Strona 1 z 1

Sunlu PLA - łamie się (?)

: 18 lut 2024, 00:55
autor: dziobu
Witam,

Mam Sunlu PLA (białe) z blekfrajdekowych promocji. Drukuje się tym normalnie, ogólnie wszystko jest OK, poza tym że zostawione na jakiś czas (w tym wypadku ~1.5 tygodnia) popękało w rurce.
sn1.jpg
sn2.jpg
Wyciągnąłem resztki, wsadziłem normalnie dalej filament z tej samej szpuli i poszło normalnie. Konkretnie ta szpula jest otwarta od niecałych 2 tygodni.
Mam inne filamenty z taką przypadłością (PLA) ale one są dość stare; do tego to problem wybiórczy - np pęka Anycubic a DD, HMF czy Colorfil już nie.
Tak działa duża wilgotność? Ma ktoś podobne problemy z tymi filamentami (konkretnie - Sunlu PLA)?

Re: Sunlu PLA - łamie się (?)

: 18 lut 2024, 02:58
autor: eratez
Mam to samo z pomarańczowym (rolka 200g) tylko mój łamie się podczas druku jak wchodzi na rolkę extrudera. Przedrukuje np. metr a potem jest kawałek kruchy (30-50cm). Od razu po otwarciu tak się działo, nawet jednego wydruku nie zrobiłem. Drugi (żółty) który kupiłem w tym samym czasie jest ok. Wygląda tak jak by się zestarzał ale tylko w jednym miejscu ?

Re: Sunlu PLA - łamie się (?)

: 18 lut 2024, 08:39
autor: bukszpryt
Tak szybko kruchy to chyba tylko szary colorfil mi się robił i to nawet leżąc w plastikowym worku, chociaż niezbyt szczelnym. Biały sunlu mam tylko silk i ten nawet po paru miesiącach na wierzchu się nie kruszył.

Re: Sunlu PLA - łamie się (?)

: 18 lut 2024, 09:53
autor: Igor
PLA jest po prostu wredne pod tym względem. Nie musi być zestarzałe żeby pękać. Przy wytłaczaniu filamentu w fabryce powstają naprężenia, które z czasem się pogłębiają. Zdzarza się trafić na pękający nowy materiał.

To nie wilgotność. Ona się objawia w ekstruderze. "Suszenie" w tym przypadku pomaga bo sesja w ciepłej suszarce powoduje odpuszczenie wewnętrznych naprężeń.

Re: Sunlu PLA - łamie się (?)

: 18 lut 2024, 10:19
autor: annon
Mój transparentny PLA łamał się po pozostawieniu w ucwycie drukarki pare godzin po skończonym wydruku, ale tylko do pewnego miejsca. Dalasza część szpuli była ok. Myślałem że to może być spowodowane światłem słonecznym (promienaimi UV???).

Re: Sunlu PLA - łamie się (?)

: 18 lut 2024, 12:39
autor: Fest
Przecież to kukurydza, rozkłada się jak teściowa na plaży.