Strona 1 z 1

Ender 5 Plus BTT SKR mini E3 V3 wyświetlacz i oprogramowanie

: 02 mar 2024, 21:26
autor: NieJestemPROO
Witam. Byłem kilka lat posiadaczem Endera 3 Pro, sprawował się całkiem dobrze. Miałem okazję zakupić za naprawdę małe pieniądze Endera 5 plus, miał kilka wad typu urwany przewód od termistora i pęknięte ramie ekstrudera. Ogarnąłem to i drukuje, nawet o dziwo dobrze jak na podstawową wersję.
Zakupiłem do niej płytę BTT SKR mini E3 V3 być może się pośpieszyłem (zwrócić jeszcze mogę jak cos, nie używana jeszcze), jak się okazało wyświetlacz podobno działać nie będzie. Zalecają TFT35, ale który? Podobno jest jakiś który pasuje bez przeróbek. Czy ktoś mógłby wskazać który to.

Jeśli chodzi o soft, myślę nad klipperem, ale nie mam raspberrypi, czy jest ono wymagane obowiązkowo? Myślę też mocno aby zostać przy Marlinie, chociaż gdzie się nie patrzy każdy mówi klipper. Wątpię też abym poradził sobie z jego instalacją :D . Patrząc na intrenecie to najprawdopodobniej będzie to czarna magia, z marlinem przy enderku starym jakoś sobie poradziłem, ale jest masa opisów i tutroiali, przy ender 5 plus już nie,

Pozdrawiam.

Re: Ender 5 Plus BTT SKR mini E3 V3 wyświetlacz i oprogramowanie

: 02 mar 2024, 21:57
autor: Roon7

Re: Ender 5 Plus BTT SKR mini E3 V3 wyświetlacz i oprogramowanie

: 02 mar 2024, 22:01
autor: Jarewa
Roon7 pisze: 02 mar 2024, 21:57 ten powinien pasować:
https://biqu.equipment/products/btt-tft ... 9686285410

Każdy host czy to btt lub mks tych wyświetlaczy jest od groma. A że nie sprecyzował wymagań to trudno polecić. Oczywiście dedykowane endera też będą na nim działać ale tylko niektóre.

Re: Ender 5 Plus BTT SKR mini E3 V3 wyświetlacz i oprogramowanie

: 02 mar 2024, 22:28
autor: Mati
W przypadku Klippera host jest konieczny. Jednakże zamiast rpi może być praktycznie dowolny inny komputer będący w stanie odpalić Linuxa.

Re: Ender 5 Plus BTT SKR mini E3 V3 wyświetlacz i oprogramowanie

: 02 mar 2024, 23:44
autor: marcin-1125
Witam. Mam rozbudowanego Endera 5 pro. Płyta główna BTT Manta E3EZ + CB1 wyświetlacz - BTT Waveshare 4,3'' IPS 800x480px HDMI. Działa to wspaniale. Troche problematyczne są kable bo aż trzy w tym jeden HDMI ale za to mam elastyczny ekran na metrowym sznurze.

Re: Ender 5 Plus BTT SKR mini E3 V3 wyświetlacz i oprogramowanie

: 03 mar 2024, 11:11
autor: marcin-1125
Jeśli chodzi o kompilacje Marlina w porównaniu do instalacji i puźniejszej konfiguracji Klipper to niewiem co jest trudniejsze. Z tym że jak zdecydujesz się na gotowy Marlin to trochę jak byś zatrzymał się w miejscu. Z Klipper jest tak że trzeba trochę poczytać pooglądać jednym słowem postudiować ale jak już przez to przejdziesz to pużniesza obsługa to niebo a ziamia. Zresztą jak byś chciał skompilować Marlin to tak samo trzeba trochę wiedzy mieć. Dla mnie największa różnica między Marlin a Kliper to to że w Klipper mogę w każdej chwili zmienić najmniejsze ustawienie w programie układowym, w Marlin trzeba kompilować za każdym razem cały firmware i na nowo wgrywać na płytę główną.

Re: Ender 5 Plus BTT SKR mini E3 V3 wyświetlacz i oprogramowanie

: 03 mar 2024, 20:04
autor: NieJestemPROO
Jarewa pisze: 02 mar 2024, 22:01
Roon7 pisze: 02 mar 2024, 21:57 ten powinien pasować:
https://biqu.equipment/products/btt-tft ... 9686285410

Każdy host czy to btt lub mks tych wyświetlaczy jest od groma. A że nie sprecyzował wymagań to trudno polecić. Oczywiście dedykowane endera też będą na nim działać ale tylko niektóre.
W jakim sensie wymagań? Do wyświetlacza nie mam żadnych wymagań :D , byle pasował, działał z tą płytą i nie było problemów w kompilacji. Podobno jest wyświetlacz który przykręca się zamiast oryginalnego i nie wymaga przerabiania, drukowania itp. Ale ten wyświetlacz który został przedstawiony to też fajna opcja.
Jeśli zaś chodzi o same funkcje, to nie potrzebuję np zdalnego wrzucania pików, podglądów wydruku przez kamerkę itp. Zdaję sobie sprawę, że Marlina za każdym razem trzeba kompilować, niejednokrotnie przechodziłem przez to przy swoim Ender 3 PRO, tylko do 3 pro jest masa poradników. Klippera oglądałem to faktycznie zmieniało się ustawienia i tylko save/restart(?). Tylko nie chcąc póki co wrzucać raspberry pi, ani kombinować z dodatkowym komputerkiem zostaje mi wtedy tylko marlin.

Z Endera 3 PRO na marlin 2.1 jestem bardzo zadowolony, śmiga bez zarzutów, jakość druku jest okej. Endera 5 Plus wybrałem z tego względu, że ma spore pole robocze którego niejednokrotnie mi brakowało przy 3 Pro.

Re: Ender 5 Plus BTT SKR mini E3 V3 wyświetlacz i oprogramowanie

: 03 mar 2024, 20:14
autor: Jarewa
NieJestemPROO pisze: 03 mar 2024, 20:04

W jakim sensie wymagań? Do wyświetlacza nie mam żadnych wymagań :D , byle pasował


Wyświetlacze są od 2,4cala do chyba 7cali. Ogólnie to polecam btt niż mks

Re: Ender 5 Plus BTT SKR mini E3 V3 wyświetlacz i oprogramowanie

: 05 mar 2024, 20:35
autor: NieJestemPROO
Zamówiłem BIGTREETECH TFT35 V3.0.1, Z pokrętełkiem ale mniejszy:
https://biqu.equipment/collections/lcd/ ... king-modes

Dziękuję wam za wasze odpowiedzi. Teoretycznie w czwartek powinien przyjść, zamówiłem u nas. No i zostaje jednak przy Marlinie, ale póki co to jest problem z podłączeniem BLToucha i kompilacją marlina bo cały czas różne błędy wywala.

Pozdrawiam, was. Dziękuję. :piwo:

Re: Ender 5 Plus BTT SKR mini E3 V3 wyświetlacz i oprogramowanie

: 05 mar 2024, 20:38
autor: Jarewa
W twojej płycie używasz tylko czarnego kabelka, podłączasz pod gniazdo tft konfiguracji praktycznie nie ma aby tylko uart włączyć odpowiedni i prędkość. Pamiętaj że wyświetlacz też się konfiguruje plikiem i kartą sd.

Re: Ender 5 Plus BTT SKR mini E3 V3 wyświetlacz i oprogramowanie

: 06 mar 2024, 09:45
autor: JGFTW
Jak podłączysz czarnym przewodem do TFT to nie będziesz miał emulacji marlina (ekran 12864 i obsługa enkoderem), a zazwyczaj jest tam więcej opcji, które łatwiej jest sobie w Marlinie edytować.
image.png
image.png
Będziesz miał tylko ten dotykowy:
image.png
Możesz podłączyć oba i sobie zmieniać tryb, ale wtedy musisz rozpracować podłączenie:

https://github.com/bigtreetech/BIGTREET ... .1_PIN.pdf
Tu masz cały katalog dla TFT35: https://github.com/bigtreetech/BIGTREET ... 1/Hardware
https://github.com/bigtreetech/BTT-TFT3 ... 3.0PIN.jpg

Jak tylko wybierasz z karty sd wydruk i dajesz print to pewnie żadna strata, ale jak trzeba w sprzęcie grzebać to się przydaję.

Re: Ender 5 Plus BTT SKR mini E3 V3 wyświetlacz i oprogramowanie

: 06 mar 2024, 10:12
autor: Jarewa
Esr mini nie wspiera wyswiatlecza po exp1 exp2 bo poprostu tych gniazd nie ma. Ma tylko exp1 i jest do dedykowanych wyświetlaczy creality. A po drugie nawet jakby kupił dedykowany to i tak ten wyświetlacz ma swoje opragromowanie a nie czystego marlina.


Podałeś błędne schematy

Re: Ender 5 Plus BTT SKR mini E3 V3 wyświetlacz i oprogramowanie

: 06 mar 2024, 11:47
autor: JGFTW
Jarewa pisze: 06 mar 2024, 10:12 Podałeś błędne schematy
Faktycznie, podałem zły link.
Powinno być zamiast:
JGFTW pisze: 06 mar 2024, 09:45 Tu masz cały katalog dla TFT35: https://github.com/bigtreetech/BIGTREET ... 1/Hardware
https://github.com/bigtreetech/BTT-TFT3 ... 3.0PIN.jpg
to https://github.com/bigtreetech/BIGTREET ... .0-PIN.pdf
Jarewa pisze: 06 mar 2024, 10:12 Esr mini nie wspiera wyswiatlecza po exp1 exp2 bo poprostu tych gniazd nie ma. Ma tylko exp1 i jest do dedykowanych wyświetlaczy creality.
Czy nie da się podłączyć płytki z gniazdem EXP1 do EXP3-CR10?
Jeżeli nie da się tak łatwo, że wtyczka pasuję to kablami na pewno da się to wyprowadzić (robiąc pająka), żeby można było podłączyć wyświetlaczw trybie Marlina.

Re: Ender 5 Plus BTT SKR mini E3 V3 wyświetlacz i oprogramowanie

: 06 mar 2024, 14:58
autor: NieJestemPROO
JGFTW pisze: 06 mar 2024, 09:45 Jak podłączysz czarnym przewodem do TFT to nie będziesz miał emulacji marlina (ekran 12864 i obsługa enkoderem), a zazwyczaj jest tam więcej opcji, które łatwiej jest sobie w Marlinie edytować.

Jak tylko wybierasz z karty sd wydruk i dajesz print to pewnie żadna strata, ale jak trzeba w sprzęcie grzebać to się przydaję.
No i właśnie tak bym chciał, tak mam na 3 pro, a ender 5 plus domyślnie nie ma nic. W 3 pro wchodzę w menu i zmieniam każdy parametr, kroki, zrywy, przyśpieszenia, siatkę, poziomowanie rogów, edytuje konfiguracje grzania, baby step, zoffset. Nie potrzebuję super zaawansowanego oprogramowania, ale żeby działał ten sensor, BLTouch i było te kilka prostych parametrów. Wczorajszy dzień nie przyniósł nic owocnego, dalej jak nie chciał się marlin kompilować, tak dalej nie chce, co raz to nowsze błędy wyrzuca. Teraz jeszcze oprogramowanie wyświetlacza... Powiedzcie, że chociaż on ma gotowe oprogramowanie, że wrzucę na kartę, włożę ja do wyświetlacza i tyle. Póki co marlina próbuję sam opanować, ale ciężko w porównaniu do endera 3 pro.

Re: Ender 5 Plus BTT SKR mini E3 V3 wyświetlacz i oprogramowanie

: 06 mar 2024, 16:26
autor: Mati
Ale tak patrząc na schemat to ten wyświetlacz ma złącze EXP3 ze wszystkim co potrzebne, więc po odpowiedniej konfiguracji pinów i typu wyświetlacza w Marlinie (OIDP to się nazywało CR10_STOCKDISPLAY) powinno to śmigać. Oczywiście nie będzie działał wbudowany czytnik SD (bo enderowe EXP3 nie ma pinów od SD), ale sam wyświetlacz i enkoder powinny ruszyć.

Re: Ender 5 Plus BTT SKR mini E3 V3 wyświetlacz i oprogramowanie

: 06 mar 2024, 18:16
autor: Jarewa
Ale btt po uart czyli host też ma wszystkie prawie ustawienia. A nawet konsole poleceń.


Wyświetlacz opragromowanie rzeba konfigurować ale to tylko plikiem konfiguracyjnym bez grzebania w sofcie Zmiana kolorów, obracanie ekranu itd.
config.ini
(42.2 KiB) Pobrany 17 razy

Re: Ender 5 Plus BTT SKR mini E3 V3 wyświetlacz i oprogramowanie

: 06 mar 2024, 18:35
autor: NieJestemPROO
Jarewa pisze: 06 mar 2024, 18:16 Ale btt po uart czyli host też ma wszystkie prawie ustawienia. A nawet konsole poleceń.


Wyświetlacz opragromowanie rzeba konfigurować ale to tylko plikiem konfiguracyjnym bez grzebania w sofcie
Byłbyś wstanie podesłać które oprogramowanie wybrać? Podłączenie to tft do tft, a EXP3 z wyświetlacza do EXP1 na płytce? W Marlinie mam właśnie ustawiony CR10_STOCKDISPLAY. Plik config zamienić z plikiem w marlinie?

Dla mnie jest już jakiś sukces, bo marlin się skompilował, ale nie działają żadne wentylatory i Bltouch świeci tylko na czerwono, nie ma niebieskiej diody (prawdę mówiąc, nie mam pojęcia czy go dobrze ustawiłem :D ). Zastanawiam się, czy to przez brak wyświetlacza, czy one się ze sobą jakoś komunikują aby to uruchomić. Jutro już ma być wyświetlacz do odebrania, więc się przekonam.