Skurcz PETG

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
artur_n
Postów w temacie: 2
Posty: 967
Rejestracja: 20 lis 2017, 21:48
Lokalizacja: RJA
Drukarka: Prusa MK4, P1S AMS
x 179

Re: Skurcz PETG

Post autor: artur_n »

Z Fiberlogy i DD nie ma takich problemów.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Skurcz PETG

Post autor: Kopytko »

Widać jeszcze masz tam troche miejsca po bokach, dodaj tam też helpery, watpie czy zmiana pet pomoze, ew jakieś bardziej elastyczne.
Dodatkowo ciut bardziej wprasuj.
Adinfo
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
lukk
Postów w temacie: 1
Posty: 284
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 138

Re: Skurcz PETG

Post autor: lukk »

Mam resztkę tego marmurkowego PETG od 3D Active, trzeba przyznać, że wyglada całkiem spoko, ale parametry ma zupełnie z czapy i źle się drukuje (no i wymaga dyszy 0.6mm, zatyka 0.4). Drukowałem z tego pewien detal, który był na zewnątrz, w bezpośredniej ekspozycji na słońce, i...mocno się zdeformował po jednym sezonie :| słabo jak na PETG. Chyba że jednak moje zamówione PETG w praktyce było PLA :| Dodatkowy minus to słaby kontakt: odpisują mocno na odwal się. Krótko mówiąc - szkoda nerwów.
Mkotu
Postów w temacie: 5
Posty: 12
Rejestracja: 18 lis 2022, 18:20

Re: Skurcz PETG

Post autor: Mkotu »

Zmieniłem filament na Fiberlogy Easy Refill. Jest znaczna poprawa. Płaszczyzna przylegania nie odkleja się nigdzie. Gubi minimalnie wymiar na rogach ale przy wielkości elementu, dla mnie do przyjęcia.
DD zawsze wydawał mi się kruchy i z moich zastosowań go wykluczyłem. Filament Prusa super ale drogi.
Drukując w komorze takie sytuacje raczej się nie zdarzają czy poprawa jest ale tylko minimalna? Warto zamówić/zbudować komorę tylko do PET-G?
Dzięki za wskazówki.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1795
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Skurcz PETG

Post autor: Andrzej_W »

Petg nie wymaga komory. Po prostu dostosuj sobie wymiary przy modelowaniu uwzględniając skurcz
diablok6
Postów w temacie: 1
Posty: 27
Rejestracja: 19 sty 2022, 19:54
x 3

Re: Skurcz PETG

Post autor: diablok6 »

Kluczem do dobrych druków petg jest: dobry filament, ja osobiście polecam DD, Rosa, spectrum, azurefilm, a fiberlogy easy zauważyłem że potrzebuje minimalnych innych ustawień co zwykłego petg, nie kupuj tanich!. Oraz dobry klej, ja używam Hegron żel w sprayu i 75 stopni na stół, trzyma jak cholera, jak na gorąco się odrywa druk to jest duża szansa że się oderwie kawałek szkła(drukuje na szkle), a jak ochłonie w okolicach 20 stopni to sam się odkleja, nie potrzeba żadnej szpachelki.
Do petg nie jest potrzebna żadna komora ani draft.
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 1
Posty: 490
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 167
Kontakt:

Re: Skurcz PETG

Post autor: Igor »

DD kruchy? Dotychczas ceniłem ten filament właśnie za elastyczność. Coś się zmieniło?
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1359
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 735

Re: Skurcz PETG

Post autor: JGFTW »

Każdy PETG może być kruchy, jak go drukujesz w wysokiej temperaturze i szybko schłodzisz, wtedy jest twardy i kruchy.
Osobiście bardzo cenie ten rodzaj filamentu właśnie za to, że jak potrzebuję to mogę go wydrukować, żeby był bardziej elastyczny (230°C i chłodzenie 30%) albo mało elastyczny i twardy (250°C i 80% chłodzenia). Widać to (czy sie udało) po tym, że będzie bardziej połyskujący a drugim sposobem znacznie mniej.
Przy czym trzeba sobie eksperymentalnie dobrać, bo niektóre materiały ciężko skalibrować tak, żeby posiadały te właściwości w kontrolowany łatwo sposób (fiberlogy, bo w wysokich temperaturach wydrukowany detal bardzo się deformuję od przegrzania, więc materiał musi mieć sporą tolerancję dla temperatury), ale czarny PETG od DD akurat ma tę właściwość.
Awatar użytkownika
denior
Postów w temacie: 3
Posty: 430
Rejestracja: 04 maja 2020, 15:26
Lokalizacja: Kraków
x 165

Re: Skurcz PETG

Post autor: denior »

Ja zauważyłem jeszcze jedną cechę easy-petg od fiberlogy (jasno szary), klejony klejem CA po jakimś czasie staje sie bardzo kruchy w miejscach kontaktu z klejem , najbardziej odczuwalne to jest w przypadku drobnych elementów które odłamują sie jak zleżane pla
Drukarka Ender 3 Pro
Direct custom extruder + hydra
chłodzenie hydra 2x5015
Dual Z
#############################
Bambulab P1S
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Skurcz PETG

Post autor: dragonn »

Kruchość jeszcze zależy z moich obserwacji mocno od koloru. Przezroczysty lub kolory częściowo przezroczyste znacznie trudniej doprowadzić do kruchości jak pełne kolory. Do tego spajanie warstw przy przezroczystym lub częściowo przezroczystych jest lepsze od pełnych kolorów.
ARMed
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”