[Sapphire Pro] Problem z Z

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
atom1477
Postów w temacie: 4
Posty: 265
Rejestracja: 17 paź 2023, 18:21
x 66

Re: [Sapphire Pro] Problem z Z

Post autor: atom1477 »

Podmień przewody w silniku i zobacz czy pojedzie do góry.
Druga rzecz. Nie wyjaśniłeś dokładnie co oznacza "nie jedzie do góry". Wbrew pozorom to nie jest takie oczywiste.
W CNC dość powszechne jest takie uszkodzenie że nie jeździ w jedną stronę, ale w specyficzny sposób: że wysterowanie w jedną czy drugą stronę daje ruch, ale w tą samą stronę. Czyli:

Kod: Zaznacz cały

Klikasz Z+ : ruch w jedną stronę
Klikasz Z- : ruch w jedną stronę (zamiast w drugą)
A u Ciebie nie wiemy czy jest tak jak wyżej, czy tak:

Kod: Zaznacz cały

Klikasz Z+: ruch w jedną stronę
Klikasz Z- : brak ruchu
To pierwsze jest zwykle najbardziej oczywiste, i już o tym pisałem ale zedytowałem post bo mnie inne rzeczy zmyliły. Ale może to jednak to.
Więc opisz dokładniej.
Opisz też czy po włączeniu masz trzymający silnik (sprawdź wcześniej na wyłączeniu jak wygląda zwolniony).
Michał_L
Postów w temacie: 10
Posty: 194
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Re: [Sapphire Pro] Problem z Z

Post autor: Michał_L »

Jak zrobię Z Home to stół rusza w dół - jakieś 15-20mm, potem powinien ruszyć w górę i uruchomić BLTouch. Nie rusza. BLTouch wciąga dwa lub trzy razy igiełkę bez kontaktu ze stołem.

A potem wyświetlany jest komunikat:

Kod: Zaznacz cały

Error:!! STOP called because of BLTouch error - restart with M999
[ERROR] Error:!! STOP called because of BLTouch error - restart with M999

Error:Printer stopped due to errors. Fix the error and use M999 to restart. (Temperature is reset. Set it after restarting)
M119 pokazuję że z_min jest "TRIGGERED".

Kiedy próbuję ruszyć osią Z w którą kolwiek stronę dostaję komunikat żeby najpierw zrobić Home Z.

Co, dodatkowo, właśnie zauważyłem przed chwilą to w odpowiedzi na M501 dostaję wyłącznie:

Kod: Zaznacz cały

SENDING:M501
DIGIPOTS Loading
DIGIPOTS Loaded
DIGIPOTS Loading
DIGIPOTS Loaded
echo:V82 stored settings retrieved (671 bytes; crc 49123)
O ile pamiętam to przedtem było wyświetlane dużo więcej.
Czyżby EEProm został wymazany? Jeśli tak, to co mogłoby to spowodować?
Awatar użytkownika
marcin-1125
Postów w temacie: 4
Posty: 130
Rejestracja: 24 mar 2023, 09:14
Drukarka: Creality Ender 5.300
x 21

Re: [Sapphire Pro] Problem z Z

Post autor: marcin-1125 »

Odłącz bltouch i rób próbę na zwykłej krancówce Z
Michał_L
Postów w temacie: 10
Posty: 194
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Re: [Sapphire Pro] Problem z Z

Post autor: Michał_L »

marcin-1125 pisze: 06 kwie 2024, 09:07 Odłącz bltouch i rób próbę na zwykłej krancówce Z
Próbowałem, po odłączeniu BLTouch, stół nie rusza do góry.
Awatar użytkownika
atom1477
Postów w temacie: 4
Posty: 265
Rejestracja: 17 paź 2023, 18:21
x 66

Re: [Sapphire Pro] Problem z Z

Post autor: atom1477 »

Nie wystarczy odłączyć BLToucha. Trzeba podłączyć normalny endstop (czyli przycisk) i odpowiednio zmienić configa. I dla pewności jeszcze sprawdzić wszystko komendą M119.
Michał_L
Postów w temacie: 10
Posty: 194
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Re: [Sapphire Pro] Problem z Z

Post autor: Michał_L »

Dziękuję bardzo wszystkim odpowiadającym.

Po pierwse nie mam już normalnego endstopu. Po drugie to był mechaniczny microswitch typu "normally open" więc jego nieobecność nie powinna mieć znaczenia póki coś go nie zamknie. Po trzecie prónbowałem skompilować Marlina, z konfigami dla Sapphire Pro, ale błędów było zbyt dużo żeby je tu cytować.
Po czwarte wgrałem oryginalny firmware z jakim drukarka przyjechała i stół da się opuścić, ale nie podnieść - tak samo jak w Marlinie - dla mnie to potwierdzenie, że problem jest z płytą. zamiennik już zamówiony.
Awatar użytkownika
atom1477
Postów w temacie: 4
Posty: 265
Rejestracja: 17 paź 2023, 18:21
x 66

Re: [Sapphire Pro] Problem z Z

Post autor: atom1477 »

To może być coś bardzo prostego.
Podejrzewam że pin DIR po prostu nie działa (albo w configu zmienił się na inny, i dlatego ten prawidłowy nie działa).
Awatar użytkownika
marcin-1125
Postów w temacie: 4
Posty: 130
Rejestracja: 24 mar 2023, 09:14
Drukarka: Creality Ender 5.300
x 21

Re: [Sapphire Pro] Problem z Z

Post autor: marcin-1125 »

Michał_L pisze: 06 kwie 2024, 15:52 Dziękuję bardzo wszystkim odpowiadającym.

Po pierwse nie mam już normalnego endstopu. Po drugie to był mechaniczny microswitch typu "normally open" więc jego nieobecność nie powinna mieć znaczenia póki coś go nie zamknie. Po trzecie prónbowałem skompilować Marlina, z konfigami dla Sapphire Pro, ale błędów było zbyt dużo żeby je tu cytować.
Po czwarte wgrałem oryginalny firmware z jakim drukarka przyjechała i stół da się opuścić, ale nie podnieść - tak samo jak w Marlinie - dla mnie to potwierdzenie, że problem jest z płytą. zamiennik już zamówiony.
No właśnie nie. On jest zwarty. Przy rozwartej krańcówce oś będzie zawsze odjeżdżać od krańcówki podczas home.
Michał_L
Postów w temacie: 10
Posty: 194
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Re: [Sapphire Pro] Problem z Z

Post autor: Michał_L »

Jeśli masz rację to problem leży daleko poza moimi możliwościami. Nie udaje mi się pobranego z GitHuba Marlina skompilować a co dopiero znaleźć gdzie jest pin DIR i co z nim zrobić żeby działał.
Poza tym nie rozumiem dlaczego miałby się zmienić na inny, albo dlaczego właśnie teraz czy dlaczego zniknęły dane wyświetlane przez M501.
Michał_L
Postów w temacie: 10
Posty: 194
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Re: [Sapphire Pro] Problem z Z

Post autor: Michał_L »

marcin-1125 pisze: 06 kwie 2024, 16:51
Michał_L pisze: 06 kwie 2024, 15:52 Dziękuję bardzo wszystkim odpowiadającym.

Po drugie to był mechaniczny microswitch typu "normally open" .
No właśnie nie. On jest zwarty. Przy rozwartej krańcówce oś będzie zawsze odjeżdżać od krańcówki podczas home.
czekaj, nie rozumiem - kiedy jest zwarty?
Bo ten mój wydłubany z drukarki użyłem w czymś innym i prawie na pewno był "normally open".
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”