Strona 1 z 1

Druk tabliczki z filament change - ślady dyszy

: 29 mar 2024, 18:44
autor: lukk
Mam taką sytuację: chce wydrukować tabliczkę (prostokąt z wyciągniętymi w górę literami) korzystając z filament change. Ustawiłem wypełnienie 100%. Problem: na ostatniej warstwie "podstawy" tabliczki, gdzie jeszcze nie ma liter, drukarka najpierw robi obrysy liter, wypełnia je w 100%, a potem wypełnia resztę.
Efekt:
20240329_183714.jpg
Mam włączone monotonic layer ordering, ale to tylko sprawia, że te kolejne sekcje wypełnienia na topie są robione po kolei, więc dalej wygląda to kiepsko.
Co zrobić, aby na tej warstwie po prostu drukarka wypełniła top bez obrysów liter i rysowała je dopiero na kolejnej warstwie?

Re: Druk tabliczki z filament change - ślady dyszy

: 29 mar 2024, 20:08
autor: alucard321pl
Zmień np top layers na 100 i powinno być tak jak chcesz.

Re: Druk tabliczki z filament change - ślady dyszy

: 30 mar 2024, 08:47
autor: denior
A litery nie są przypadkiem "zanurzone" nieco w tabliczce, jak je zrobiłeś?

Re: Druk tabliczki z filament change - ślady dyszy

: 30 mar 2024, 08:54
autor: morf
Może inaczej - pokaż model i ew screen że slicera.
W którym momencie masz filament change.
Robiłem takie modele wielokrotnie i jakoś (przynajmniej mnie) jest ciężko zrozumieć z opisu w czym jest problem.

Re: Druk tabliczki z filament change - ślady dyszy

: 30 mar 2024, 10:54
autor: lukk
Zwiększyłem ilość "top" na 10 i pomogło :) Dzięki i piwko dla Alucarda :) za dużo główkowałem, a za mało testowałem :)

litery nie są "wpuszczone" ani nic, to zwykły prostokąt z literami wyekstrudowanymi na zewnątrz, prostokąt grubości 1mm i litery też wyciągnięte na 1mm. Przy standardowych ustawieniach (3 warstwy top, 100% wypełnienia) ostatnia warstwa prostokąta zawierała takie jakby obrysy liter, przez co wypełnienie nie było robione ciągle, ale dysza skakała między tymi obrysami powodując defekty na wydruku.
Po zmianie warstw top na 10 (czyli pewnie musi być więcej niż grubość liter) ostatnia warstwa tabliczki pod literami jest drukowana bez żadnych śladów liter ciągłym wypełnieniem i wygląda super :)

Re: Druk tabliczki z filament change - ślady dyszy

: 30 mar 2024, 11:17
autor: Andrzej_W
Zawsze możesz robić jako osobne pliki STL. Ja tak czasem robię jak jakąś tabliczkę robię. W Cura jest dodatek Z offset w który mogę ustawić przy cięciu od jakiej wysokości zacznie się wydruk wtedy napis drukuję sobie na odpowiedniej wysokości.

Re: Druk tabliczki z filament change - ślady dyszy

: 30 mar 2024, 15:51
autor: lukk
Dobrze wiedzieć. Do w pełni drukowanej tabliczki to jednak zwykły filament change jest wygodniejszy, ale może się przydać np do druku na jakimś materiale typu kawałek plexi.

Re: Druk tabliczki z filament change - ślady dyszy

: 30 mar 2024, 16:08
autor: Andrzej_W
Drukowane z podzieleniem na dwa pliki bez użycia Z offset
https://reprapy.pl/viewtopic.php?t=10612

Re: Druk tabliczki z filament change - ślady dyszy

: 30 mar 2024, 16:40
autor: atom1477
A ja mam takie pytanie: do czego w takim wydruku jest w ogóle potrzebny ten filament change?

Re: Druk tabliczki z filament change - ślady dyszy

: 30 mar 2024, 18:47
autor: J.A.
Żeby kolor napisu był inny od koloru tabliczki?

Re: Druk tabliczki z filament change - ślady dyszy

: 30 mar 2024, 18:52
autor: atom1477
Ja tam nie widzę dwóch kolorów, i dlatego pytam.

Re: Druk tabliczki z filament change - ślady dyszy

: 30 mar 2024, 19:55
autor: lukk
bo to co wrzuciłem w pierwszym poście to niedokończony wydruk - ostatnia warstwa tabliczki wyszła dupiato, więc nie kontynuowałem :) To było pokazane to co wydrukowało się do momentu filament change.