Sapphire Pro - TPU Nitkuje

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
TorFPV
Postów w temacie: 1
Posty: 15
Rejestracja: 15 sty 2024, 23:00

Sapphire Pro - TPU Nitkuje

Post autor: TorFPV »

Cześć, próbuję drukować TPU na drukarce Sapphire Pro.

Skróciłem bowden do minimum.
20240316_010514.jpg
Wieża retrakcji wygląda tak (od 0,5mm do 4,5mm):
20240316_010708.jpg

Nie próbowałem z większymi wartościami retrakcji bo wydaje mi się logiczne, że duża retrakcja przy TPU jest nie wskazana.
Filament to ROSA-Flex 96A. Temperatura druku 260 stopni.

Co mogę poprawić, albo czego spróbować, z jakimi parametrami Wy drukujecie ? Czy drukarka z extruderem typu bowden kompletnie nie nadaje się do druku TPU ?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8951
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Sapphire Pro - TPU Nitkuje

Post autor: dziobu »

TorFPV pisze: 16 mar 2024, 01:11Nie próbowałem z większymi wartościami retrakcji bo wydaje mi się logiczne, że duża retrakcja przy TPU jest nie wskazana.
Nie jest to reguła ale TPU zwykle jedzie na maksymalnej dostępnej retrakcji. A czasem to i więcej niż sugeruje logika.
TorFPV pisze: 16 mar 2024, 01:11Filament to ROSA-Flex 96A. Temperatura druku 260 stopni.
Info od producenta: "Zalecana temperatura druku 220-250°C"

Może po prostu przy tak ciepłej dyszy to filament po prostu płynie jak głupi?
TorFPV pisze: 16 mar 2024, 01:11Co mogę poprawić, albo czego spróbować, z jakimi parametrami Wy drukujecie ? Czy drukarka z extruderem typu bowden kompletnie nie nadaje się do druku TPU ?
Bowden do miękkiego TPU nie jest najszczęśliwszym wyborem ale to nie tak że się nie da. Poza tym - prawdziwym problemem jest wychodzenie filamentu bokiem w ekstruderze a nie nitkowanie. Zwiększ nadmuch, zmniejsz temperaturę, wywal z-hop jeśli masz. Ewentualnie wysusz szpulę.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 796
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Sapphire Pro - TPU Nitkuje

Post autor: majek »

dziobu pisze: 16 mar 2024, 02:01
TorFPV pisze: 16 mar 2024, 01:11Nie próbowałem z większymi wartościami retrakcji bo wydaje mi się logiczne, że duża retrakcja przy TPU jest nie wskazana.
Nie jest to reguła ale TPU zwykle jedzie na maksymalnej dostępnej retrakcji. A czasem to i więcej niż sugeruje logika.
Logika akurat sugeruje, że ma być większa, bo żeby materiał wychodził z dyszy, to jest trochę ściśnięty, więc żeby go wycować, to trzeba go pociągnąć tyle co twardego druta plus tyle co był ściśnięty i plus tyle co się rozciągnie.

U mnie na direkcie twarde druty mają 0.2mm, za to Sunlu (95A) ma 1mm.

I jeżeli używa się linear advance, to też trzeba pamiętać, że ono się mocno różni dla takiego materiału (np. dla twardych mam 0.04, a ten Sunlu już 0.28). Więc najpierw trzeba skalibrować LA, a później dopiero retrakcję.
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 633
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 259

Re: Sapphire Pro - TPU Nitkuje

Post autor: Rozarh »

Ja TPU drukuję w temperaturze 210°C. FiberFlex 40D też.
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”