Pierwszy wydruk - prośba o uwagi

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 635
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 259

Re: Pierwszy wydruk - prośba o uwagi

Post autor: Rozarh »

Kurde, ale się rozpisali. Większość pisze o "kalibracji ekstrudera" gdzie jak dla mnie dopóki mamy drukarkę firmową a nie DIY i nie był wymieniany ekstruder to raczej powinno działać.
Zresztą "kalibracja ekstrudera" to tylko sprawdzenie, czy jak zadamy 100mm do wysunięcia ekstruderowi na ciepło to faktycznie wysunie 100mm a nie 102mm albo 95mm.
Jak dla mnie to tutaj brakuje kalibracji materiału - czyli po kolei: pierwsza warstwa, flow, temperatura druku, retrakcja. Jeśli kalibracja temperatury wykaże, że temperaturę trzeba zmienić o 10-20°C to trzeba powtórzyć kalibrację przepływu (flow).
No i Cura nie należy już do tych fajnych slicerów. Wiele osób po przesiadce na PrusaSlicer/SuperSlicer/OrcaSlicer jest miło zaskoczonych poprawą druku.
TDI-CAD, WillingMagic
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
denior
Postów w temacie: 3
Posty: 431
Rejestracja: 04 maja 2020, 15:26
Lokalizacja: Kraków
x 165

Re: Pierwszy wydruk - prośba o uwagi

Post autor: denior »

Flow to taka proteza kalibracji extrudera, kolejność wlasciwa to najpierw kalibracja ekstrudera a potem ewentualne korekty flow dla danego materiału
lukk, bukszpryt
Drukarka Ender 3 Pro
Direct custom extruder + hydra
chłodzenie hydra 2x5015
Dual Z
#############################
Bambulab P1S
lukk
Postów w temacie: 2
Posty: 287
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 138

Re: Pierwszy wydruk - prośba o uwagi

Post autor: lukk »

Zgadza się. No i przede wszystkim puścić ten wydruk bez żadnego raftu i pokazać jak wygląda pierwsza warstwa od spodu - po fotkach góry wygląda na underextrusion, więc jeżeli raft się tak wczepia w stół, że nie można go zdjać to albo z offset jest dużo za mały, albo na pierwszej wartwie przy wolniejszym druku ekstruder wyrabia z podawaniem materiału, a potem przy szybszych warstwach już nie. Może tak być, przez to, że używasz niskiej temperatury.

Raftu można użyć przy jakimś ciężkim modelu z problemami z adhezją do stołu albo przy ciężkim w druku materiale, ale nie przy takim modelu i PETG.
piernik
piernik
Postów w temacie: 8
Posty: 16
Rejestracja: 01 kwie 2024, 13:44
Drukarka: Artillery SW X2

Re: Pierwszy wydruk - prośba o uwagi

Post autor: piernik »

Zmieniłem ustawienia z-offset.
Zresetowałem drukarkę do ustawień fabrycznych i wydrukowałem pierwszą warstwę - kwadrat 30x30 mm.
Na zdjęciach od lewej:
0 - ustawienia fabryczne (nie wiem jaki to jest offset)
1 - stół 0,1 mm do dołu
2 - stół 0,2 mm do dołu
3 - stół 0,25 mm doi dołu
4 - stół 0,3 mm do dołu

Użyłem polecenia M206 Z-..., potem zatwierdziłem poleceniem M500. Czy może wiece jakie polecenie wyświetla bieżące ustawienie tej wartości?
--
piernik
Załączniki
Widok od spodu
Widok od spodu
Widok z góry
Widok z góry
--
piernik
Artillery SW X2
Awatar użytkownika
denior
Postów w temacie: 3
Posty: 431
Rejestracja: 04 maja 2020, 15:26
Lokalizacja: Kraków
x 165

Re: Pierwszy wydruk - prośba o uwagi

Post autor: denior »

A popsikaj jeszcze stół hegronem albo klejem w sztyfcie posmaruj, nie nasz innego koloru filamentu bo na tym slabo widać
piernik
Drukarka Ender 3 Pro
Direct custom extruder + hydra
chłodzenie hydra 2x5015
Dual Z
#############################
Bambulab P1S
lukk
Postów w temacie: 2
Posty: 287
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 138

Re: Pierwszy wydruk - prośba o uwagi

Post autor: lukk »

no za wiele nie widać, spróbuj inny kolor i fotkę robić raczej tak z boku, niekoniecznie pod kątem prostym.
Ale wygląda na to, że to co jest domyślnie to praktycznie dysza szoruje po stole (i przez to model się tak wtopił w stół, że miałeś problem ze zdjęciem), na 0.2 z góry widać za dużą ilość filamentu (albo za nisko dysza), a na 0.25 znowu się pojawiają dziury pomiędy liniami wypełnienia i ściany. Więc gdzieś pomiędzy tymi wartościami będzie złoty środek.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8953
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5874
Kontakt:

Re: Pierwszy wydruk - prośba o uwagi

Post autor: dziobu »

denior pisze: 02 kwie 2024, 08:36 Flow to taka proteza kalibracji extrudera, kolejność wlasciwa to najpierw kalibracja ekstrudera a potem ewentualne korekty flow dla danego materiału
To nie jest żadna proteza tylko kompensacja zmiany objętośći danego materiału po przejściu przez hotend. Dobrze to widać na materiałach które pęcznieją (np LW-PLA) gdzie zmianę objętości po podgrzaniu kompensuje się własnie przepływem a nie kalibracją ekstrudera.

Tak formalnie to kr/mm dla ekstrudera powinno się wyliczać a nie zgadywać bo to wynika wprost z mechaniki.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1610
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 370

Re: Pierwszy wydruk - prośba o uwagi

Post autor: Jarewa »

piernik pisze: 02 kwie 2024, 11:32 Zmieniłem ustawienia z-offset.
Zresetowałem drukarkę do ustawień fabrycznych i wydrukowałem pierwszą warstwę - kwadrat 30x30 mm.
Na zdjęciach od lewej:
0 - ustawienia fabryczne (nie wiem jaki to jest offset)
1 - stół 0,1 mm do dołu
2 - stół 0,2 mm do dołu
3 - stół 0,25 mm doi dołu
4 - stół 0,3 mm do dołu

Użyłem polecenia M206 Z-..., potem zatwierdziłem poleceniem M500. Czy może wiece jakie polecenie wyświetla bieżące ustawienie tej wartości?
--
piernik
No dobra ładny wydruk wyszedł pomiędzy 2-2.5 ale to jeszcze nic nie znaczy, weż suwmiarkę i zmierz wysokość i porównaj z tym co miało być.
piernik
piernik
Postów w temacie: 8
Posty: 16
Rejestracja: 01 kwie 2024, 13:44
Drukarka: Artillery SW X2

Re: Pierwszy wydruk - prośba o uwagi

Post autor: piernik »

0,25 ma grubość 0,28
0,3 ma grubość 0,3
--
piernik
--
piernik
Artillery SW X2
rzorzo1
Postów w temacie: 3
Posty: 16
Rejestracja: 25 lut 2024, 13:37
x 1

Re: Pierwszy wydruk - prośba o uwagi

Post autor: rzorzo1 »

ja rowniez na poczatku miałem spore problemy z ustawieniem drukarki( artillery X3Pro). Trwało to chwile za nim doszło do jakiegokolwiek druku w "miare przyzwoitego". Ja uzywam do druku PETG temper stolu 70-80C a dysze mam na 240C . podstawa jest kalibracja łóżka i od tego trzeba zaczac ;) Jeszcze slicer jakieg uzywam to PrusySlicer jakos mi przypadl do gustu. brim nie zawsze jest konieczny nawet jesli ci sie wydaje ze wydruk sie odklei. przy dobrej temp łóżka nie ma opcji odklejenia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”