Jaka płyta z matowa strukturą

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Andrzej99
Postów w temacie: 5
Posty: 11
Rejestracja: 11 mar 2024, 14:02
x 1

Jaka płyta z matowa strukturą

Post autor: Andrzej99 »

Proszę o podpowiedź.
Chciałbym nabyć podkład podobny do oryginalnego z Endera 3 V2 neo. Chodzi mi o uzyskanie efektu matowego wydruku jak na zdjęciu. Kupiłem złote PEI od chińczyków i to niestety nie jest to samo. Świeci okrutnie a na czarnym bardzo to widać. Na pewno podkład mi się będzie przydawał do innych wydruków, ale obecnie potrzebuję tego zarąbistego matu. Oryginalną zajechałem amatorskimi błędami, wydaje się też niezbyt trwała. To jest ponoć podkładka PC i widzę, że to nie jest jakiś standard bo nawet ciężko takie dostać. Drukuję PLA i PETG.
Załączniki
To jest na złotym pei
To jest na złotym pei
O taki efekt mi chodzi.
O taki efekt mi chodzi.
DSC_2181.JPG
DSC_2185.JPG
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1602
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 369

Re: Jaka płyta z matowa strukturą

Post autor: Jarewa »

Za gorąco pierwsza warstwa jak dasz chłodniejsze to będzie mat. A jeszcze lepiej by wyglądało jakby wprsowac pierwsza warstwę nie będzie widać wypełnienia kresek.
Andrzej99
Postów w temacie: 5
Posty: 11
Rejestracja: 11 mar 2024, 14:02
x 1

Re: Jaka płyta z matowa strukturą

Post autor: Andrzej99 »

Nie zgodzę się z tą temperaturą. Moim zdaniem tu chodzi o gęstość struktury podkładu. Ten oryginał jest szorstki i stawia opór jak się paluchem go smyra a złoty chińczyk śmiga jak po maśle. Widać to na zdjęciu. To trochę jak z papierem ściernym, na 40 widzisz połysk kamyczków a 800 jest matowa... a jakby tak wkleić papier ścierny na szybę, spryskać lakierem do włosów..... chyba trochę mnie poniosło :D
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1795
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Jaka płyta z matowa strukturą

Post autor: Andrzej_W »

Przetestuj
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1359
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 735

Re: Jaka płyta z matowa strukturą

Post autor: JGFTW »

Andrzej99
Postów w temacie: 5
Posty: 11
Rejestracja: 11 mar 2024, 14:02
x 1

Re: Jaka płyta z matowa strukturą

Post autor: Andrzej99 »

Andrzej_W pisze: 11 mar 2024, 15:26Przetestuj
Proszę bardzo. Na fotce teścik dwóch temperatur 225 i 215. Dla PETG już bym niżej nie schodził. Nie widzę różnicy w porównaniu do poprzedniego wydruku w 235.
DSC_2186.JPG
JGFTW pisze: 11 mar 2024, 16:20 Może chodzi Ci o coś takiego: https://pl.aliexpress.com/item/1005006113291623.html
Możliwe. Widziałem tą aukcję. Ale czy PEI to PC?
Pytanie zadaję tutaj bo nie chcę kupować kota w worku. Identycznej płyty do mojej nie znalazłem.
Czy ktoś ma doświadczenie z podobnymi podkładami? Może moje PEI jest po prostu złej jakości? No i co to jest "PC spring steel magnetic build plate"?
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1602
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 369

Re: Jaka płyta z matowa strukturą

Post autor: Jarewa »

A to dziwne to znaczy że jak nie widzisz różnicy to znaczy że wieża temperatur u ciebie nie działa?
Andrzej99
Postów w temacie: 5
Posty: 11
Rejestracja: 11 mar 2024, 14:02
x 1

Re: Jaka płyta z matowa strukturą

Post autor: Andrzej99 »

Jarewa pisze: 11 mar 2024, 16:59 A to dziwne to znaczy że jak nie widzisz różnicy to znaczy że wieża temperatur u ciebie nie działa?
Wszystko działa. Nie tędy droga po prostu.
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 3
Posty: 490
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 167
Kontakt:

Re: Jaka płyta z matowa strukturą

Post autor: Igor »

Jarewa pisze: 11 mar 2024, 16:59 A to dziwne to znaczy że jak nie widzisz różnicy to znaczy że wieża temperatur u ciebie nie działa?
Różnicy w pracy z płytą, zapewne.

Najlepiej kryjącą płytę sprzedają jako "textured" do Prusy. Jesli wymiary pasują, to polecam. "Satin" od nich też świetnie kryje nierówności (pod warunkiem odpowiedniego flow) ale jest równie drobna jak Twoja. Ewentualnie mogę Ci podesłać na testy płytę z tego tematu: viewtopic.php?p=163582#p163582
Andrzej99
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1359
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 735

Re: Jaka płyta z matowa strukturą

Post autor: JGFTW »

Szczerze mówiać to ja nie wiem o jaki efekt Ci chodzi :D
Chcesz, żeby nie było widać tekstury na spodzie czy, żeby była ledwo widoczna?

Andrzej99 pisze: 11 mar 2024, 16:40 Widziałem tą aukcję. Ale czy PEI to PC?
Generalnie nie, PEI to oczywiście nie jest PC. Bardzo różne materiały.
Poprzednie wersje Endera często miały te naklejki (PC, ale żadko opisane wprost) z magnesem:
https://pl.aliexpress.com/item/1005006476392337.html

Okazuję się, że do obecnych enderów też jest niby PC: https://www.aliexpress.com/item/1005006224494001.html
Nawet nie wiedziałem, a mam tą blachę i nie używam.
Andrzej99 pisze: 11 mar 2024, 16:40 No i co to jest "PC spring steel magnetic build plate"?
PC lub czasem podpisany jaki adhesive sticker ;) to klony naklejek Buildtaka (tzw "Original Buildtak surface" ;) ), bo on był właśnie pierwszą taką popularną powierzchnią z PC, więc jak koniecznie chcesz takie coś to weź tego klona albo oryginał (pewnie oryginał lepiej).

Uważam, że napylane PEI teksturowane jest lepsze do większej liczby materiałów (lepiej odchodzą), chociaż nie lubie specjalnie wyglądu tego wzoru, który się odbija. Faktycznie ta blacha PC, na której drukowałem odbiją dużo mniej widoczny wzór (może to jest ten mat, o który Ci chodzi), ale PETG trzyma się za bardzo, a tylko z niego drukuję.
Andrzej99
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”