie jestem jednak pewny, czy włączyłem MONITOR_DRIVER_STATUS.

Pomierzyłem rezystancję obu termistorów. Przy 21°C na wyświetlaczu mają około 125kohm. Ciągłość przewodów w multimetrze wychodzi ok choćbym niewiadomo co robił z kablami. Nie wiem jak jeszcze mogę je sprawdzić.
Z partyjnym pozdrowieniem
Seba
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8950
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Tevo Tarantula Pro zawiesza się

Post autor: dziobu »

A drukujesz z karty SD?
alucard321pl
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1602
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 369

Re: Tevo Tarantula Pro zawiesza się

Post autor: Jarewa »

Moim zdaniem co by nie było, to zawiesza UC wiec raczej typowe usterki z wykryciem programowym nie zawieszały by UC
Awatar użytkownika
alucard321pl
Postów w temacie: 7
Posty: 190
Rejestracja: 11 lis 2020, 18:10
Drukarka: Ender 5 Pro
x 52

Re: Tevo Tarantula Pro zawiesza się

Post autor: alucard321pl »

Owszem drukuję z SD. Spróbuję wydrukiwać coś małego używając karty z innej drukarki która działa wzorowo.
Z partyjnym pozdrowieniem
Seba
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”