Strona 1 z 1

P1S zaczyna drukować i nagle wydruk jeździ na głowicy

: 28 mar 2024, 12:04
autor: GaLaZ
Cześć,

jestem laikiem totalnym. Kupiłem P1S, bo kumpel polecił. Zauważyłem, że proces drukowania się rozpoczyna, wszystko jest ok, ale po kilku minutach drukowany model zaczyna jeździć na głowicy... Na początku myślałem, że to przez to, że drukuję kilka elementów na stole na raz, ale przy wydruku pojedynczo również występuje taka sytuacja. Na 5 prób wydruku, jeden wydrukował się poprawnie.

Czy może jest ktoś, kto wie gdzie leży problem? hmm może za szybko? Drukowałem i z apki mobilnej i ze studio, bez zmian jakichkolwiek parametrów.

Re: P1S zaczyna drukować i nagle wydruk jeździ na głowicy

: 28 mar 2024, 12:26
autor: morf
Kwestia adhezji do stołu.
Zakladam ze wydruk Ci sie odkleja od podkladki.

1. Umyj porzadnie podkladke i odtłuść np IPA 99%
2. Mozna/Trzeba (w zaleznosci od podkladki i materialu) tez stosowac klej do druku, ktory pomaga trzymac wydruki a jednoczesnie jest warstwa separacyjna dla materialow ktore normalnie "przylegaja" az za bardzo. Np. Dimafix lub klej DD

Re: P1S zaczyna drukować i nagle wydruk jeździ na głowicy

: 28 mar 2024, 12:35
autor: bartoszeqqq
Skalibruj sobie filament jeśli uprzednio tego nie zrobiłeś, pewnie flow zbyt wysokie i się lepi do dyszy. No i jak @morf napisał - wyczyść blachę i przetrzyj IPA, jeśli używasz teksturowanej płyty, to na tym kończysz, jeśli Cool lub Engineering Plate, to obsmaruj ją klejem.

Fajna skarbnica wiedzy:
https://wiki.bambulab.com/en/knowledge- ... ty-problem (ogólne potencjalne problemy z drukiem)
https://wiki.bambulab.com/en/general/fi ... rial-table (np. jaki materiał na jakiej blaszce drukować)

Re: P1S zaczyna drukować i nagle wydruk jeździ na głowicy

: 28 mar 2024, 12:43
autor: GaLaZ
Dziękuje, to na bank ten problem.
Zamówię polecone przez Ciebie produkty i pewnie to rozwiąże problem. Nie zamykajmy jeszcze pls wątku, mogą się pojawić pytania jak dostanę ten klej i np. coś jeszcze będzie niejasne.

Re: P1S zaczyna drukować i nagle wydruk jeździ na głowicy

: 28 mar 2024, 12:45
autor: GaLaZ
bartoszeqqq pisze: 28 mar 2024, 12:35 Skalibruj sobie filament jeśli uprzednio tego nie zrobiłeś, pewnie flow zbyt wysokie i się lepi do dyszy. No i jak @morf napisał - wyczyść blachę i przetrzyj IPA, jeśli używasz teksturowanej płyty, to na tym kończysz, jeśli Cool lub Engineering Plate, to obsmaruj ją klejem.

Fajna skarbnica wiedzy:
https://wiki.bambulab.com/en/knowledge- ... ty-problem (ogólne potencjalne problemy z drukiem)
https://wiki.bambulab.com/en/general/fi ... rial-table (np. jaki materiał na jakiej blaszce drukować)
no właśnie ta kalibracja na bank u mnie kuleje :) nic nie robiłem :( czy pod tymi linkami będzie info na ten temat? chętnie go zgłębię :)

Dzięki!

Re: P1S zaczyna drukować i nagle wydruk jeździ na głowicy

: 28 mar 2024, 12:56
autor: bartoszeqqq
Tutaj masz info nt. kalibracji flow rate i dynamics (PA):
https://wiki.bambulab.com/en/software/b ... _flow_rate
https://wiki.bambulab.com/en/software/b ... bration_pa

(Jeśli używasz OrcaSlicer, to też tutaj masz tutorial nt. kalibracji filamentu: https://github.com/SoftFever/OrcaSlicer ... alibration)

Ogólnie polecam sobie przelecieć ich wiki, ogrom informacji. Sam też to zrobiłem czekając na dostawę X1C i teraz rzadko tam wracam. Warto poczytać chociażby nt. konserwacji drukarki.

Co do zakupów - razem z drukarką dostałeś klej w sztyfcie ;p Ja się przeniosłem na klej od DD (https://allegro.pl/oferta/klej-adhezyjn ... 4920536341) i też sprawdza się bez zarzutów. IPA najwygodniejsza w spryskiwaczu, potem tylko przecierasz ręcznikiem kuchennym i lecisz z wydrukiem.

Re: P1S zaczyna drukować i nagle wydruk jeździ na głowicy

: 28 mar 2024, 13:09
autor: GaLaZ
Dzięki zapoznam się z materiałami, wczesniej nie miałem czasu i teraz wychodzi brak wiedzy :)

To odwalilem z tym klejem :D a tak się zastanawiałem wtf co to na co to mi tam dali :) sprawdzę i przetestuję, a jak przyjdzie ten co wzialem to bede mial na zapas :)

Re: P1S zaczyna drukować i nagle wydruk jeździ na głowicy

: 28 mar 2024, 13:35
autor: bartoszeqqq
Ano, jeśli próbowałeś drukować na Cool Plate bez kleju, to nic dziwnego, że się wydruk nie trzymał i latał razem z głowicą ;p Wszyscy uczymy się na błędach :D

Tylko pamiętaj, żeby starać się nie dotykać blachy łapami :P

Re: P1S zaczyna drukować i nagle wydruk jeździ na głowicy

: 28 mar 2024, 14:03
autor: GaLaZ
Dzięki za rady :) ogarnę te tematy, a w razie czego, to będę pytał :)

Re: P1S zaczyna drukować i nagle wydruk jeździ na głowicy

: 02 kwie 2024, 22:41
autor: GaLaZ
Przetarcie alkoholem izopropylowym rozwiązuje problem :) na razie kleju nie używałem.

Btw. czy wiecie może jaki typ "plate'a" mam w P1S? :)

Re: P1S zaczyna drukować i nagle wydruk jeździ na głowicy

: 02 kwie 2024, 23:22
autor: morf
Masz przecież napisane na blasze

Re: P1S zaczyna drukować i nagle wydruk jeździ na głowicy

: 03 kwie 2024, 04:26
autor: Abys
Kumpel polecił drukarkę ale już nie pomaga?
Czy boisz się go zapytać?
Te podstawy to chyba fajniej jest ogarnąć jak ma się kogoś obok, przegadacie je szybciej jak będziesz pisał z każdą drobnostką.
Typ blachy masz przecież napisany, tak jak było to wyżej wspomniane.

Re: P1S zaczyna drukować i nagle wydruk jeździ na głowicy

: 03 kwie 2024, 13:18
autor: LigiT3c
GaLaZ pisze: 02 kwie 2024, 22:41
Btw. czy wiecie może jaki typ "plate'a" mam w P1S? :)
Jeśli masz taką złotą to w standardzie masz PEI Textured, Jest ona chropowata, przez co zwiększa przyczepność, ale o ile strona dolna jest po wydruku niewidoczna to tekstura nie przeszkadza, gorzej jeśli drukujesz coś "do góry nogami" i wtedy wierzchnia warstwa otrzymuje tą teksturę (mnie się osobiście nie podoba).

Re: P1S zaczyna drukować i nagle wydruk jeździ na głowicy

: 03 kwie 2024, 23:38
autor: GaLaZ
https://eu.store.bambulab.com/en-pl/pro ... -pei-plate coś takiego mam, znajomy podpowiedział :)

Re: P1S zaczyna drukować i nagle wydruk jeździ na głowicy

: 04 kwie 2024, 06:46
autor: artur_n
PLA, ABS, ASA i PET-G drukuje na takiej płycie bez najmniejszego problemu tylko odtłuszczając powierzchnię IPA.

Re: P1S zaczyna drukować i nagle wydruk jeździ na głowicy

: 04 kwie 2024, 08:32
autor: LigiT3c
GaLaZ pisze: 03 kwie 2024, 23:38 https://eu.store.bambulab.com/en-pl/pro ... -pei-plate coś takiego mam, znajomy podpowiedział :)
Bardzo fajna płyta tylko ta struktura... tak jak napisałem jeśli to co przylega do niej jest powierzchnią niewidoczną to ok, ale jak to ma być wierzchnia warstwa to wygląda obskurnie :) (jak dla mnie). Powierzchnie zawsze powlekam Dimax w sztyfcie z kilku powodów. Po pierwsze wydruk się nie odklei całkowicie lub częściowo co skutkuje jego zniszczeniem lub uszkodzeniem, po drugie dużo łatwiej jest go odkleić po odpięciu i wstępnym przechłodzeniu płyty, a po trzecie łatwe odklejenie zabezpiecza przed uszkodzeniem płyty ze względu na brak potrzeby drapania z resztek czy nawet "odrywania" wydruku od płyty.

P.S. Kupiłeś zwykłe P1S czy P1S Combo ( z AMS)?

Re: P1S zaczyna drukować i nagle wydruk jeździ na głowicy

: 04 kwie 2024, 08:44
autor: artur_n
Kwesta gustu jak dla mnie powierzchnia teksturowana wygląda jak najbardziej ok nawet jak jest widoczna. Gładka płyta od bambusa przyjmuje tylko PLA bez maziania po płycie jakimiś klejami.

Jestem przeciwny mazaniu czym kolwiek płyty, wygląda to tragicznie a na gładkiej płycie klej w sztyfcie również wpływa na strukturę wydruku.
Dodatkowo co kilka/kilkanaście wydruków taką mazianą płytę trzeba porządnie umyć.

Re: P1S zaczyna drukować i nagle wydruk jeździ na głowicy

: 04 kwie 2024, 08:52
autor: LigiT3c
artur_n pisze: 04 kwie 2024, 08:44 Kwesta gustu jak dla mnie powierzchnia teksturowana wygląda jak najbardziej ok nawet jak jest widoczna. Gładka płyta od bambusa przyjmuje tylko PLA bez maziania po płycie jakimiś klejami.

Jestem przeciwny mazaniu czym kolwiek płyty, wygląda to tragicznie a na gładkiej płycie klej w sztyfcie również wpływa na strukturę wydruku.
Dodatkowo co kilka/kilkanaście wydruków taką mazianą płytę trzeba porządnie umyć.
Co do "maziania" to też widziałem kilkukrotnie takie powierzchnie po nałożeniu zbyt dużej ilości kleju, bo klej nakłada się cieniutko i dokładnie a nie byle jak i w dużej ilości. Też na poczatku miałem z tym problem ale kiedy złapiesz ocb to sztyft ma same plusy.

Re: P1S zaczyna drukować i nagle wydruk jeździ na głowicy

: 04 kwie 2024, 08:56
autor: Abys
Jakie masz plusy maziarnia sztyftem?

Re: P1S zaczyna drukować i nagle wydruk jeździ na głowicy

: 04 kwie 2024, 08:57
autor: artur_n
Jakoś cięzko mi się przekonać, testowałem to na MK4 na gładkiej płycie to sam zawrót tyłka tylko z tym klejem.

Re: P1S zaczyna drukować i nagle wydruk jeździ na głowicy

: 04 kwie 2024, 09:02
autor: LigiT3c
Abys pisze: 04 kwie 2024, 08:56 Jakie masz plusy maziarnia sztyftem?
Rozumiem że pytasz o różnicę między sztyftem a klejem w rozpylaczu. Sztyft stosujesz na powierzchni, na której będzie wydruk a nie na całej powierzchni płyty a druga sprawa to fakt, że duża ilość spray-u idzie po za płytę i osiada na wszystkim w okolicy.

Re: P1S zaczyna drukować i nagle wydruk jeździ na głowicy

: 04 kwie 2024, 12:48
autor: Abys
Myślałem że preferujesz sztyft bardziej, niż to żeby nic nie nakładać.
Zgadzam się, rozpylacz zaklei wszystko wokół.
Ale można przelać do butelki, można psiknąć w ręcznik papierowy, można zdjąć blachę i rozpylić w innym miejscu.
Albo pierdolić to wszytko i drukować na PEI.

Re: P1S zaczyna drukować i nagle wydruk jeździ na głowicy

: 04 kwie 2024, 14:42
autor: LigiT3c
Abys pisze: 04 kwie 2024, 12:48 Myślałem że preferujesz sztyft bardziej, niż to żeby nic nie nakładać.
Zgadzam się, rozpylacz zaklei wszystko wokół.
Ale można przelać do butelki, można psiknąć w ręcznik papierowy, można zdjąć blachę i rozpylić w innym miejscu.
Albo pierdolić to wszytko i drukować na PEI.
Nie mam jeszcze dużego doświadczenia, więc nakładam sztyft i temp na minimum 55*C (rzadziej więcej). Kilkukrotnie modele mi się odkleiły w czasie drukowania, kiedy nie było kleju. Raz miałem też przygodę, że model podniósł płytę na rogu. Sam nie wiem co na to wpłynęło bo następny wydruk już poszedł bez problemu.
Można bez kleju PLA na PEI i zawsze wychodzi? jest jakiś zakres potrzebnych temperatur? PEI działa jak klej czyli im wyższa temperatura tym lepsza adhezja? Czy jak to działa? Bo mam złe doświadczenia bez kleju.

Re: P1S zaczyna drukować i nagle wydruk jeździ na głowicy

: 04 kwie 2024, 14:51
autor: morf
Skontroluj sobie tez AUX fan, moze wieje za mocno.
Proponuje temperature stolu ok 60C dla wiekszosci "niebambusowych PLA" i wiecej w przypadku np PETG

Re: P1S zaczyna drukować i nagle wydruk jeździ na głowicy

: 04 kwie 2024, 18:50
autor: edittttt
U mnie taki problem (laika) zniknął, gdy zdałem sobie sprawę, że jest coś takiego jak Z-offset.

Re: P1S zaczyna drukować i nagle wydruk jeździ na głowicy

: 05 kwie 2024, 09:09
autor: LigiT3c
edittttt pisze: 04 kwie 2024, 18:50 U mnie taki problem (laika) zniknął, gdy zdałem sobie sprawę, że jest coś takiego jak Z-offset.
Czy mógłbyś rozwinąć tę złotą myśl? Zastanawiam się do czego się ona odnosi.

Re: P1S zaczyna drukować i nagle wydruk jeździ na głowicy

: 05 kwie 2024, 10:02
autor: edittttt
Rozwijam: miałem za wysoko głowicę i przez to pierwsza warstwa była układana za luźno na stole. Obniżyłem z-offset i oszlo ok. Coś nie tak w tym dzialaniu/myśleniu? Z offset nie ma znaczenia dla adhezji?

Re: P1S zaczyna drukować i nagle wydruk jeździ na głowicy

: 05 kwie 2024, 10:24
autor: LigiT3c
edittttt pisze: 05 kwie 2024, 10:02 Rozwijam: miałem za wysoko głowicę i przez to pierwsza warstwa była układana za luźno na stole. Obniżyłem z-offset i oszlo ok. Coś nie tak w tym dzialaniu/myśleniu? Z offset nie ma znaczenia dla adhezji?
Z myśleniem wszystko ok, tylko że w Bambu lab dzieje się to automatycznie i Z offset ustawia się sam. Wczoraj porobiłem próby z drukiem bez kleju i jak na razie bez problemu drukuje (nie odkleja się). Możliwe, że coś poszło nie tak poprzednio bo wydruki teraz idą gładko i bez problemów. Może nie doczyściłem stołu albo za niska była temperatura.

Re: P1S zaczyna drukować i nagle wydruk jeździ na głowicy

: 08 kwie 2024, 01:33
autor: GaLaZ
LigiT3c pisze: 04 kwie 2024, 08:32
GaLaZ pisze: 03 kwie 2024, 23:38 https://eu.store.bambulab.com/en-pl/pro ... -pei-plate coś takiego mam, znajomy podpowiedział :)
Bardzo fajna płyta tylko ta struktura... tak jak napisałem jeśli to co przylega do niej jest powierzchnią niewidoczną to ok, ale jak to ma być wierzchnia warstwa to wygląda obskurnie :) (jak dla mnie). Powierzchnie zawsze powlekam Dimax w sztyfcie z kilku powodów. Po pierwsze wydruk się nie odklei całkowicie lub częściowo co skutkuje jego zniszczeniem lub uszkodzeniem, po drugie dużo łatwiej jest go odkleić po odpięciu i wstępnym przechłodzeniu płyty, a po trzecie łatwe odklejenie zabezpiecza przed uszkodzeniem płyty ze względu na brak potrzeby drapania z resztek czy nawet "odrywania" wydruku od płyty.

P.S. Kupiłeś zwykłe P1S czy P1S Combo ( z AMS)?
Cześć,
kupiłem P1S combo z AMS i jak na razie jestem zadowolony :)

Ta tekstura wlasnie tez nie do konca mi pasuje. Na razie jednak poziom moich wydruków jest na tyle niski, że ta tekstura kończy na dole (podstawa) ;)

Jeśli chodzi o wydruki, to pomaga mi przecieranie alkoholem pro, który tutaj ktoś z Was polecił :) klej mam, ale na razie nie użyłem.