Wentylator hotendu

Proton
Postów w temacie: 13
Posty: 27
Rejestracja: 28 gru 2023, 19:57

Re: Wentylator hotendu

Post autor: Proton »

Dziś już nie dam rady tego zrobić jutro spróbuje ogarnąć zasilanie 24V i posprawdzam
Mati
Postów w temacie: 3
Posty: 507
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 170

Re: Wentylator hotendu

Post autor: Mati »

Czy przypadkiem nowy wentylator nie jest trójprzewodowy? Podobny objaw miałem kiedyś jak pomyliłem jeden z przewodów. Inna sprawa czy przy 100% prędkości też pracuje niepoprawnie? Niektóre modele słabo radzą sobie zasilane przez PWM.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1795
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Wentylator hotendu

Post autor: Andrzej_W »

Mati pisze: 27 lut 2024, 22:17 Czy przypadkiem nowy wentylator nie jest trójprzewodowy? Podobny objaw miałem kiedyś jak pomyliłem jeden z przewodów. Inna sprawa czy przy 100% prędkości też pracuje niepoprawnie? Niektóre modele słabo radzą sobie zasilane przez PWM.
A po co mu PWM do chłodzenia hotendu?
Wrzuć zdjęcia starego i nowego wentylatora. Może chińczyk na ściemniał na etykiecie i wentylator jest sporo słabszy.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8947
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Wentylator hotendu

Post autor: dziobu »

Mati pisze: 27 lut 2024, 22:17 Czy przypadkiem nowy wentylator nie jest trójprzewodowy?
Zwykle trzeci pin to znacznik obrotów a nie sterowanie.
Mati pisze: 27 lut 2024, 22:17Podobny objaw miałem kiedyś jak pomyliłem jeden z przewodów. Inna sprawa czy przy 100% prędkości też pracuje niepoprawnie? Niektóre modele słabo radzą sobie zasilane przez PWM.
Niektóre zwyczajnie nie tolerują PWMa na linii zasilania i trzeba kombinować. Ale przy pełnym nominalnym napięciu powinny normalnie pracować.
Proton
Postów w temacie: 13
Posty: 27
Rejestracja: 28 gru 2023, 19:57

Re: Wentylator hotendu

Post autor: Proton »

Wentylator jest 2 przewodowy, wrócę do domu to wrzucę zdjęcia
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 2
Posty: 490
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 167
Kontakt:

Re: Wentylator hotendu

Post autor: Igor »

Są też takie które kręcą w pełni dopiero jak im za ciepło. One się kompletnie nie nadają do pompowania chłodnego powietrza na ciepły element, tylko do wywiewania gorącego z jakiejś przestrzeni. Chyba że są z termometrem na języczku, którym dotkniesz radiatora ale dla hotendu to sie nie nada. Spróbuj swój zasilić nominalnym napięciem i potraktować go ciepłym powietrzem z suszarki do włosów. Jeśli przyśpieszy, to masz ten przypadek.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 7
Posty: 1602
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 369

Re: Wentylator hotendu

Post autor: Jarewa »

Robicie wywody a to jest zwykły chińczyk za 10zl... Ma coś pierdzielone albo creality oszukuje pokaże pobór prądu na 24V to wszystko się wyjaśni
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 2
Posty: 490
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 167
Kontakt:

Re: Wentylator hotendu

Post autor: Igor »

Właśnie wśród "taniej chininy" trafiłem kiedyś serię takich z czujnikami i się nie nadawały do radiatorów do których ich potrzebowaliśmy bo rozkręcały się do pełnych obrotów dopiero kiedy dostały ciepłym powietrzem od strony poboru.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 7
Posty: 1602
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 369

Re: Wentylator hotendu

Post autor: Jarewa »

Nie bo wiem co kupił i w opisie tego nie było..
Proton
Postów w temacie: 13
Posty: 27
Rejestracja: 28 gru 2023, 19:57

Re: Wentylator hotendu

Post autor: Proton »

https://ibb.co/NpMGxCB
https://ibb.co/kDzrbC5
Zmierzyłem je miernikiem cegowym. Stary pokazuje 0.1A a nowy 0,06A
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”