Podłączenie kontrolera MKS DLC32 v2.1.

Tokarki, frezarki, CNC, wtryskarki, wytłaczarki itp.
potek123
Postów w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 01 mar 2024, 10:43

Podłączenie kontrolera MKS DLC32 v2.1.

Post autor: potek123 »

Witam wszystkich i mam pytanie chciałbym do kontrolera MKS DLC32 v2.1 podłączyć zewnętrzne sterowniki silników krokowych konkretnie DMA 860H.
W instrukcji od kontrolera jest następujący obrazek z schematem podłączenia zależy mi żeby podłączyć w sposób zaznaczony na czerwono.
z2.png
W instrukcji zaleca się podłączenie zewnętrznych sterowników pod piny ENA, STEP, DIR, GND a według schematu podłączenia który mnie interesuje brakuje mi podłączenia 5v na pinach. Czy ktoś mógł by mi pomóc i narysować jak powinienem to podłączyć.
z3.png
Dziękuję
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 634
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 259

Re: Podłączenie kontrolera MKS DLC32 v2.1.

Post autor: Rozarh »

Według schematu 5V jest wyprowadzone na 7 nóżce podstawki do stepsticka - sprawdź miernikiem, ale mi to wygląda na drugi pin od dołu w czarnym rzędzie.
5V jest również dostępne w gnieździe Probe (1 od góry) i EXP1 (1 od lewej w drugim rzędzie górnego gniazda)
Link do schematów płyty: https://github.com/makerbase-mks/MKS-DL ... 20V2.1_001
potek123
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Mati
Postów w temacie: 2
Posty: 507
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 170

Re: Podłączenie kontrolera MKS DLC32 v2.1.

Post autor: Mati »

Warto zaopatrzyć się/wykonać sobie adapter tego typu: https://pl.aliexpress.com/item/1005005775460067.html
Masz od razu wszystkie potrzebne pary. Ponadto na wejściach tego typu sterowników silników krokowych są transoptory. Zasilanie prosto z MCU wszystkich diód w tych transoptorach przy kilku takich sterownikach może być niewystarczające. Adapter zasila te diody przez tranzystory - co odciąża piny MCU.
potek123
potek123
Postów w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 01 mar 2024, 10:43

Re: Podłączenie kontrolera MKS DLC32 v2.1.

Post autor: potek123 »

Witajcie nie myślałem że tak szybko ktoś odpowie na mój problem dziękuję.
Myślałem właśnie o tym adapterze tylko się zastanawiałem czy jeśli go założę to pod nim (tam gdzie mają być stepsticki) są takie przełączniki, czy one w momencie podłączenia adaptera nie będą miały wpływu na pracę sterownika krokowego zewnętrznego.I tu pytanie do Mati czy jeśli podłącze przez te adaptery sterowniki to wystarczy zasilania do trzech sterowników X-Y-Z. Panowie jeszcze raz bardzo dziękuję.
z4.png
Mati
Postów w temacie: 2
Posty: 507
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 170

Re: Podłączenie kontrolera MKS DLC32 v2.1.

Post autor: Mati »

Jak w płytkę wkładasz normalny stepstick to też te dip-switche są przykryte. Ustawia się to raz i zapomina.
Aczkolwiek w Twoim przypadku ich ustawienie nie ma żadnego znaczenia. Mikrokroki ustawiasz bezpośrednio na DMA860H. Zasilania wystarczy.
potek123
Postów w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 01 mar 2024, 10:43

Re: Podłączenie kontrolera MKS DLC32 v2.1.

Post autor: potek123 »

Mati naprawdę wielkie dzięki.Muszę coś wyjaśnić.
Kombinuję z kontrolerem MKS DLC32 v2.1 ponieważ mam już frezarkę cnc z sterowaniem piko cnc ale problem tego sterowania polega na tym że nie ma pwm od 0 do 5v które poprawnie steruje laserem.
Więc wymyśliłem że dołożę do istniejącej frezarki inny kontroler (MKS DLC32 v2.1) który dobrze działa z laserem i oprogramowaniem do niego. Dlatego tak mi zależało żeby podłączyć w taki sposób sterowniki silnika krokowego ( ponieważ z piko cnc właśnie tak mam już podłączone). I chcę dojechać przewodami od sterownika lasera do już podłączonych przewodów w sterownikach silników krokowych.
Pomysł polega na tym że przy uruchomieniu maszyny będę wybierał włącznikiem czy chcę zasilać kontroler ten od frezarki czyli piko cnc, czy ten drugi od lasera MKS DLC32 v2.1. Dodatkowo będę musiał dołożyć dodatkowe krańcówki XYZ do MKS DLC2.1.
Przy piko cnc ustawienie i podłączenie było dość proste, ale tego sterownika totalnie nie znam a nie chcę czegoś zepsuć.
I stąd moje kolejne - pewnie głupie pytania.
A czy w ustawieniach kontrolera GRBL chodzi mi o te parametry po znaku$ muszę zmieniać następujące parametry nie piszę tu o np. wymiarach obszaru roboczego i prędkościach osi czy przyspieszeniach. ( to to wiadomo ).
Chodzi mi o parametry $=100 $=101 $=102 czy muszę wpisać ilość kroków na obrót dla poszczególnych osi np:
moje sterowniki silników krokowych mam ustawione na 5000imp na posów.
Skok śruby mam 5mm, silniki krokowe mają 200 kroków /obrót (1.8 stopnia)
Jak powinienem wpisać żeby nie było wtopy.
I czy jeszcze coś powinienem zmienić GRLB
W piko cnc mam tak wpisane obrazek poniżej:
z5.png
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1795
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Podłączenie kontrolera MKS DLC32 v2.1.

Post autor: Andrzej_W »

potek123
potek123
Postów w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 01 mar 2024, 10:43

Re: Podłączenie kontrolera MKS DLC32 v2.1.

Post autor: potek123 »

Sprawdziłem ten kalkulator ale tam nie mogę wpisać 25 microstep a tyle według sterownika DMA 860H z tabelki musiał bym wpisać - chyba że coś źle robię.
potek123
Postów w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 01 mar 2024, 10:43

Re: Podłączenie kontrolera MKS DLC32 v2.1.

Post autor: potek123 »

Wyliczyłem analogowo ale nie wiem czy dobrze czy ktoś to by sprawdził:
-skok śruby mam 5mm,
-silniki krokowe mają 200 kroków /obrót
-microsteps 25
(200kroków na obrót x 25microstep x 1obrót) : 5mm skok śruby = 1000 microsteps/mm
Jak źle to to dajcie znać.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1795
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Podłączenie kontrolera MKS DLC32 v2.1.

Post autor: Andrzej_W »

Zawsze możesz sobie to doprecyzować mierząc już na maszynie przesuw fizyczny.
potek123
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia inne (nie drukarki)”