Strona 1 z 1

Recykling izopropylu

: 12 lut 2024, 21:35
autor: Halbarad
Cześć,

Używam do czyszczenia wydruków izopropylu (w myjce). Mam w związku z tym takie pytanie - czy jak alko się już zużyje - zmętnieje; to można go jeszcze jakoś oczyścić? Czy jest już 'do wyrzucenia'?

Re: Recykling izopropylu

: 12 lut 2024, 21:38
autor: dziobu
Wlewam do słoika, naświetlam, żywica twardnieje i zmienia się w pulpę; przelewam przez filtr i tak ze 2-3 razy powtarzam cykl.

edit.
Dla jasności - cykl powtarzam bo utwardzona żywica blokuje światło UV także za jednym razem ciężko wyplenić całość. Ale to już zależy od stopnia zabrudzenia.

Re: Recykling izopropylu

: 12 lut 2024, 22:14
autor: Halbarad
O, dokładnie o taką informację mi chodziło. Zastanawiałem się tylko czy UV nie rozkłada przy okazji izopropylu.

Dzięki :)

Re: Recykling izopropylu

: 12 lut 2024, 22:36
autor: dziobu
Nie wiem, ale to co zostaje dalej zmywa żywicę więc tematu nie zgłębiałem.

Re: Recykling izopropylu

: 12 lut 2024, 23:13
autor: zlp
Destylacja. Temperatura wrzenia to 82C. Gotować i skraplać parę. Odzyskałem w podobny sposób kilkaset litrów Acetonu. Prostsze niż destylacja alkoholu, bo nie destylujesz mieszaniny, a czysty składnik.

Re: Recykling izopropylu

: 12 lut 2024, 23:39
autor: zlp
Dopiszę. Sprzęt do takiej destylacji to na przykład tani szybkowar, delikatna przeróbka + chłodnica z wentylatorem. Nie jestem pewien, o jakich ilościach piszesz, bo jeśli to pojedyncze litry i nie zależy Ci na idealnej czystości, to pomysł kolegi z naświetlaniem UV będzie lepszy.

Re: Recykling izopropylu

: 12 lut 2024, 23:55
autor: dziobu
Do DLP lecą pojedyncze litry. Przy takich ilościach zabawa w destylację raczej nie ma sensu ekonomicznego.

btw.
Ciekła żywica też paruje? Czy trzeba ją najpierw utwardzić?

Re: Recykling izopropylu

: 13 lut 2024, 00:21
autor: zlp
Trzeba popatrzeć na karty MSDS i temperatury wrzenia składników żywicy. Parują, ale w innych, głównie dużo wyższych temperaturach (nawet ponad 200C) i jest tego niewiele. Taka domieszka nie zrobi nam różnicy.

Re: Recykling izopropylu

: 14 lut 2024, 00:11
autor: slawomirt
Do destylacji możesz użyć elektrycznego destylatora wody