Szlifowanie, frezowanie

Tokarki, frezarki, CNC, wtryskarki, wytłaczarki itp.
Norbert
Postów w temacie: 5
Posty: 138
Rejestracja: 15 paź 2017, 14:52
x 9

Szlifowanie, frezowanie

Post autor: Norbert »

Cześć,
Potrzebuję urządzenia, które da radę mocno ścierać i szlifować bardzo twarde materiały, czyli jednocześnie wytrzymałych końcówek.

Myślałem mniej więcej o czymś takim:
https://botland.com.pl/zestawy-narzedzi ... 82575.html

Ale natknąłem się w Lidlu na:
https://www.lidl.pl/p/parkside-szlifier ... d_source=1

Czy jest sens brać któreś z tych urządzeń czy raczej szukać czegoś innego?

Drugie pytanie:
Czy któraś z powyższych szlifierek dała by radę frezować w drewnie po zamontowaniu na maszynie CNC?
Czy lepiej pomyśleć o czymś dedykowanym do CNC?
Awatar użytkownika
ARMed
Postów w temacie: 1
Posty: 59
Rejestracja: 20 sty 2024, 23:04
x 8

Re: Szlifowanie, frezowanie

Post autor: ARMed »

Takie absolutne minimum to coś w rodzaju "Frezarka krawędziowa Makita 530 W". Ograniczasz się do frezów z chwytem np. 6mm. Dedykowane mają wymienne tulejki z różnymi zakresami średnic np. ER11. Ale przeważnie trzeba im zapewnić dodatkowe chłodzenie (sprężone powietrze albo obieg wody). Większa moc nie koniecznie musi oznaczać 'lepsza', ale na pewno będzie oznaczać 'cięższa' ;)
Norbert, Zgarny
LinuxCNC, FreeCAD, KiCAD, GIT, GCC-ARM, CMSIS, FreeRtos ..... :good:
**************** bleeding edge & bare metal ****************
aniol310
Postów w temacie: 1
Posty: 53
Rejestracja: 31 sty 2021, 17:52
Lokalizacja: zduńska wola
Drukarka: własna konstrukcja
x 2

Re: Szlifowanie, frezowanie

Post autor: aniol310 »

Mam obie wersje. Pierwsza do małych elementów, zamiast PARKSIDE mam 800w jakaś niemiecka i jest mało poręczna. Nadaje się do duzych elementów.
Norbert
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1795
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Szlifowanie, frezowanie

Post autor: Andrzej_W »

Jest kilka konstrukcji wykorzystujacych dremela jako wrzeciono cnc. Miałem przez jakiś czas ale ze względu na słabe mocowanie do maszyny nie nadawało się do bardziej wymagającej pracy, delikatnie jakieś sklejki i wyroby drewnopodobne czy inne deski ok. Mam teraz coś podobnego jak Parkside, więcej mocy u możliwość zastosowania innych rozmiarów frezów. Można dokupić tulejkę na fi 8mm. Każde ma swoje wady i zalety. Dremela zdemontujesz i możesz sobie ręcznie coś podłubać, duży wybór końcówek roboczych. W tej dużej będziesz miał więcej mocy ale jest cięższa, nie wiem jak z dostępnością akcesorii. Frezy z trzpieniem fi 6 i ewentualnie jak znajdziesz tulejkę fi 8 też są.
Norbert
Norbert
Postów w temacie: 5
Posty: 138
Rejestracja: 15 paź 2017, 14:52
x 9

Re: Szlifowanie, frezowanie

Post autor: Norbert »

Andrzej_W pisze: 12 mar 2024, 09:24 Jest kilka konstrukcji wykorzystujacych dremela jako wrzeciono cnc. Miałem przez jakiś czas ale (...)
Dremela mniej więcej takiej mocy miałeś? (175W)
Ten Parkside z opisu niby wydaje się mocniejszy (500W)
Ma kawałek aluminiowej obudowy ze śrubami. Wydaje się łatwiejszy w montażu na CNC. Może by to było nawet stabilne, pytanie tylko czy mocy wystarczy?
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 796
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Szlifowanie, frezowanie

Post autor: majek »

Dremel sieciowy jest takim sobie narzędziem. Dodatkowo jak spowalniasz na nim obroty, to dużo traci na momencie, a pewnych materiałów nie będziesz obrabiał na pełnych obrotach, bo albo się będzie palić, albo topić. Ustawienie obrotów w nim też jest mocno umowne, bo potrafi sobie je sam zmieniać nawet bez obciążenia. Niskie obroty potrafią być i tak za wysokie. Miałem, przerzuciłem się na akumulatorowy odpowiednik Boscha i nie ma nawet porównania - z aku jest moment nawet na niskich obrotach, niskie obroty są rzeczywiście niskie, jest mocniejsza, kabel się nie plącze przy robocie, a wszystkie akcesoria Dremelowe pasują 1:1.

Co do Parksajda, to się nie wypowiem.
Jedynie miałem przez jeden dzień Parksajdowego 'dremela' akumulatorowego i ten szajs nie był wart żadnych pieniędzy, więc jakby kusiło, to odpuść.

Natomiast propozycja, która już padła na krawędziową/górnowrzecionową Makitę jest bardzo sensowna, bo jest wiele konstrukcji i przeróbek właśnie pod to narzędzie i ludzie tym nawet aluminium na CNC obrabiają.

Jeżeli chcesz sobie naostrzyć nóż od kosiarki, coś z ręki przeszlifować, przeciąć coś niewielkiego i tym podobne drobne robótki, to weź Dremela ale wg. mnie lepiej akumulatorowego, a najlepiej Boscha GRO.
Jeżeli chcesz robić większe rzeczy, mieć co wsadzić na początek w CNC, robić frezowanie drewna na serio (mierzone w metrach, a nie cm), to bierz coś większego.

Ale najlepiej wziąć Boscha i Makitę - to są jednak różne narzędzia i się uzupełniają. ;) Chyba, że odpuszczasz normalne użytkowanie, to wtedy dedykowane wrzeciono do CNC.
Norbert, Zgarny
Awatar użytkownika
atom1477
Postów w temacie: 1
Posty: 259
Rejestracja: 17 paź 2023, 18:21
x 66

Re: Szlifowanie, frezowanie

Post autor: atom1477 »

majek pisze: 14 mar 2024, 00:40 a pewnych materiałów nie będziesz obrabiał na pełnych obrotach, bo albo się będzie palić, albo topić.
Jakie materiały masz na myśli?
Bo coś czuję że Ci się pomyliło z parametrem "Chip Load".
Norbert
Postów w temacie: 5
Posty: 138
Rejestracja: 15 paź 2017, 14:52
x 9

Re: Szlifowanie, frezowanie

Post autor: Norbert »

majek pisze: 14 mar 2024, 00:40 (...)
Ale najlepiej wziąć Boscha i Makitę (...)
Makita jest bardzo kusząca.

Myślisz, że ten Bosh GRO, da radę szlifować kamień?
Mam na myśli jakieś małe rzeczy, mieszczące się w rękach.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 796
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Szlifowanie, frezowanie

Post autor: majek »

Norbert pisze: 16 mar 2024, 00:24 Myślisz, że ten Bosh GRO, da radę szlifować kamień?
Mam na myśli jakieś małe rzeczy, mieszczące się w rękach.
Kamienia nie szlifowałem. Moc i moment ma, kwestia pewnie odpowiedniej końcówki do szlifowania - tu warto kupować markowe.

A co do 'mieszczące się w rękach', to lepiej te rzeczy gdzieś zamocować, bo ona to po prostu wyrwie z ręki ;)

Mnie do zakupu GRO przekonał do końca krótki filmik (poza tym, że już miałem aku i ładowarkę z wkrętarką):

A z drugiego ekstremum długości testu, to 1.5h:
Norbert
Norbert
Postów w temacie: 5
Posty: 138
Rejestracja: 15 paź 2017, 14:52
x 9

Re: Szlifowanie, frezowanie

Post autor: Norbert »

Dobra, jestem już przekonany co do tego Bosha.
Dzięki za filmy.
:piwo:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia inne (nie drukarki)”