Strona 1 z 1

Ender 3 konwersja do Direct Drive

: 24 mar 2024, 23:32
autor: iskierka
Witam
mam starego Endera 3, jakiś czas temu zmieniłem w nim Trianglelab Dual Drive Extruder i Hotend V6 Volcano.
Chciałbym przeprowadzić konwersję do Direct Drive. Jaki proponujecie nowy Extruder i Hotend ?

p.s. mam płytę BTT SKR Mini E3 V1.2, do tego przygotowane Raspberry Pi Zero 2 W

Re: Ender 3 konwersja do Direct Drive

: 25 mar 2024, 07:34
autor: marcin-1125

Re: Ender 3 konwersja do Direct Drive

: 25 mar 2024, 09:16
autor: Jarewa
Mam biqu H2O szczerze to nie polecam lepszym wyborem był by matrix bardziej solidny wykonanie ale cięższy..

Re: Ender 3 konwersja do Direct Drive

: 25 mar 2024, 10:21
autor: marcin-1125
Mowa o wersji z Revo. Używam od prawie roku. Nie sprawia żadnych problemów, prędkość druku 150mm/s, nigdy ani jednego zatkania. Nie widze minusów tego extrudera. Moim zdaniem to przełom.

Re: Ender 3 konwersja do Direct Drive

: 25 mar 2024, 10:36
autor: Jarewa
Luzy na zębatkach

Re: Ender 3 konwersja do Direct Drive

: 25 mar 2024, 11:10
autor: Andrzej_W
A tak się zapytam co przeszkadza w zastosowaniu posiadanego już zestawu do direct drive?

Re: Ender 3 konwersja do Direct Drive

: 25 mar 2024, 18:27
autor: iskierka
sam ekstruder używam już od 3 lat, i wysłużyła się zębatka główna. Oczywiście mogę dokupić za 35 zł. nową zębatkę, jednak pomyślałem, że może zamiast tego kupię coś lepszego aby poprawić jakość wydruku. Przy okazji będę mógł drukować TPU.
Jeżeli nowy ekstruder i hotend nie poprawią znacząco jakości oraz szybkości wydruku to faktycznie przerobię starą konstrukcję i dokupuję nową zębatkę.

Re: Ender 3 konwersja do Direct Drive

: 25 mar 2024, 18:28
autor: Andrzej_W
A orbiter jako ekstruder

Re: Ender 3 konwersja do Direct Drive

: 25 mar 2024, 19:43
autor: Krzysztofff
W moim Ender 3 mam z tego projektu:
https://www.youmaketech.com/bmg-e3d-v6- ... o-v2-cr10/
Sugeruję zrobienie dual Z.

Re: Ender 3 konwersja do Direct Drive

: 27 mar 2024, 23:24
autor: iskierka
Dzięki za podpowiedź.
Jeżeli chodzi o dual Z, to zamontowałem oryginalny zestaw. Zmieniłem w nim (bo już dawno miałem kupione, niby o wiele lepsze od oryginału) sprzęgło bezluzowe.
o takie:
sprzęgło bezluzowe.jpg
sprzęgło bezluzowe.jpg (19.73 KiB) Przejrzano 361 razy
oraz zmieniłem mocowania śruby trapezowej z plastikowych które były w zestawie na aluminiowe (też miałem, coś strasznie dużo mam w tych szufladach) na takie:
blok.jpg
widzę wady ponieważ blok nie centruje śruby trapezowej, muszę dodrukować dystans lub zastosować oryginalne.
Odtłuściłem i przesmarowania śruby, wyrównałem oś X, mimo to mam efekt Z-wobble.
Ponieważ nudzi mi się to postanowiłem zamienić śruby trapezowe na pasek GT2 :D, więc zamówiłem taki zestaw:
https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... 1802rV4V4n
i zaczynam drukować elementy z tego projektu:
https://kevinakasam.com/duvb623-2/

Jeżeli chodzi o ekstruder, to tak jak kolega proponuje wyżej zastanawiałem się nad - RS Trianglelab V2.0 LDO Orbiter Extruder V2

Re: Ender 3 konwersja do Direct Drive

: 27 mar 2024, 23:42
autor: iskierka
Krzysztofff pisze: 25 mar 2024, 19:43 W moim Ender 3 mam z tego projektu:
https://www.youmaketech.com/bmg-e3d-v6- ... o-v2-cr10/
Sugeruję zrobienie dual Z.
fajny pomysł, w szufladzie znalazłem taki silniczek powinien chyba dobrze działać z moim BMG
Nema17.jpg
to bym miał wszystkie elementy do modyfikacji.

Re: Ender 3 konwersja do Direct Drive

: 28 mar 2024, 00:01
autor: Andrzej_W
Jak wywalisz górne podpory śrub to z wobble mniejsze będzie.

Re: Ender 3 konwersja do Direct Drive

: 28 mar 2024, 00:04
autor: iskierka
Andrzej_W pisze: 28 mar 2024, 00:01 Jak wywalisz górne podpory śrub to z wobble mniejsze będzie.
dzięki, za podpowiedź przetestuję

Re: Ender 3 konwersja do Direct Drive

: 28 mar 2024, 07:04
autor: denior
Nakrętki trapezowe zluzuj maja się ruszac na srubach mocujących

Re: Ender 3 konwersja do Direct Drive

: 28 mar 2024, 07:46
autor: Rozarh
iskierka pisze: 27 mar 2024, 23:42 w szufladzie znalazłem taki silniczek powinien chyba dobrze działać z moim BMG
Mam identyczny silniczek - mój ma okrągły wałek wychodzący z silnika na całej długości. Niby nic wielkiego, ale zębatki ekstrudera zakładane na ten wałek muszą być dobrze zabezpieczone, bo mają większe tendencje do ślizgania się na okrągłym wałku.
Diagnozowanie ślizgającej się zębatki - jeśli nie znamy tego, jest dość ciężkie.
Najlepiej pilnikiem delikatnie spłaszczyć wałek w miejscu osadzenia zębatki tak, aby jedna ze śrub zębatki sobie tam wskoczyła. Klej do gwintów też pomoże, ale najlepiej stosować oba te rozwiązania.

Re: Ender 3 konwersja do Direct Drive

: 28 mar 2024, 09:06
autor: marcin-1125
Można szlifnąć szlifierką wałek w miejscu docisku śrubki.

Re: Ender 3 konwersja do Direct Drive

: 30 mar 2024, 20:49
autor: Krzysztofff
Dołóż jeszcze nakrętki trapezowe POM kasujące luz.