Strona 1 z 1

Skurcz PETG

: 02 mar 2024, 02:20
autor: Mkotu
Witam.
Mam problem z odkrztałcającymi się krawędziami w czasie drukowania modelu z dużą powierzchnią płaską.
Wydaje mi się że problem pojawia się ponieważ drukuję bez obudowy drukarki a model ma niezbyt grube ścianki. Temperatura w pomieszczeniu to około 20°C.
W którymś momencie, rogi modelu odrywają się od stołu roboczego i następuje zniekrztałcenie. Temperatura stołu ustawiona jest na 80°C. Temperatura druku 220°C. Bez nadmuchu. Materiał PETG od 3DActive. Da się uniknąć tej sytuacji bez budowania obudowy?

Re: Skurcz PETG

: 02 mar 2024, 02:27
autor: roman
1. Włączyć Brim
2. Zastosowałbym bardziej markowy PETG.

Re: Skurcz PETG

: 02 mar 2024, 02:53
autor: majek
roman pisze: 02 mar 2024, 02:27 2. Zastosowałbym bardziej markowy PETG.
Z tego co widzę, to może być problem, bo marmurki w PETG to widziałem tylko od nich.

Co do druku, to o ile zostało odrobinę miejsca na stole, to zrobić skirt na wysokość drukowanego detalu - zrobi się taka pseudo obudowa ogrzewana.
Do tego można maźnąć jeszcze stół klejem i porobić 'uszy' w rogach.

Re: Skurcz PETG

: 02 mar 2024, 03:07
autor: marcin-1125
roman pisze: 02 mar 2024, 02:27 1. Włączyć Brim

Re: Skurcz PETG

: 02 mar 2024, 06:25
autor: artur_n
Miałem kiedyś taki problem przy jakimś noname pet, żaden brim czy kleje nie pomagały. Zmieniłem filament na inny i problem zniknął.

Re: Skurcz PETG

: 02 mar 2024, 09:29
autor: Mkotu
Powierzchnię stołu roboczego wykorzystałem już na maksa. Których producentów uważacie za godnych polecenia?

Re: Skurcz PETG

: 02 mar 2024, 09:45
autor: marcin-1125
Fiberlogy EASY PET-G refill

Re: Skurcz PETG

: 02 mar 2024, 10:48
autor: denior
Sunlu i yayo też są ok

Re: Skurcz PETG

: 02 mar 2024, 10:56
autor: Mkotu
Drukowałem z Jayo. W porównaniu z 3DActive to w moim odczuciu przepaść w jakości. Jayo nie trzyma wymiarów po wydruku, nitkuje w każdych okolicznosciach. Drukując większe modele, powstają jakieś artefakty.
Chyba że to wina koloru. Jedyny z jakim miałem do czynienia to biały. W moim projekcie używam kolorów białych, przełamanych jedynie szarością, beżem albo marmurku.

Re: Skurcz PETG

: 02 mar 2024, 11:39
autor: denior
Ja testowałem czarny i szary

Re: Skurcz PETG

: 02 mar 2024, 12:36
autor: artur_n
Z Fiberlogy i DD nie ma takich problemów.

Re: Skurcz PETG

: 02 mar 2024, 12:44
autor: Kopytko
Widać jeszcze masz tam troche miejsca po bokach, dodaj tam też helpery, watpie czy zmiana pet pomoze, ew jakieś bardziej elastyczne.
Dodatkowo ciut bardziej wprasuj.

Re: Skurcz PETG

: 04 mar 2024, 10:06
autor: lukk
Mam resztkę tego marmurkowego PETG od 3D Active, trzeba przyznać, że wyglada całkiem spoko, ale parametry ma zupełnie z czapy i źle się drukuje (no i wymaga dyszy 0.6mm, zatyka 0.4). Drukowałem z tego pewien detal, który był na zewnątrz, w bezpośredniej ekspozycji na słońce, i...mocno się zdeformował po jednym sezonie :| słabo jak na PETG. Chyba że jednak moje zamówione PETG w praktyce było PLA :| Dodatkowy minus to słaby kontakt: odpisują mocno na odwal się. Krótko mówiąc - szkoda nerwów.

Re: Skurcz PETG

: 10 mar 2024, 13:11
autor: Mkotu
Zmieniłem filament na Fiberlogy Easy Refill. Jest znaczna poprawa. Płaszczyzna przylegania nie odkleja się nigdzie. Gubi minimalnie wymiar na rogach ale przy wielkości elementu, dla mnie do przyjęcia.
DD zawsze wydawał mi się kruchy i z moich zastosowań go wykluczyłem. Filament Prusa super ale drogi.
Drukując w komorze takie sytuacje raczej się nie zdarzają czy poprawa jest ale tylko minimalna? Warto zamówić/zbudować komorę tylko do PET-G?
Dzięki za wskazówki.

Re: Skurcz PETG

: 10 mar 2024, 17:42
autor: Andrzej_W
Petg nie wymaga komory. Po prostu dostosuj sobie wymiary przy modelowaniu uwzględniając skurcz

Re: Skurcz PETG

: 10 mar 2024, 18:47
autor: diablok6
Kluczem do dobrych druków petg jest: dobry filament, ja osobiście polecam DD, Rosa, spectrum, azurefilm, a fiberlogy easy zauważyłem że potrzebuje minimalnych innych ustawień co zwykłego petg, nie kupuj tanich!. Oraz dobry klej, ja używam Hegron żel w sprayu i 75 stopni na stół, trzyma jak cholera, jak na gorąco się odrywa druk to jest duża szansa że się oderwie kawałek szkła(drukuje na szkle), a jak ochłonie w okolicach 20 stopni to sam się odkleja, nie potrzeba żadnej szpachelki.
Do petg nie jest potrzebna żadna komora ani draft.

Re: Skurcz PETG

: 11 mar 2024, 08:45
autor: Igor
DD kruchy? Dotychczas ceniłem ten filament właśnie za elastyczność. Coś się zmieniło?

Re: Skurcz PETG

: 11 mar 2024, 09:26
autor: JGFTW
Każdy PETG może być kruchy, jak go drukujesz w wysokiej temperaturze i szybko schłodzisz, wtedy jest twardy i kruchy.
Osobiście bardzo cenie ten rodzaj filamentu właśnie za to, że jak potrzebuję to mogę go wydrukować, żeby był bardziej elastyczny (230°C i chłodzenie 30%) albo mało elastyczny i twardy (250°C i 80% chłodzenia). Widać to (czy sie udało) po tym, że będzie bardziej połyskujący a drugim sposobem znacznie mniej.
Przy czym trzeba sobie eksperymentalnie dobrać, bo niektóre materiały ciężko skalibrować tak, żeby posiadały te właściwości w kontrolowany łatwo sposób (fiberlogy, bo w wysokich temperaturach wydrukowany detal bardzo się deformuję od przegrzania, więc materiał musi mieć sporą tolerancję dla temperatury), ale czarny PETG od DD akurat ma tę właściwość.

Re: Skurcz PETG

: 11 mar 2024, 10:33
autor: denior
Ja zauważyłem jeszcze jedną cechę easy-petg od fiberlogy (jasno szary), klejony klejem CA po jakimś czasie staje sie bardzo kruchy w miejscach kontaktu z klejem , najbardziej odczuwalne to jest w przypadku drobnych elementów które odłamują sie jak zleżane pla

Re: Skurcz PETG

: 11 mar 2024, 12:30
autor: dragonn
Kruchość jeszcze zależy z moich obserwacji mocno od koloru. Przezroczysty lub kolory częściowo przezroczyste znacznie trudniej doprowadzić do kruchości jak pełne kolory. Do tego spajanie warstw przy przezroczystym lub częściowo przezroczystych jest lepsze od pełnych kolorów.

Re: Skurcz PETG

: 11 mar 2024, 14:57
autor: Jarewa
Przezroczyste nie mają barwników, a większość wie jak paskudnie się bały drukuje jak tam spora ilość barwnika :D

Re: Skurcz PETG

: 13 mar 2024, 23:08
autor: Mkotu
Dziękuję za wskazówki. Całe życie się uczymy :)