Dziwne "wygryzienia" na jednej z drukowanych płaszczyzn

Jakość druku Cię nie zadowala?
piatek13
Postów w temacie: 11
Posty: 23
Rejestracja: 19 maja 2023, 18:41
x 2

Re: Dziwne "wygryzienia" na jednej z drukowanych płaszczyzn

Post autor: piatek13 »

Raczej nie szew, to jest środek ścianki - zarówno poziomy jak i pionowy, tam głowica przejeżdża w ogóle się nie zatrzymując. Tam powinno być gładko jak na pupci niemowlaka.

Jestem teraz poza drukarką, jak wrócę to obfotografuję element i wrzucę dokładniejsze fotki.

Aha - ekstruder sprawdzałem, wysuwa tyle filamentu ile potrzeba. Zresztą tylko ten filament jest problematyczny. Pobawię się jeszcze prędkością druku i dam znać.
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 2
Posty: 508
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: Dziwne "wygryzienia" na jednej z drukowanych płaszczyzn

Post autor: roman »

To nie szew, szew byłby dekilkanie "wypukły" (nie zawsze, ale zazwyczaj).
Podpinam się do @morf - jakie masz ustawienia retrakcji, no i jakbyś dał nam sam gcode to było łatwiej
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 796
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Dziwne "wygryzienia" na jednej z drukowanych płaszczyzn

Post autor: majek »

roman pisze: 17 lut 2024, 15:26 To nie szew, szew byłby dekilkanie "wypukły" (nie zawsze, ale zazwyczaj).
Włącz sobie coasting i daj za długi albo źle skalibruj linear-advance, to będziesz miał właśnie takie dziury na szwie. A coasting jak i LA powinno się dobierać do materiału - i tu jest dokładnie przypadek materiału o innych właściwościach. Inny materiał to nie tylko sama temperatura czy szybkość druku.
Nie wiem czemu OP tak się broni przed sprawdzeniem, przecież to chyba każdy slicer pokazuje i zajmuje to chwilę. Przynajmniej byłaby pewność, że to nie szew.
morf, roman, Jarewa
Awatar użytkownika
Fest
Postów w temacie: 1
Posty: 348
Rejestracja: 17 paź 2022, 13:32
Lokalizacja: Wlkp. Wsch.
Drukarka: prawie Tronxy xy2
x 137

Re: Dziwne "wygryzienia" na jednej z drukowanych płaszczyzn

Post autor: Fest »

Czy tu się aby ekstruder nie dławi na tym konkretnym filamencie? Wskazywało by na to to, że po podniesieniu temperatury ma lżej przepchnąć go przez dyszę. A tak radełko pezeskakuje lub skrobie filament i jest go okresowo ciut mniej w dodatku z porcją powietrza.

Czasem jest taki zacierający się w bowdenie lub nieco za miękki egzemparz.

Jaka to drukarka?
piatek13
Postów w temacie: 11
Posty: 23
Rejestracja: 19 maja 2023, 18:41
x 2

Re: Dziwne "wygryzienia" na jednej z drukowanych płaszczyzn

Post autor: piatek13 »

Sorki, nie było mnie przy drukarce, już odpowiadam na pytania.

Drukarka to Ender 3v2.

Zrobiłem screena z Cury, tak to mniej więcej wygląda:
szew.jpg
Szew jest na krawędzi, przez miejsca gdzie są te ubytki głowica przejeżdża gładko.

Tak wygląda drukowany element:
element.jpg
A tak wyglądają te ubytki na jednym z boków (i tylko na jednym boku, na przeciwległym jest czyściutko):
defekty.jpg
Tak wygląda inny defekt o którym pisałem:
defekt2.jpg
W jaki sposób można wrzucić tu na forum wygenerowany gcode?
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2014
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Dziwne "wygryzienia" na jednej z drukowanych płaszczyzn

Post autor: Pjoter »

Jak jest ustawiony detal względem dyszy chlodzacej? Ubytki są tylko na środku? Wez pęsetę i wyczyść radełko ekstrudera, może jest zawalone zmielonym materiałem i nie może pchać filamentu zbyt szybko
Wygląda to tak jakby z tej strony głowica się rozpędzała ale ekstruder nie dawal rady
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 5
Posty: 490
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 167
Kontakt:

Re: Dziwne "wygryzienia" na jednej z drukowanych płaszczyzn

Post autor: Igor »

Idealny opis moich kłopotów z dwoma wrednymi PLA. Jak im się trochę dało w palnik (tak powyżej 230-235), problem znikał.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 3234
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1598

Re: Dziwne "wygryzienia" na jednej z drukowanych płaszczyzn

Post autor: morf »

Zapisz jako gcode i wrzuć np w zipa
Done is better than perfect.
piatek13
Postów w temacie: 11
Posty: 23
Rejestracja: 19 maja 2023, 18:41
x 2

Re: Dziwne "wygryzienia" na jednej z drukowanych płaszczyzn

Post autor: piatek13 »

Pjoter pisze: 19 lut 2024, 13:14 Jak jest ustawiony detal względem dyszy chlodzacej? Ubytki są tylko na środku?
No dobra, być może właśnie to jest jakiś trop...

Teorię mam taką (w razie czego skorygujcie mnie i powiedzcie że plotę bzdury):

Efekt braków w ściance z filamentu być może wynika z tego że przy takiej prostopadłej do stołu ściance powietrze z wiatraka który chłodzi wydruk odbija się w jakiś specyficzny sposób i wraca w kierunku dyszy. Wracające powietrze wychładza tym samym dyszę co powoduje że ciężej jest przepchać chłodniejszy filament i radełko ekstrudera czasami przeskoczy nie przepychając filamentu. Świadczyłyby o tym następujące rzeczy:
- oba filamenty na których to u mnie występuje są bardzo błyszczące (w porównaniu do innych na których tego efektu nie mam) i być może są przez to bardziej śliskie (łatwiejsze do prześlizgnięcia się)
- przy zmniejszeniu prędkości druku defektów mam trochę mniej
- przy podniesieniu temperatury dyszy defektów też jest mniej (aczkolwiek występuje to dopiero od jakichś 235 stopni, co dla PLA wydaje się już sporą temperaturą)
- efekt występuje tylko po jednej stronie prostopadłej ścianki (wiatrak chłodzący wydruk też mam tylko z jednej strony)
- przy elementach o kształcie okrągłym absolutnie żadnych defektów nie ma, co być może świadczy o tym że powietrze rozpływa się po elemencie na boki (a nie odbija od prostej ścianki i wraca do dyszy)
- efekt występuje zawsze tak mniej więcej pośrodku drukowanej ścianki, tak jakby dłuższy nadmuch dał radę wychłodzić dyszę, a na krańcach drukowanego elementu dysza odzyskiwała swoją normalną temperaturę

Co Wy na to? Poniosła mnie fantazja?
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 2
Posty: 508
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: Dziwne "wygryzienia" na jednej z drukowanych płaszczyzn

Post autor: roman »

Fantazja w tym fachu jest potrzebna i nie tylko w przenośni. Rozwiązania niektórych problemów bywają nieintuicyjne. Dawaj gcode ;) Pakuj do zipa i wysyłaj.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”