Pomiar cewki w silniku krokowym

Silniki krokowe i wszystko, co z nimi powiązane
Garreth
Postów w temacie: 3
Posty: 182
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:49
x 35

Pomiar cewki w silniku krokowym

Post autor: Garreth »

Hej,

Aktualizuję trochę graty w drukarce na 48V i TMC5160RGB, w ramach czego chciałem też zoptymalizować stepsticki pod silniki. Pomierzyłem przewody dwoma testerami tranzystorów (które przy referencyjnych komponentach mierzą bardzo dobrze) na wtyczce przy płycie i... wyszły mi trochę zawyżone wartości.

Posiadam na osi X i Y silniki 42BYGHM809, teoretycznie powinny mieć parametry 1.8Ω, 2.88mH, a mi wyszło po kolei:
Silnik 1:
A - 3Ω i 3.875mH
B - 3Ω i 4mH
Silnik 2:
A - 3.36Ω, 3.770mH
B - 3.34Ω, 3.6mH

W Z mam jakieś tańsze silniki z których zdarły mi się naklejki i nie pamiętam co to za dziady, a mają ciut lepsze wyniki, poniżej 3mH.

Nie mam nówki sztuki 42BYGHM809, a to by dało świetne porównanie, ale teraz w sumie pytanie czy ten sposób pomiaru nie ma sensu czy się silniki kończą, czy po prostu silniki podróbki/producent kłamie?:) Jakie parametry do konfiguratora byście wpisali? Fabryczne czy zmierzone? Najlepiej byłoby wpisać coś i dotuningować oscyloskopem, ale mam tylko ut81b oraz dość słabe dojście do płytki. Mogę też na słuch, ale to czasem może być słaby wyznacznik.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1602
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 369

Re: Pomiar cewki w silniku krokowym

Post autor: Jarewa »

Testery to nie sprzęt laboratoryjny z certyfikatami jak i kalibracjami by się na nich opierać. To powinno ci dać dużo do myślenia.
ARMed
Holgin
Postów w temacie: 2
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Pomiar cewki w silniku krokowym

Post autor: Holgin »

Testujesz z silnikami wypiętymi z PCB, prawda? W każdym razie to na pewno nie jest oznaka uszkodzenia, indukcyjność za bardzo nie rośnie, jak już to są zwarcia i maleje.

Czasami w internecie szaleją błędne datasheety, spróbuj poszukać innych albo wziąć bezpośrednio ze strony producenta.

Na szybko:
Silnik.PNG
ARMed
Awatar użytkownika
ARMed
Postów w temacie: 2
Posty: 59
Rejestracja: 20 sty 2024, 23:04
x 8

Re: Pomiar cewki w silniku krokowym

Post autor: ARMed »

Poza tym czy przypadkiem te mierniki nie mierzą rezystancji dla danej częstotliwości (ESR) zamiast zwykłego oporu (pomiar 4 przewodowy)? To są małe rezystancje.
LinuxCNC, FreeCAD, KiCAD, GIT, GCC-ARM, CMSIS, FreeRtos ..... :good:
**************** bleeding edge & bare metal ****************
Garreth
Postów w temacie: 3
Posty: 182
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:49
x 35

Re: Pomiar cewki w silniku krokowym

Post autor: Garreth »

Silniki wypiąłem od płyty głównej do pomiaru, ale pomiar po wydłużonych lutowanych przewodach, nie bezpośrednio na uzwojeniach. Teoretycznie mam dokumentację, ale masz rację, na necie jest wiele różnych informacji.
Zrzut ekranu 2024-03-26 192417.png
ARMed pisze: 26 mar 2024, 20:46 Poza tym czy przypadkiem te mierniki nie mierzą rezystancji dla danej częstotliwości (ESR) zamiast zwykłego oporu (pomiar 4 przewodowy)? To są małe rezystancje.
Tu możesz mieć rację... Trzeba kupić jakiś miernik indukcyjności w takim razie:P Coś polecacie? Coś do 200zł ogarnie takie małe wartości?
Holgin
Postów w temacie: 2
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Pomiar cewki w silniku krokowym

Post autor: Holgin »

Dp pomiaru indukcyjności starczy to co masz bądź nawet tańsze uniwersalne testery z Aliexpress sobie radzą. Do pomiaru rezystancji multimetr 4 przewodowy, zakres ~1Ohm nie jest niczym szczególnym. Pytanie czy Ci to potrzebne?
ARMed
Awatar użytkownika
ARMed
Postów w temacie: 2
Posty: 59
Rejestracja: 20 sty 2024, 23:04
x 8

Re: Pomiar cewki w silniku krokowym

Post autor: ARMed »

Dokładnie, dlaczego dokonujesz tych pomiarów? Ogólnie często ma to sens + szacowanie prądu i momentu, gdy sprzedawcy celowo usuwają naklejki czy znakowania.

Rozumiem że obawiasz się przebicia na cewkach czy czegoś w tym stylu?
LinuxCNC, FreeCAD, KiCAD, GIT, GCC-ARM, CMSIS, FreeRtos ..... :good:
**************** bleeding edge & bare metal ****************
Garreth
Postów w temacie: 3
Posty: 182
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:49
x 35

Re: Pomiar cewki w silniku krokowym

Post autor: Garreth »

Lubię poznawać nowe terytoria:D Ogólnie na temat stepsticków trinamica to można by prace magisterskie pisać, ale korzystając z dostępnego excela chciałem przynajmniej teoretyczne parametry dla tych TMC dobrać jak najlepiej.

Póki co przesiadka na 48V to niebo a ziemia, nawet na niepewnych ustawieniach stepsticków. Póki co jeszcze testuje, ale tam gdzie mi stealthchop na 24V nie wyrabiał przy 200mm/s w prostym ruchu na corexy po przekątnej, to teraz wydrukowałem benchy na warstwie 0.25 w 17.5 minuty, przy 8000 przyspieszenia, 200mm/s outer wall i 300mm/s inner wall. Łodeczka może i przypomina wrak, zwłaszcza na dziobie (i znowu nadmuch do optymalizacji...:P) , ale nie umiem się dopatrzyć jakiegokolwiek ringingu, VFA czy zgubionych kroków.
mpk
Postów w temacie: 1
Posty: 363
Rejestracja: 27 lis 2019, 00:01
x 102

Re: Pomiar cewki w silniku krokowym

Post autor: mpk »

pomiar takich oporów 4wire to właściwa droga, ale bez przesady - nie są to aż tak wymagające przedziały, żeby się nie dało dostatecznie wiarygodnie zmierzyć czymś mniej egzotycznym ;)
4wire.jpg
2wire_aneng.jpg
2wire_brymen.jpg
No ale nie kojarzę za bardzo "typowych" multimetrów oferujących też pomiar induktancji. Trzeba sięgnąć po coś więcej...

Te wspomniane gówienka na atmegach udające LCR są naprawdę zaskakująco precyzyjne (o ile myfriendowi chciało się włożyć dostatecznie precyzyjne rezystory i odpowiednio dopasować firmware (trzy wypustki pomiarowe są za dzielnikiem napięć, przeważnie 680R i 470k, 0.1%).
Co ciekawe, chyba dowolne urządzenie z tą funkcjonalnością, które da się kupić poniżej $100 bazuje na tym samym otwartoźródłowym projekcie
component-tester-drozszy.jpg
component-tester-tansze.jpg
Oczywiście najpewniej, to legitnym LCRem, byle wiedzieć co się mierzy, bo wartości mogą się znacząco zmieniać w zależności od częstotliwości
der_lcr.jpg
i sporo odbiegać od pomiaru dla prądu stałego
der_dc.jpg
morf
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki, sterowniki silników (stepsticki)”