Pierwsze projekty - w czym?

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
GaLaZ
Postów w temacie: 7
Posty: 15
Rejestracja: 28 mar 2024, 11:59

Pierwsze projekty - w czym?

Post autor: GaLaZ »

Cześć,

chciałbym poza drukowaniem czyichś prac przygotować coś swojego. Nigdy nie projektowałem w 3D :D

W czym najlepiej projektować? Czytałem ze w Fusion 360, ale może jest coś jeszcze lepszego? Zakładam, że proces jest taki, że projektujemy najpierw w jakimś narzędziu CADowskim, potem przerzucamy do slicera w przypadku mojego P1S, to do Bambu studio, tam robimy resztę i drukujemy.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8953
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5874
Kontakt:

Re: Pierwsze projekty - w czym?

Post autor: dziobu »

Listę programów masz np tu: https://reprapy.pl/viewtopic.php?t=5482
Powszechnie (tak sądzę, sam nie używam ;p) używa się F360 bo jest za fri a oferuje baaaaardzo dużo. Ale też nie każdemu odpowiada.

IMHO program wybierasz bardziej pod siebie. Jednemu pasuje jeden, drugiemu inny. Nawet 3DBuilder w Windowsie potrafi niemało, o ile umiesz ot wykorzystać.
Do F360 znajdziesz masę materiałów choćby na YT. Jak chcesz darmowy i offline - jest FreeCAD.
Prosty ale ubogi - Design Spark Mechanical. Ten może być fajny na start, ale też wersja darmowa jest dość ograniczona.

Jest też Blender...
GaLaZ, Norbert
GaLaZ
Postów w temacie: 7
Posty: 15
Rejestracja: 28 mar 2024, 11:59

Re: Pierwsze projekty - w czym?

Post autor: GaLaZ »

Dziękuję za szybkie info :) spróbuję na F360, w drugiej kolejności sprawdzę też FreeCADa :)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8953
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5874
Kontakt:

Re: Pierwsze projekty - w czym?

Post autor: dziobu »

Każdy ma jakieś plusy dodatnie czy plusy ujemne. Skup się też na tym CO chcesz projektować. Inny soft będzie dobry dla prostych pudełek do kuchni, inny dla złożonych mechanizmów a jeszcze inny dla postaci z anime czy gier.

Przy okazji zobacz sobie jeszcze OpenSCad, bo to opcja jedyna w swoim rodzaju.
GaLaZ
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1610
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 370

Re: Pierwsze projekty - w czym?

Post autor: Jarewa »

Zobacz minimalne wymagania f360 bo już poniżej 10 nie odpalisz. No i ma ograniczenia do 10 projektów na raz.

Ja do szybkich projektów prostych używam autodesk 123d design prosty szybki ale już dawno nie wspierany.
GaLaZ
GaLaZ
Postów w temacie: 7
Posty: 15
Rejestracja: 28 mar 2024, 11:59

Re: Pierwsze projekty - w czym?

Post autor: GaLaZ »

F360 już mi rzuca komunikat, że mam za słabą kartę graficzną i mogą wystąpić jakieś ograniczenia... Zobaczymy, na razie wydaje się spoko. Więcej niż 10 projektów raczej nie planuję robić, jakbym znalazł czas na jeden i go skończył, to sukces :)

Jeśli chodzi o to co będę robił, to chciałem zacząć od czegoś prostego typu: kwadratowe doniczki, pojemniki na amunicję, bez złożonych mechanizmów i postaci z anime/gier. Coś takiego. Jeśli wszedłbym w F360, to będzie ok?
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1610
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 370

Re: Pierwsze projekty - w czym?

Post autor: Jarewa »

Raczej tak, nie znam dokładnie twoich wymagań ale na f360 zrobisz wszystko prawie. Z tymi 10 to wcale nie tak łatwo kiedy trzeba wrócić do kiedyś tam zrobionych. Tak się zdaje że tylko będę na jednym pracował ale jak potrzeba coś poprawić i tak się zbiera to i 10 mało. A ten program ma to trochę głupie bo żeby powrócić do kiedyś tam zrobionego to trzeba go importować a to trochę trwa.
GaLaZ
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1797
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Pierwsze projekty - w czym?

Post autor: Andrzej_W »

Bez przesady czasem odpalam stary projekt to bez problemów. Jedyny minus F360 to słaba edycja plików STL szybciej jest narysować od nowa niż się męczyć.
Jeszcze jest Blender ale to już program nie typu CAD
GaLaZ
Awatar użytkownika
arek
Postów w temacie: 4
Posty: 197
Rejestracja: 27 kwie 2016, 13:45
Lokalizacja: PL
x 62

Re: Pierwsze projekty - w czym?

Post autor: arek »

Fusion 360 obecnie nazywa się po prostu Fusion. Porzucili "360".

Warto też pomyśleć co się planuje w przyszłości projektować bo przy komercji na Fusion można się przejechać na kosztach licencji. Z darmowych (do komercji także) ale ciężkich na początku - FreeCAD (i jego odnoga z firmy komercyjnej - Ondsel).

Do poczytania także:
https://www.reddit.com/r/3Dprinting/wiki/makingmodels/

Jaki jest problem z STLem w fusion? Konwertuje się do solida, klika na trójkąty i "del" - wtedy nawet ładne powierzchnie robi. W komercyjnej wersji (to jeden z minusów wersji hobbystycznej - pookrajana z ficzerów) konwersja do solida jest jeszcze cwańsza i wiele więcej rzeczy ogarnia.
GaLaZ
GaLaZ
Postów w temacie: 7
Posty: 15
Rejestracja: 28 mar 2024, 11:59

Re: Pierwsze projekty - w czym?

Post autor: GaLaZ »

dziękuje Panowie, mam o czym myśleć :D szkoda tylko, że czasu ciągle mało...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”