Strona 1 z 1

Ukośne, nieregularne artefakty w jednej osi

: 12 lut 2024, 01:16
autor: mlask
Cześć, szukam jakiejś podpowiedzi co się tu stało się - przecież wszystko było (wcześniej) dobrze. Od niedawna na wydrukach z Endera pojawiły się takie ciekawe artefakty - ale tylko w osi X. Szukam, szukam, ale nic podobnego nie znajduję - może ktoś z Was ma pomysł co tu właściwie się dzieje?

Re: Ukośne, nieregularne artefakty w jednej osi

: 12 lut 2024, 07:24
autor: denior
Nie naprawiaj drukuj panele, wygląda jak słoje w drewnie
A na poważnie to zobaczyłbym czy się rama nie rozkręca

Re: Ukośne, nieregularne artefakty w jednej osi

: 12 lut 2024, 07:52
autor: JGFTW
Może to kwestia paska w osi X - jest odpowiednio napięty? Czy koło zębate jest dobrze skręcone na wale silnika?

Re: Ukośne, nieregularne artefakty w jednej osi

: 12 lut 2024, 07:59
autor: mlask
Te „słoje” to raczej mora z aparatu, na żywo niestety tak tego nie widać ;)

Rama sztywna, dokręcona. Zero luzów na osiach. Pasek napięty, ale nie do przesady. A mi już pomysłów brakuje - głównie przez tą nieregularność nie bardzo jest w czym szukać winy…

Koła zębatego na osi X jeszcze nie sprawdzałem, bo nie zakładałem, że „samo się” mogło coś poluzować - drukarkę mam dwa lata i wcześniej takich problemów nie było.

Re: Ukośne, nieregularne artefakty w jednej osi

: 12 lut 2024, 09:01
autor: Igor
Sprawdź posadowienie drukarki. U kumpla zaczęły się dziać różne jaja z wydrukami jak się okazało że mu drugi kolega "haker"* ściągając wydruk, niefortunnie przestawił drukarkę w miejsce w którym wpadała w nieokreślone wibracje. Ponowne podłożenie i wypoziomowanie wystarczyło. Różnica położenia na regale może ze dwa centymetry a zagadkę mieliśmy na dwa tygodnie.


* Mój kolega rozwalił wczoraj serwer w 5min. - Jest Hakerem? - Nie, debilem.

Re: Ukośne, nieregularne artefakty w jednej osi

: 12 lut 2024, 15:02
autor: Jarewa
Moim zdaniem mechanika osi X, sprawdź czy czasem któreś kółko się nie blokuje.

Re: Ukośne, nieregularne artefakty w jednej osi

: 12 lut 2024, 15:21
autor: mlask
Jarewa pisze: 12 lut 2024, 15:02 Moim zdaniem mechanika osi X, sprawdź czy czasem któreś kółko się nie blokuje.
Kółka niedawno wymieniane (bardziej ze względów estetycznych niż z konieczności), ruch jest płynny, bez luzów. Ale dla pewności pewnie jeszcze raz przyjrzę się każdemu kółku z osobna. Krzywizna kół czy nierówny docisk raczej odpadają - bo wady na druku nie są regularne.

Re: Ukośne, nieregularne artefakty w jednej osi

: 12 lut 2024, 15:21
autor: cyfron
Sprawdź stan rolek na osiach.

Re: Ukośne, nieregularne artefakty w jednej osi

: 12 lut 2024, 15:24
autor: mlask
Igor pisze: 12 lut 2024, 09:01 Sprawdź posadowienie drukarki. U kumpla zaczęły się dziać różne jaja z wydrukami jak się okazało że mu drugi kolega "haker"* ściągając wydruk, niefortunnie przestawił drukarkę w miejsce w którym wpadała w nieokreślone wibracje.
Tu akurat żadnych zmian, nawet przypadkowych, nie było. Drukarka stoi w tym samym miejscu od roku, na stoliku dociążonym płytą chodnikową + na piłkach do squasha. Poza tym wibracje nie występowałyby w jednej osi i w takiej formie.

Re: Ukośne, nieregularne artefakty w jednej osi

: 12 lut 2024, 15:25
autor: mlask
cyfron pisze: 12 lut 2024, 15:21 Sprawdź stan rolek na osiach.
Rolek = kół czy rolek = rolek? ;)

Re: Ukośne, nieregularne artefakty w jednej osi

: 12 lut 2024, 15:30
autor: Jarewa
mlask pisze: 12 lut 2024, 15:25
cyfron pisze: 12 lut 2024, 15:21 Sprawdź stan rolek na osiach.
Rolek = kół czy rolek = rolek? ;)
Wsio ryba coś tam musi być zjebane tam, bo kreski są pod 45st około i w dodatku z jednej wklęsłe z drugiej wypukłe, coś musi ruszać tą dysze w osi Y przy ruchu osi X. Przyjrzyj się luzowi na osi X w o kierunku osi Y. Sprawdź jeszcze kółka osi Z.

Re: Ukośne, nieregularne artefakty w jednej osi

: 12 lut 2024, 16:47
autor: majek
Albo radełko na ekstruderze ma jakiś paproch i czasem więcej filamentu poda i się robi zgrubienie.

Re: Ukośne, nieregularne artefakty w jednej osi

: 12 lut 2024, 18:38
autor: Jarewa
Zgadza się majek tylko z dwuch stron powinno być tak samo anie jest. Z jednej jest wklesle z drugiej wypukłe.

Re: Ukośne, nieregularne artefakty w jednej osi

: 12 lut 2024, 22:07
autor: marcin-1125
Witam. Ja bym sprawdził jeszcze pasek i rolki Y, pod łożem. Rolki i płaszczyzny po których się toczą.

Re: Ukośne, nieregularne artefakty w jednej osi

: 12 lut 2024, 23:15
autor: mlask
marcin-1125 pisze: 12 lut 2024, 22:07 Witam. Ja bym sprawdził jeszcze pasek i rolki Y, pod łożem. Rolki i płaszczyzny po których się toczą.
Eee, no ale akurat w osi Y żadnych zmian w warstwach nie ma - wszystko względnie (jak to w Enderze) równo. No nic, na razie przejrzałem co się dało, rozkręciłem i dokręciłem co się dało, teraz leci wydruk próbny.

Re: Ukośne, nieregularne artefakty w jednej osi

: 13 lut 2024, 10:51
autor: cyfron
mlask pisze: 12 lut 2024, 15:25
cyfron pisze: 12 lut 2024, 15:21 Sprawdź stan rolek na osiach.
Rolek = kół czy rolek = rolek? ;)
rolek/kółek POM, które chińczyki wyjęli z szuflady i zaadaptowali do drukarki ;)

Re: Ukośne, nieregularne artefakty w jednej osi

: 13 lut 2024, 13:07
autor: mlask
cyfron pisze: 13 lut 2024, 10:51 rolek/kółek POM, które chińczyki wyjęli z szuflady i zaadaptowali do drukarki ;)
Otóż właśnie nie - moja estetyka popsuła estetykę ;) Zachciało mi się przezroczystych kółek z PC, z uszczelnionymi łożyskami 625rs - i to po taniości od Chińczyka (za całe 25 zł za 10 szt.). Jeszcze raz rozebrałem wózek osi X, sprawdziłem te kółka i... o ludzie...

Założyłem stare kółka z POM (i 625zz), a wcześniej jeszcze sprawdziłem jak się toczą i wybrałem najlepsze. I tym sposobem problem rozwiązany - nierówności na druku zniknęły całkowicie.
Moja rada dla wszystkich, tak na przyszłość - zawsze sprawdzajcie jak się takie kółka toczą zanim je wymienicie. Bo to, że nowe i ładniejsze nie oznacza wcale, że lepsze ;)

Re: Ukośne, nieregularne artefakty w jednej osi

: 14 lut 2024, 13:35
autor: cyfron
Oryginalne czy nie problem leżał w kółkach.

Moja rada dla wszystkich, tak na przyszłość - wymieńcie kółka na prowadnice liniowe ;)