Pierwszy wydruk - prośba o uwagi

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
piernik
Postów w temacie: 8
Posty: 16
Rejestracja: 01 kwie 2024, 13:44
Drukarka: Artillery SW X2

Re: Pierwszy wydruk - prośba o uwagi

Post autor: piernik »

rzorzo1 pisze: 02 kwie 2024, 20:42 podstawa jest kalibracja łóżka i od tego trzeba zaczac ;)
Co rozumieć przez kalibrację łóżka? Jakie to czynności? Co masz na stole, szkło czy blachę czy coś innego?
--
piernik
--
piernik
Artillery SW X2
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 635
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 259

Re: Pierwszy wydruk - prośba o uwagi

Post autor: Rozarh »

rzorzo1 pisze: 02 kwie 2024, 20:42 ja rowniez na poczatku miałem spore problemy z ustawieniem drukarki( artillery X3Pro). Trwało to chwile za nim doszło do jakiegokolwiek druku w "miare przyzwoitego". Ja uzywam do druku PETG temper stolu 70-80C a dysze mam na 240C . podstawa jest kalibracja łóżka i od tego trzeba zaczac ;) Jeszcze slicer jakieg uzywam to PrusySlicer jakos mi przypadl do gustu. brim nie zawsze jest konieczny nawet jesli ci sie wydaje ze wydruk sie odklei. przy dobrej temp łóżka nie ma opcji odklejenia
Jeśli chodzi o "kalibrację łóżka" to przypuszczam, że prawidłowy dobór jego długości, miękkości materaca i prawidłowy dobór pościeli, żeby się wyspać. Dodatkowo orientacja względem północy i okna w pokoju... :P

W drukarkach mamy STÓŁ (ang. BED) i jego kalibrujemy, czyli odpowiednio ustawiamy poziom dyszy nad stołem, dobieramy temperaturę grzania stołu i PID jego grzałki (w Marlinie MPC). Dobieramy też odpowiednią powierzchnię w zależności od drukowanego materiału PETG nie lubi PEI, PLA drukuje się dobrze na lekko porowatych powierzchniach, TPU i inne flexy na gładkich (szkło/lustro, podkładki PEO)...
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
rzorzo1
Postów w temacie: 3
Posty: 16
Rejestracja: 25 lut 2024, 13:37
x 1

Re: Pierwszy wydruk - prośba o uwagi

Post autor: rzorzo1 »

Rozarh pisze: 03 kwie 2024, 10:22
rzorzo1 pisze: 02 kwie 2024, 20:42 ja rowniez na poczatku miałem spore problemy z ustawieniem drukarki( artillery X3Pro). Trwało to chwile za nim doszło do jakiegokolwiek druku w "miare przyzwoitego". Ja uzywam do druku PETG temper stolu 70-80C a dysze mam na 240C . podstawa jest kalibracja łóżka i od tego trzeba zaczac ;) Jeszcze slicer jakieg uzywam to PrusySlicer jakos mi przypadl do gustu. brim nie zawsze jest konieczny nawet jesli ci sie wydaje ze wydruk sie odklei. przy dobrej temp łóżka nie ma opcji odklejenia
Jeśli chodzi o "kalibrację łóżka" to przypuszczam, że prawidłowy dobór jego długości, miękkości materaca i prawidłowy dobór pościeli, żeby się wyspać. Dodatkowo orientacja względem północy i okna w pokoju... :P

W drukarkach mamy STÓŁ (ang. BED) i jego kalibrujemy, czyli odpowiednio ustawiamy poziom dyszy nad stołem, dobieramy temperaturę grzania stołu i PID jego grzałki (w Marlinie MPC). Dobieramy też odpowiednią powierzchnię w zależności od drukowanego materiału PETG nie lubi PEI, PLA drukuje się dobrze na lekko porowatych powierzchniach, TPU i inne flexy na gładkich (szkło/lustro, podkładki PEO)...
moze i tak ale z tego co pamietam łóżko z ANG to "bed" a stół to "table" ;) ale moge sie mylić widocznie zmienili słowniki angielsko-polskie
Pjoter
rzorzo1
Postów w temacie: 3
Posty: 16
Rejestracja: 25 lut 2024, 13:37
x 1

Re: Pierwszy wydruk - prośba o uwagi

Post autor: rzorzo1 »

piernik pisze: 03 kwie 2024, 06:33
rzorzo1 pisze: 02 kwie 2024, 20:42 podstawa jest kalibracja łóżka i od tego trzeba zaczac ;)
Co rozumieć przez kalibrację łóżka? Jakie to czynności? Co masz na stole, szkło czy blachę czy coś innego?
--
piernik
podkładka PET. ale to nie zmienia faktu ze musisz dobrac dobrą dla siebie odległość dyszy wzgledem łóżka czy tam stołu :P nie drukuj na sile tylko szukaj i czytaj a dojdziesz ze wszystkim do ładu i jesli chodzi o twoja drukarke X2 to opisów instalacji i konfiguracji i innych rzeczyjest mase
Awatar użytkownika
atom1477
Postów w temacie: 1
Posty: 265
Rejestracja: 17 paź 2023, 18:21
x 66

Re: Pierwszy wydruk - prośba o uwagi

Post autor: atom1477 »

Jak już taka wielka dyskusja o słówkach, to "bed" oznacza także łoże.
Łoże to poprawna nazwa techniczna. Mamy łoże w tokarce, czy w innych obrabiarkach czy w ogóle maszynach (np. łoże silnika).
Tłumaczenie na "łóżko" jest więc niepoprawne (w tym kontekście, czyli technicznym), ale na "łoże" już tak. Tylko że akurat w druku 3D taka nazwa się po polsku nie przyjęła. Przyjęło się "stół". Ale to wtedy nie jest tłumaczenie, tylko idiom.
Rozarh
LigiT3c
Postów w temacie: 3
Posty: 20
Rejestracja: 30 mar 2024, 00:26
x 6

Re: Pierwszy wydruk - prośba o uwagi

Post autor: LigiT3c »

Miałem SWX3.
Zadam kilka pytań:
1. Czy masz zrobione usztywnienie osi Z?
2. Czy masz przerobione chłodzenie/nawiew na wydruk?
3. Gdzie stoi drukarka? W mieszkaniu, piwnicy, warsztacie itp?
4. Czy masz suszarkę filamentu?
5. Jak przechowujesz filament?
6. w jaki sposób ustawiłeś poziomowanie stołu? Na "kartkę" czy w inny sposób?
piernik
piernik
Postów w temacie: 8
Posty: 16
Rejestracja: 01 kwie 2024, 13:44
Drukarka: Artillery SW X2

Re: Pierwszy wydruk - prośba o uwagi

Post autor: piernik »

LigiT3c pisze: 05 kwie 2024, 10:13 1. Czy masz zrobione usztywnienie osi Z?
2. Czy masz przerobione chłodzenie/nawiew na wydruk?
3. Gdzie stoi drukarka? W mieszkaniu, piwnicy, warsztacie itp?
4. Czy masz suszarkę filamentu?
5. Jak przechowujesz filament?
6. w jaki sposób ustawiłeś poziomowanie stołu? Na "kartkę" czy w inny sposób?
1. Tak, jest usztywnienie, które było wraz z drukarką (od poprzedniego właściciela), moim zdaniem niewiele warte bo zastrzał powinien iść od samej góry (zdjęcie).
2. Czy przerobione chłodzenie? Odpowiem krótko: nie wiem. (zdjęcia)
3. W mieszkaniu, w pokoju na podłodze. Stolik na kółkach zamówiony.
4. Suszarki nie mam.
5. W oryginalnych pudełkach tekturowych, w nieoryginalnych torebkach foliowych z oryginalnym pochłaniaczem wilgoci.
6. Szczelinomierz (powtórzone 3 razy) a potem ABL.
Załączniki
fot. 5
fot. 5
fot. 4
fot. 4
fot. 3
fot. 3
fot. 2
fot. 2
fot. 1
fot. 1
--
piernik
Artillery SW X2
LigiT3c
Postów w temacie: 3
Posty: 20
Rejestracja: 30 mar 2024, 00:26
x 6

Re: Pierwszy wydruk - prośba o uwagi

Post autor: LigiT3c »

piernik pisze: 06 kwie 2024, 13:46
LigiT3c pisze: 05 kwie 2024, 10:13 1. Czy masz zrobione usztywnienie osi Z?
2. Czy masz przerobione chłodzenie/nawiew na wydruk?
3. Gdzie stoi drukarka? W mieszkaniu, piwnicy, warsztacie itp?
4. Czy masz suszarkę filamentu?
5. Jak przechowujesz filament?
6. w jaki sposób ustawiłeś poziomowanie stołu? Na "kartkę" czy w inny sposób?
1. Tak, jest usztywnienie, które było wraz z drukarką (od poprzedniego właściciela), moim zdaniem niewiele warte bo zastrzał powinien iść od samej góry (zdjęcie).
2. Czy przerobione chłodzenie? Odpowiem krótko: nie wiem. (zdjęcia)
3. W mieszkaniu, w pokoju na podłodze. Stolik na kółkach zamówiony.
4. Suszarki nie mam.
5. W oryginalnych pudełkach tekturowych, w nieoryginalnych torebkach foliowych z oryginalnym pochłaniaczem wilgoci.
6. Szczelinomierz (powtórzone 3 razy) a potem ABL.
No to po kolei :)
1. To jest tylko częściowe usztywnienie osi Z. Jak sam słusznie wspomniałeś powinno iść od górnej belki os Z aż do tyłu. Jest do tego patent. Drukujesz sobie takie elementy na górę i na dół a pomiędzy nie wstawiasz pręt gwintowany M10. Nie mogę ich namierzyć na printable ale i tak tam są błędy. wyślij mi na PW swój email to wyślę Ci cały komplet wraz z pkt 2 czyli chłodzeniem.
2. musisz to mieć bo ten wentylatorek robi tylko ruch powietrza i nie chłodzi. Ponadto dmucha tylko z jednej strony a lepiej jest z obu.
3. Czy przypadkiem nie jest tak, że jest to pokój z balkonem, drukarka stoi blisko tych drzwi i te rozwarstwienia powstają kiedy następuje mocny nadmuch na model zimnego powietrza.
4. polecam się zaopatrzyć. Nawet suche PLA jest lepsze w druku.
5. tu masz 4+ ocenę. zaopatrz się w takie woreczki strunowe z zaworkiem i odsysaczem do nich.
6. tu ok.
Popraw co jest do poprawy i sprawdź efekt. Twoje problemy powinny zniknąć.
piernik
piernik
Postów w temacie: 8
Posty: 16
Rejestracja: 01 kwie 2024, 13:44
Drukarka: Artillery SW X2

Re: Pierwszy wydruk - prośba o uwagi

Post autor: piernik »

Ad. 2. O co chodzi z tym wentylatorem, co powinienem dokupić/zainstalować? Czy mógłbyś/moglibyście podać czego szukać i może gdzie?
Ad. 3. Faktycznie, pokój z balkonem i maszyna stoi przy balkonie. Z tym, że balkonu nie otwieram w czasie wydruku. Ale... powyżej jest okno, które otwieram i drukarka stoi w przeciągu - żeby wywiało opary tworzywa.
Ad. 4. Czy może być taka jak na zamieszczonym zdjęciu? A jeśli to ma suszyć, jakie to ma zasilanie?
--
piernik
Załączniki
suszarka_do_fil01.jpg
suszarka_do_fil01.jpg (6.19 KiB) Przejrzano 242 razy
--
piernik
Artillery SW X2
LigiT3c
Postów w temacie: 3
Posty: 20
Rejestracja: 30 mar 2024, 00:26
x 6

Re: Pierwszy wydruk - prośba o uwagi

Post autor: LigiT3c »

ad.2 Chodzi o to żeby efektywnie schładzać odłożony filament na modelu. W oryginale masz wentylatorek który słabo chłodzi a dodatkowo tylko z jednej strony. Wyślę Ci plik STL z nadmuchem na dwa wentylatory z obu stron. Jak otworzysz plik w slicerze to zrozumiesz o co chodzi. Demontujesz ten stary (dwie śrubki od przodu i na jego miejsce montujesz wydruk wraz z dwoma wentylatorkami.
Ad.3 SW X2 nie ma zamkniętej komory, przez co wydruk jest podatny na nagłe zmiany temperatury w otoczeniu i skurcze w materiale.
Ad.4 Tak, taki może być. Co do zasilania to ma on dołączony zasilacz sieciowy który wpina się do suszarki od tyłu urządzenia.


Jeszcze jedna rzecz mi się nasuwa. zaglądnij od góry do extrudera. Poniżej dźwigni, którą odciągasz w czasie zakłądania filamentu powinieneś widzieć taką małą zębatkę, która wciąga filament. Przyjrzyj się jej czy ma ładne zęby czy powycierane, a w szczególności czy pomiędzy żebami nie ma czasem resztek filamentu. Jeśli masz oryginalną plastikową to jest ona czarna, jeśli już ktoś to poprawił i zamontował ulepszoną wersję to powinna być metalowa w kolorze srebrnym. Jeśli ona jest zużyta lub z resztkami, filament będzie źle wciągany i będą różne widoczne błędy na wydruku.
piernik
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”