Zrobiłem sobie CNC i co dalej ?

Tokarki, frezarki, CNC, wtryskarki, wytłaczarki itp.
Awatar użytkownika
BobekNierobek
Postów w temacie: 8
Posty: 285
Rejestracja: 21 lip 2017, 18:03
Drukarka: AM8
x 237

Zrobiłem sobie CNC i co dalej ?

Post autor: BobekNierobek »

Jak się człowiek nudzi to mu głupoty do głowy przychodzą.
Pewnej niedzieli zajrzałem do szuflady pełnej rupieci i stwierdziłem, że zrobię sobie z tego CNC.
No i powstało takie coś. Nie mam jeszcze wrzeciona , no i krańcówki wypadało by pozakładać. Elektronika po taniości (arduino+cnc shield)

W sumie to na razie narysowałem sobie na kartce żabę pepe. Tzn. prawie narysowałem, bo nie pomyślałem i sobie rozpłaszczyłem mazaka o stół, a kreską 5mm to się słabo pepe rysuje.

Jako, że o CNC wiem tyle co nic to pytania:

- Czy to co widać na zdjęciach ma sens ? Marzy mi się robienie tym PCB.
- W związku z powyższym jakie wrzeciono (atrakcyjne finansowo) ?
- Jaki frez do robienie PCB ?
- Jaki jest dobry workflow przygotowania projektu PCB -> GCODE. Wystarczy Eagle czy też Design Spark PCB czy jeszcze jakiś program "po środku" ?
- Da się z arduino zrobić jakiś autoleveling ?

Pewnie powinienem o coś jeszcze spytać, ale nie wiem o co ?

Pozdrawiam
IMG_20240310_135929373.jpg
IMG_20240310_135910070.jpg
IMG_20240310_135858268.jpg
IMG_20240310_135848005.jpg
dziobu, Adinfo, emartinelli, Berg, arkomania.pl
Awatar użytkownika
Maciej24
Postów w temacie: 1
Posty: 40
Rejestracja: 06 lip 2020, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: AI3Ms
x 9

Re: Zrobiłem sobie CNC i co dalej ?

Post autor: Maciej24 »

Jeśli chodzi o poziomowanie to obejrzyj to:


A jeśl chodzi o wrzeciono mam na sprzedaż nowe wrzeciono jak tutaj:


Frez nie będzie tutaj zbyt wymagający, będziesz zbierał tylko kilka mikronów miedzi. Z Eagla da się wyeksportować dxf obrysow ścieżek i to przerobić na gcode.
BobekNierobek
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 1602
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 369

Re: Zrobiłem sobie CNC i co dalej ?

Post autor: Jarewa »

BobekNierobek pisze: 10 mar 2024, 14:14
Jako, że o CNC wiem tyle co nic to pytania:

- Czy to co widać na zdjęciach ma sens ? Marzy mi się robienie tym PCB.
- W związku z powyższym jakie wrzeciono (atrakcyjne finansowo) ?
- Jaki frez do robienie PCB ?
- Jaki jest dobry workflow przygotowania projektu PCB -> GCODE. Wystarczy Eagle czy też Design Spark PCB czy jeszcze jakiś program "po środku" ?
- Da się z arduino zrobić jakiś autoleveling ?


-Jak sztywno osie bez luzu to nie widzę problemów, choć silnik osi Z chyba mały bo wrzeciona potrafią 3kg ważyć.
-Polecał bym chinczyka bldc koszt około 600zł 0.5KW
-Zależy do czego, frezowanie ścieżek to głównie "V" , do tego frezy na wycięcia/cięcia 1-2mm i dużo wierteł 0.1-2mm
- A Eagle to nie tylko projektowanie PCB? Ogólnie używam flatCam to taki silcer gdzie z Gerberów robi gcody.
- Używam Candle i ma autoleveling inczej mówiąc siatkę/mapę.


Brakuje ci czujnik wymiany narzędzia przy pcb to podstawa by ułatwić frezowanie bo jest bardzo dużo zmian narzędzia. Da się bez tego ale jest upierdliwe.
BobekNierobek
Awatar użytkownika
BobekNierobek
Postów w temacie: 8
Posty: 285
Rejestracja: 21 lip 2017, 18:03
Drukarka: AM8
x 237

Re: Zrobiłem sobie CNC i co dalej ?

Post autor: BobekNierobek »

Jarewa pisze: 10 mar 2024, 16:47 Brakuje ci czujnik wymiany narzędzia przy pcb to podstawa by ułatwić frezowanie bo jest bardzo dużo zmian narzędzia. Da się bez tego ale jest upierdliwe.
O tym nie słyszałem. Myślałem, że w przypadku robienia PCB to się po prostu puszcza trzy różne gcode. Osobne dla ścieżek, otworów i wycinania.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1795
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Zrobiłem sobie CNC i co dalej ?

Post autor: Andrzej_W »

Każdy frez po za mocowaniu ma inną wysokość i to musisz dostosować. Są gotowe frezy do pcb z ustaloną wysokością ale pewnie tanie nie są.
Zawsze możesz zastosować jako wrzeciono dremela jest do niego sporo dostępnych frezów.
Ostatnio zmieniony 10 mar 2024, 17:53 przez Andrzej_W, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BobekNierobek
Postów w temacie: 8
Posty: 285
Rejestracja: 21 lip 2017, 18:03
Drukarka: AM8
x 237

Re: Zrobiłem sobie CNC i co dalej ?

Post autor: BobekNierobek »

Andrzej_W pisze: 10 mar 2024, 17:51 Każdy frez po za mocowaniu ma inną wysokość i to musisz dostosować. Są gotowe frezy do pcb z ustaloną wysokością ale pewnie tanie nie są
Myślałem o poziomowaniu jak widziałem na YT, że jeden krokodylek do wiertła, drugi do miedzi na PCB i chyba zero ustawione ??
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1795
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Zrobiłem sobie CNC i co dalej ?

Post autor: Andrzej_W »

Tak to najprostszy sposób i wystarczająco dokładny
BobekNierobek
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 1602
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 369

Re: Zrobiłem sobie CNC i co dalej ?

Post autor: Jarewa »

BobekNierobek pisze: 10 mar 2024, 17:48
Jarewa pisze: 10 mar 2024, 16:47 Brakuje ci czujnik wymiany narzędzia przy pcb to podstawa by ułatwić frezowanie bo jest bardzo dużo zmian narzędzia. Da się bez tego ale jest upierdliwe.
O tym nie słyszałem. Myślałem, że w przypadku robienia PCB to się po prostu puszcza trzy różne gcode. Osobne dla ścieżek, otworów i wycinania.
Tak ale jak zmieniasz gcode i narzędzia to musisz później ustawiać "zero" osi Z czujnik ułatwia, a zerowanie na pcb ciągle w tym samym miejscu jest problematyczne.
Michał_L
Postów w temacie: 1
Posty: 194
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Re: Zrobiłem sobie CNC i co dalej ?

Post autor: Michał_L »

Opowiem co widziałem na jednym filmie o cnc na youtubie (samego filmu pewnie nie znajdę, a bookmarka nie zrobiłem). Może się komuś przyda.
Otórz gość po złożeniu cnc, dopasował do wielkości stołu 6mm płytę MDF. Następnie do uchwytu na wiertła zamocował frez o średnicy, chyba, 16mm i powoli zdejmował warstę 0.1mm aż wszystkie nierówności płyty zostały zniwelowane. Ponoć tak przygotowany stół wystarczał na bardzo długo.

Acha, płyta MDF do stołu była mocowana w zabawny sposób - na stół i dół płyty przyklejono taśmę malarską (taka niebieską jakiej kiedyś używano na stoły w drukarkach 3D) a następnie w kilku miejscach sklejono te taśmy za pomocą super glue. Sprawdziłem to u siebie - działa. Płyta trzyma się stołu całkiem przyzwoicie (w każdym razie do pcb wystarczy) a jak trzeba wymienić to i po półtora roku, bez problemów taśma się odkleiła - częściowo od stołu częściowo od płyty. Potem tylko trzeba usunąć pozostałości taśmy i można mocować nową płytę.

Edit: A jednak nie ekshumowałem.
Ostatnio zmieniony 11 mar 2024, 20:52 przez Michał_L, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 1602
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 369

Re: Zrobiłem sobie CNC i co dalej ?

Post autor: Jarewa »

Nie ma sensu pcb nie jest proste tu załatwi sprawę autoleveling a candle działa mi znakomicie, najgorszy problem ze stołem to jak się robi dwustronne pcb a robi się ze śmieci kupione z serwisów każdy kawałek inny. Pozycjonowanie po obróceniu jest problematyczne. Frezowanie są dwie metody albo po obrysie albo non copper clearing które więcej schodzi ale usuwa niepotrzebne masy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia inne (nie drukarki)”