Suszarka do grzybów i owoców Esperanza - brak grzania, przerobienie

Tokarki, frezarki, CNC, wtryskarki, wytłaczarki itp.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 1359
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 736

Re: Suszarka do grzybów i owoców Esperanza - brak grzania, przerobienie

Post autor: JGFTW »

Macie koledzy racje, nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie.
Odpaliłem tą grzałkę na krótko omijając bezpiecznik to powiem wam, że spokorniałem odrazu, bo w moment rozgrzała się do czerwoności i zrozumiałem, że jej działanie to krok od pożaru ;)

Zastanawiam się jednak czy zamiast tego bezpiecznika lepsze nie byłoby zamontowanie termostatu: https://allegro.pl/oferta/termostat-ele ... 3146889318 (widzę, że pierwszym poście nie dwa razy wrzuciłem ten sam link, więc to jest ten termostat, o którym pisałem wcześniej)
Będzie się to nadawać i czy będzie spełniać funkcję bezpieczeństwa?
Mati
Postów w temacie: 1
Posty: 507
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 170

Re: Suszarka do grzybów i owoców Esperanza - brak grzania, przerobienie

Post autor: Mati »

Nie będzie spełniał funkcji bezpieczeństwa. Bezpiecznik termiczny jest po to, aby w przypadku awarii sterowania (podania pełnej, niekontrolowanej mocy na grzałkę) przepalić się i skutecznie wyłączyć grzałkę. Termostat może jedynie służyć za element sterujący, ale nie zabezpieczający.
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 3
Posty: 490
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 167
Kontakt:

Re: Suszarka do grzybów i owoców Esperanza - brak grzania, przerobienie

Post autor: Igor »

Termiki są skuteczne, tanie i nie ma co się zastanawiać.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1602
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 369

Re: Suszarka do grzybów i owoców Esperanza - brak grzania, przerobienie

Post autor: Jarewa »

Jedynie można się pokusić o mechaniczny samoresetowalny by nie był jednorazowy.
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 3
Posty: 490
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 167
Kontakt:

Re: Suszarka do grzybów i owoców Esperanza - brak grzania, przerobienie

Post autor: Igor »

W takich przypadkach wolę jednorazówki. Resetowalny może maskować problem.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1602
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 369

Re: Suszarka do grzybów i owoców Esperanza - brak grzania, przerobienie

Post autor: Jarewa »

Są jeszcze ręcznie resetowalne.
lukk
Postów w temacie: 1
Posty: 284
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 138

Re: Suszarka do grzybów i owoców Esperanza - brak grzania, przerobienie

Post autor: lukk »

Raczej bez sensu. Taki termostat służy do regulacji temperatury, ale czujnik umieszcza się w nagrzewanym obiekcie, a nie przy elemencie grzejnym. Jakbyś dał koło grzałki to pewnie ten czujnik albo jego kabel by się rozpłynął od emisji podczerwieni z grzałki (w przypadku zatrzymania wiatraka) zanim by zdążył zadziałać. A do regulacji temoperatury w środku to ten bimetal wystarcza. Ja mam co prawda inną suszarkę (marki Concept :cool2: :mrgreen: ), ale i tak zawsze włączam rozrkęconą na full, niby 70C.
Awatar użytkownika
atom1477
Postów w temacie: 2
Posty: 259
Rejestracja: 17 paź 2023, 18:21
x 66

Re: Suszarka do grzybów i owoców Esperanza - brak grzania, przerobienie

Post autor: atom1477 »

Termostat umieszczony przy grzałce jak najbardziej będzie spełniał funkcję bezpieczeństwa. Bo niby dlaczego miałby tego nie robić?
Wyłączy przy nadmiernej temperaturze, tak samo jak bezpiecznik termiczny.
Różnica jest "tylko" taka że bezpiecznik jest pewniejszy w działaniu, bo służy tylko i wyłącznie do zabezpieczania. Nie ma tam styków jakie mogły by się skleić.
Termostat będzie większy (może się nie zmieścić), i jest ryzyko że skleją mu się styki.

Dlatego też odradzam zastosowanie tam termostatu. Ale nie przesadzałbym z tym że termostat to zupełnie co innego.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 1359
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 736

Re: Suszarka do grzybów i owoców Esperanza - brak grzania, przerobienie

Post autor: JGFTW »

Dla pewności czy odradzacie kompletnie zamontowanie tam termostatu (właśnie z powodu konstrukcji jak radzi kolega atom1477) czy po prostu zamiast bezpiecznika nie ma co tego tam montować?
Bo rozważam dodanie tam termostatu oraz bezpiecznika w takim układzie jak tam był dotychczas. Głównie dlatego, że obecnie jest zwykłe pokrętło do ustawiania temperatury, ale tak naprawdę to nie wiem jaka tam jest temperatura (musiałbym zamontować termometr z ekranem i tak, więc równie dobrze mogę dać termostat).
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 3
Posty: 490
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 167
Kontakt:

Re: Suszarka do grzybów i owoców Esperanza - brak grzania, przerobienie

Post autor: Igor »

Jak dla mnie oba. Przy czym termostat możesz wziąć W1209. Jego dokładność starcza aż nadto. Używam ich m.in. do fermentacji.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia inne (nie drukarki)”