Sunlu PLA - łamie się (?)

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8951
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Sunlu PLA - łamie się (?)

Post autor: dziobu »

Witam,

Mam Sunlu PLA (białe) z blekfrajdekowych promocji. Drukuje się tym normalnie, ogólnie wszystko jest OK, poza tym że zostawione na jakiś czas (w tym wypadku ~1.5 tygodnia) popękało w rurce.
sn1.jpg
sn2.jpg
Wyciągnąłem resztki, wsadziłem normalnie dalej filament z tej samej szpuli i poszło normalnie. Konkretnie ta szpula jest otwarta od niecałych 2 tygodni.
Mam inne filamenty z taką przypadłością (PLA) ale one są dość stare; do tego to problem wybiórczy - np pęka Anycubic a DD, HMF czy Colorfil już nie.
Tak działa duża wilgotność? Ma ktoś podobne problemy z tymi filamentami (konkretnie - Sunlu PLA)?
eratez
Postów w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 08 lis 2021, 20:22
x 2

Re: Sunlu PLA - łamie się (?)

Post autor: eratez »

Mam to samo z pomarańczowym (rolka 200g) tylko mój łamie się podczas druku jak wchodzi na rolkę extrudera. Przedrukuje np. metr a potem jest kawałek kruchy (30-50cm). Od razu po otwarciu tak się działo, nawet jednego wydruku nie zrobiłem. Drugi (żółty) który kupiłem w tym samym czasie jest ok. Wygląda tak jak by się zestarzał ale tylko w jednym miejscu ?
bukszpryt
Postów w temacie: 1
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 99

Re: Sunlu PLA - łamie się (?)

Post autor: bukszpryt »

Tak szybko kruchy to chyba tylko szary colorfil mi się robił i to nawet leżąc w plastikowym worku, chociaż niezbyt szczelnym. Biały sunlu mam tylko silk i ten nawet po paru miesiącach na wierzchu się nie kruszył.
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 1
Posty: 490
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 167
Kontakt:

Re: Sunlu PLA - łamie się (?)

Post autor: Igor »

PLA jest po prostu wredne pod tym względem. Nie musi być zestarzałe żeby pękać. Przy wytłaczaniu filamentu w fabryce powstają naprężenia, które z czasem się pogłębiają. Zdzarza się trafić na pękający nowy materiał.

To nie wilgotność. Ona się objawia w ekstruderze. "Suszenie" w tym przypadku pomaga bo sesja w ciepłej suszarce powoduje odpuszczenie wewnętrznych naprężeń.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
annon
Postów w temacie: 1
Posty: 106
Rejestracja: 10 cze 2020, 09:15
Lokalizacja: Chełmsko Śląskie
Drukarka: Tatara Hayabusa
x 7

Re: Sunlu PLA - łamie się (?)

Post autor: annon »

Mój transparentny PLA łamał się po pozostawieniu w ucwycie drukarki pare godzin po skończonym wydruku, ale tylko do pewnego miejsca. Dalasza część szpuli była ok. Myślałem że to może być spowodowane światłem słonecznym (promienaimi UV???).
Awatar użytkownika
Fest
Postów w temacie: 1
Posty: 348
Rejestracja: 17 paź 2022, 13:32
Lokalizacja: Wlkp. Wsch.
Drukarka: prawie Tronxy xy2
x 137

Re: Sunlu PLA - łamie się (?)

Post autor: Fest »

Przecież to kukurydza, rozkłada się jak teściowa na plaży.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”