Dziwne "wygryzienia" na jednej z drukowanych płaszczyzn

Jakość druku Cię nie zadowala?
piatek13
Postów w temacie: 11
Posty: 23
Rejestracja: 19 maja 2023, 18:41
x 2

Dziwne "wygryzienia" na jednej z drukowanych płaszczyzn

Post autor: piatek13 »

Czy ktoś wie co może być powodem takich ubytków podczas drukowania elementu? Pojawia się to na jednej z drukowanych płaszczyzn (przeciwległa płaszczyzna jest jak najbardziej poprawna). Występuje mi to na filamencie Colorfil, i tylko po jednej stronie drukowanej ścianki. Na innych filamentach tego nie zaobserwowałem. Próbowałem póki co bawić się temperaturą, ale nie ma to znaczenia.

Sorki za kiepską fotkę pstrykaną na szybko komórką, mam nadzieję że widać o co mi chodzi.
wygryzienia.jpg
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 5
Posty: 490
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 167
Kontakt:

Re: Dziwne "wygryzienia" na jednej z drukowanych płaszczyzn

Post autor: Igor »

Zjawisko które nie doczekało się polskiej nazwy - underextrusion. Zrób dwa testy. 1 Zmniejsz przędkość. 2 Przy niezmniejszonej prędkości zwiększ temperaturę. Podziel się wynikiem. Czy to wyatępuje tylko dla tego konkretnego matetiału (np PLA tego kolotu tej firmy), dla wszyytkich materiałów danego gatunku (np wszystkie PLA) czy też dla każdego?
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 796
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Dziwne "wygryzienia" na jednej z drukowanych płaszczyzn

Post autor: majek »

Jak z jednej strony, to pewnie szew + problemy z linear advance, coastingiem itp.
W slicerze powinno być widać czy szew wychodzi w tych miejscach co braki.
piatek13
Postów w temacie: 11
Posty: 23
Rejestracja: 19 maja 2023, 18:41
x 2

Re: Dziwne "wygryzienia" na jednej z drukowanych płaszczyzn

Post autor: piatek13 »

To co na razie zaobserwowałem:
- drukowałem (bez zmiany prędkości) na temperaturach 200, 210 i 220 stopni. Żadnych zmian czy nawet tendencji do zmian
- te ubytki występują w podobnym rejonie na danym elemencie, ale nie są powtarzalne. To znaczy jest obszar w którym występują (i tak jak pisałem są tylko po jednej stronie ścianki, druga strona jest idealna) ale są tam rozmieszczone losowo i w przypadkowej ilości.
- ubytki występują tylko po jednej stronie. Drukując ściankę o grubości 2mm jedna strona wyjdzie gładka, druga z ubytkami.

Jest jeszcze jeden efekt którego nie pokazałem na fotce. Oprócz tych "wygryzień" jeden koniec elementu (tak do 2 mm od stołu w górę) jest bardziej lity, drugi wygląda jakby płynęła zbyt cienka strużka. Wyregulowałem stół i bez zmian (zresztą na innych filamentach tego nie było).

Problematyczny materiał to PLA firmy Colorfil. Niewiele mogę o nim powiedzieć bo mam tylko dwa filamenty tej firmy - jeden czarny kupowany kilka miesięcy temu i drugi (brązowy) kupowany kilka dni temu. Efekt ten występuje tylko na obu z nich.
To samo drukowane ostatnio na PETG oraz PLA innych firm było bezproblemowe pomimo stosowania temperatur na zasadzie "tym razem tak mi się ustawiło". Potrzebowałem wydrukować to w kolorze brązowym (poprzedni firmy Ecoline mi się skończył), kupiłem na szybko na Allegro ten brązowy i zonk...

Postaram się zrobić jeszcze testy z różnymi prędkościami i dam znać.
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 5
Posty: 490
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 167
Kontakt:

Re: Dziwne "wygryzienia" na jednej z drukowanych płaszczyzn

Post autor: Igor »

Niektóre PLA nie są czyste. Trafiły mi się dwa które zaczęły się drukować dopiero w 235-240 stopniach.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 3235
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1598

Re: Dziwne "wygryzienia" na jednej z drukowanych płaszczyzn

Post autor: morf »

PLA od colorfill też musiałem drukowac w wyższej temperaturze niż wszystkie inne pla. Wygląda trochę jak zbyt duża retrakcja. Pokaż gcode czy to czasem nie szew po prostu? może filament trzeba przesuszyć?
Done is better than perfect.
piatek13
Postów w temacie: 11
Posty: 23
Rejestracja: 19 maja 2023, 18:41
x 2

Re: Dziwne "wygryzienia" na jednej z drukowanych płaszczyzn

Post autor: piatek13 »

Ok, podniosłem temperaturę druku do 235 stopni. Mam wrażenie że te wżery trochę poznikały, ale za to jakość tej drukowanej ścianki się pogorszyła.
To co drukuję i z czym mam problem to właśnie ścianka o grubości 2mm usytuowana prostopadle do powierzchni stołu. Po podniesieniu temperatury do owych 235 stopni defektów jest mniej, ale za to przebija wypełnienie (ta struktura plastra miodu) i ścianka jest brzydsza.

Pokombinuję jeszcze z prędkościami druku, ale coś czuję że po prostu kupię inny filament a ten zużyję na inne drukowane elementy które nie sprawiają takich problemów i tyle. Jak coś jeszcze odkryję to dam znać.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 3235
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1598

Re: Dziwne "wygryzienia" na jednej z drukowanych płaszczyzn

Post autor: morf »

Ile obrysów?
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2014
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Dziwne "wygryzienia" na jednej z drukowanych płaszczyzn

Post autor: Pjoter »

Hmm wspominasz o jeszcze jakimś innym defekcie na zmianie warstwy. Podeślij jego zdjęcia.
Sprawdź też czy ekstruder poprawnie działa - na filamencie wychodzącym z ekstrudera zaznacz sobie linijką 220 mm (z dokładnością do 1mm), następnie ekstruduj 200 mm i zobacz czy zaznaczona linia jest 20 mm nad ekstruderem. Jeśli nie to możesz mieć problemy z ekstrudowaniem i underextrusion z tego wynikający.
I powtórz wydruk jeszcze ustawiając szew osi Z w jednej pionowej linii.
morf
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 796
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Dziwne "wygryzienia" na jednej z drukowanych płaszczyzn

Post autor: majek »

Już trzy osoby prosiły, żebyś sprawdził czy tam czasem szew nie wypada...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”