Podłącznie Sherpa mini directr na silniku Nema14 zamiast oryginalnego Bowden

Breyger
Postów w temacie: 7
Posty: 188
Rejestracja: 03 mar 2024, 18:29
x 1

Podłącznie Sherpa mini directr na silniku Nema14 zamiast oryginalnego Bowden

Post autor: Breyger »

Drukarka to Two Trees Sapphire Pro z bowdenem BMG bodajże./
Chcę zamontowć direct Sherpa Mini z silnikiem LDO-36STH20-1004AHG (XH).
Co muszę zmienić w konfiguracji Marlina żeby to działało? Silnik będę miał jutro.
Sama edycja i kompulacja Marlin to już dla mnie nie problem. Opanowałem to w stopniu dostatecznym ale nie wiem co mam zmienić żeby to działało (i czy w ogóle zmienić coś w samym marlinie.
Będę bardzo wdzięczny bo znaleźć boś po angielsku jak się go słabo zna to dla mnie wyczyn.
Zrzut ekranu 2024-03-20 202247.png
Zrzut ekranu 2024-03-21 090315.png
Zrzut ekranu 2024-03-21 090334.png
LDO-36STH20-1004AHG-pancake-stepper-motor-front-top.jpg
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1357
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 735

Re: Podłącznie Sherpa mini directr na silniku Nema14 zamiast oryginalnego Bowden

Post autor: JGFTW »

Podałeś zrzut ekranu z konfiguracji klippera. Nie znajdziesz tych ustawień w Marlinie.

Nie trzeba w Marlinie (kodzie źródłowym) zmieniać nic jak zmieniasz silnik, jakbyś zmieniał sterownik silnika to tak.

Zmiany jakie na pewno trzeba zrobić zmieniając silnik można zrobić poprzez gcode, wtedy zmieniasz liczbe kroków na mm (trzeba obliczyć dla ekstrudera), napięcie (jeżeli ustawiasz je poprzez TMC w trybie UART), można zmienić prędkości, przyspieszenia (maksymalne i domyślne, podczas ekstruzji), pobawić się w dobranie jerk/junction deviation i wartości Linear Advance oraz kierunek silnika jak będzie odwrotny (fizycznie poprzez obrócenie wtyczki).

https://marlinfw.org/meta/gcode/
Breyger
Breyger
Postów w temacie: 7
Posty: 188
Rejestracja: 03 mar 2024, 18:29
x 1

Re: Podłącznie Sherpa mini directr na silniku Nema14 zamiast oryginalnego Bowden

Post autor: Breyger »

Ok. Dziękuję. Upewniłeś mnie. Bo na angielskim forum facet mi pisał że niby się bez klipera nie da. Ale wydaje mi się że poprostu sie nie dogadaliśmy.
Jeszcze mam pytanie, jak połączyć ten silnik? Domyślam się jak ale też chciał bym się upewnić żeby nie zjarać go albo płyty.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1357
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 735

Re: Podłącznie Sherpa mini directr na silniku Nema14 zamiast oryginalnego Bowden

Post autor: JGFTW »

Masz 4 kable od silnika, gdzie są dwie pary przewodów (jedna para na jedną cewkę silnika) - np 1A ,1B, 2A, 2B.
Możesz sprawdzić które kable są parami w taki sposób, że je zwierasz ze sobą (tylko dwa na raz) i jak silnik stawia opór (ciężej kręci się wałem silnika) to znaczy że masz parę.

Następnie jak masz pary to je musisz wpiąc w gniazdo na płytce o odpowiednim oznaczeniu:
image.png
Jak nie wiesz co jest co to wepnij jak uważasz zadaj ruch drukarce, żeby sprawdzić jak działa silnik i jak jest źle to zamień przewody we wtyczce ;)
Breyger
Breyger
Postów w temacie: 7
Posty: 188
Rejestracja: 03 mar 2024, 18:29
x 1

Re: Podłącznie Sherpa mini directr na silniku Nema14 zamiast oryginalnego Bowden

Post autor: Breyger »

Tak myślałem żeby omomierzem sprawdzić które są te pary. :) Jakoś sobie chyba poradzę :)
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 633
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 259

Re: Podłącznie Sherpa mini directr na silniku Nema14 zamiast oryginalnego Bowden

Post autor: Rozarh »

W oznaczeniach kolegi (powszechnie używanych) 1 i 2 to numery cewek (par) a A i B to ich końce. Pierwsze dwa styki 2B i 2A to oba końce jednej cewki. Dopóki nie skrzyżujesz cewek to silnik będzie działać normalnie.
Może się tylko kręcić w złą stronę. Wtedy obracasz wtyczkę w gnieździe o 180stopni lub zamieniasz końce jednej cewki - to tylko zmieni obroty silnika.

Jeśli silnik będzie terkotać i słabo kręcić w dowolną stronę to masz przerwę na jednej z cewek. Jeśli będzie mocno hałasować (rzadszy przypadek) to najprawdopodobniej jeden z kabelków zwiera do obudowy lub coś podobnego.
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Breyger
Postów w temacie: 7
Posty: 188
Rejestracja: 03 mar 2024, 18:29
x 1

Re: Podłącznie Sherpa mini directr na silniku Nema14 zamiast oryginalnego Bowden

Post autor: Breyger »

Zamontowałem. Działa. Ale nie do końca...
Dlaczego tak mi się robi? Czy mu brakuje mocy i nie ma siły pchać? Niby jak puszcze mu 100 mm to leci normalnie jednostajnie i nic nie przepuszcza. Filament suchy. Bynajmniej tak się dzieje na wszystkich a tym drukowałem przed chwilą na enderze.
IMG_20240322_141845.jpg
IMG_20240322_154625.jpg
Zapomniałem dodac że Flow ratio ustawione. 100 to równe 100...
Breyger
Postów w temacie: 7
Posty: 188
Rejestracja: 03 mar 2024, 18:29
x 1

Re: Podłącznie Sherpa mini directr na silniku Nema14 zamiast oryginalnego Bowden

Post autor: Breyger »

Nie mogę już edytować. Jak robiłem całą kalibrację drukarki, jeszcze na bowden, typu PID, wieże temperatur itp. to przy ustawianiu retrakcji na bowdenie, zmieniałem akceleracje. Czy tu może być przysłowiowy pies pogrzebany? Puściłem jej wydruk kostki kalibracyjnej, i Brim wkoło wyglądał źle, sama pierwsza warstwa kostki w miarę jest ok, jest tylko kilka malutkich ubytków, a cała kostka ogólnie wygląda bardzo dobrze. Ale ją drukuje bardzo szybko, ma takie tempo że cała chałupa mi się aż trzęsie, i na moje oko to im szybciej drukuje tym lepiej. Screen z moimi ustawieniami EEPROM
Załączniki
Zrzut ekranu 2024-03-22 162636.png
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Podłącznie Sherpa mini directr na silniku Nema14 zamiast oryginalnego Bowden

Post autor: Kopytko »

Ustaw E axis resolution na 706 , tak jak na screen co podałeś
Breyger
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Breyger
Postów w temacie: 7
Posty: 188
Rejestracja: 03 mar 2024, 18:29
x 1

Re: Podłącznie Sherpa mini directr na silniku Nema14 zamiast oryginalnego Bowden

Post autor: Breyger »

Kopytko pisze: 22 mar 2024, 17:07 Ustaw E axis resolution na 706 , tak jak na screen co podałeś
Czekaj czekaj, bo to jest chyba ratio steps/mm tak? jeśli tak to mam ustawione teraz chyba 710. liczyłem sam 100/mój wynik * wpisane ustawienie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ekstrudery, głowice i dysze, chłodzenie wydruku”