Pierwsze projekty - w czym?

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
atom1477
Postów w temacie: 4
Posty: 264
Rejestracja: 17 paź 2023, 18:21
x 66

Re: Pierwsze projekty - w czym?

Post autor: atom1477 »

Fusion 360 nie jest darmowy.
lukk
Postów w temacie: 1
Posty: 287
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 138

Re: Pierwsze projekty - w czym?

Post autor: lukk »

Też korzystam z fusion, to ograniczenie 10 projektów dotyczy projektów edytowalnych na raz. Więc to nie jest uciążliwe, bo łącznie projektów możesz mieć więcej, tylko te stare musisz zmienić na "read only", ale jeśli będzie potrzeba wrócić do nich w przyszłości to można je z powrotem zmienić na edytowalne.
Druga sprawa, przy konwersji STL na solid brak opcji "prismatic", która łączy boki trójkątów w dłuższe proste i łuki, tak żeby łatwiej edytować potem ten model. Nie dziwię się, że zostawili to do płatnej licencji.
Za to zasobożerność to prawda. Gdy próbujesz edytować jakiegoś STLa, który ma większą ilość trójkątów to naprawdę potrafi ślimaczyć, ale nie tylko wtedy. Np. tragedia się pojawia gdy chcesz robić moletowanie na jakimś walcu, które robi się przez "circular pattern".
Z tego co kojarzę to z darmowej wersji możesz korzystać jeżeli robisz na swój użytek lub nie zarabiasz na tym więcej niż 1000$ rocznie (np. wystawiając designy na płatne serwisy pobierania typu Cults3D).
fyme
Awatar użytkownika
sagittario
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 336
Rejestracja: 27 kwie 2018, 11:25
Lokalizacja: Nysa
Drukarka: Anet A8, Inventor
x 133

Re: Pierwsze projekty - w czym?

Post autor: sagittario »

Jeśli to ma być typowy CAD to Fusion albo FreeCAD lub DSM. Jak potrzeba by projektowania bez typowego parametryzowania (chociaż nie do końca) to polecam Rhino 3D.
Przystępny cenowo dla uczniów/studentów/nauczycieli. Po polsku z potężnymi możliwościami szczególnie jeśli chodzi o powierzchnie. Sam powoli przymierzam się do zakupu bo do zastosowań projektowych dla mnie jest idealny chociaż trzeba się przyzwyczaić do działania :D No i ma Grasshoppera, renderowanie i możliwość robienia rysunków 2D chociaż nie w takim sensie jak maja programy typowo "CADowskie". Wersja standalone z dożywotnią licencją. Polecam zerknąć - można korzystać z pełnej wersji przez 90 dni-później wyłącza zapis.
Awatar użytkownika
fyme
Postów w temacie: 1
Posty: 394
Rejestracja: 06 sty 2021, 15:50
Drukarka: Prusa MK3s+
x 523

Re: Pierwsze projekty - w czym?

Post autor: fyme »

Jarewa pisze: 02 kwie 2024, 23:16 Raczej tak, nie znam dokładnie twoich wymagań ale na f360 zrobisz wszystko prawie. Z tymi 10 to wcale nie tak łatwo kiedy trzeba wrócić do kiedyś tam zrobionych. Tak się zdaje że tylko będę na jednym pracował ale jak potrzeba coś poprawić i tak się zbiera to i 10 mało. A ten program ma to trochę głupie bo żeby powrócić do kiedyś tam zrobionego to trzeba go importować a to trochę trwa.
No nie koniecznie. Mam pierdyliard projektów i tylko przełączam który ma być edytowalny a który nie na liście z lewej strony.
bukszpryt
Awatar użytkownika
artusiek
Postów w temacie: 1
Posty: 303
Rejestracja: 29 mar 2017, 22:51
Lokalizacja: Czadrów
Drukarka: PrusMK3s,Bambulab X1
x 54

Re: Pierwsze projekty - w czym?

Post autor: artusiek »

Do celów amatorskich za przysłowiowe grosze jest Solidworks … używam , polecam .
Artusiek
Prusa MK3s ; Bambu X1 , Hevo ( prawie działa :thumbdown: )
Awatar użytkownika
malyhenio1
Postów w temacie: 4
Posty: 628
Rejestracja: 30 lip 2016, 14:31
x 31

Re: Pierwsze projekty - w czym?

Post autor: malyhenio1 »

Naucz się fuzion 360,
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 635
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 259

Re: Pierwsze projekty - w czym?

Post autor: Rozarh »

atom1477 pisze: 03 kwie 2024, 08:44 Fusion 360 nie jest darmowy.
Jest - właśnie go pobrałem. Nie jest prosto znaleźć wersję personalną, ale nie niemożliwe :)
Na stronie polskojęzycznej go nie znalazłem.
artusiek
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
atom1477
Postów w temacie: 4
Posty: 264
Rejestracja: 17 paź 2023, 18:21
x 66

Re: Pierwsze projekty - w czym?

Post autor: atom1477 »

Ja mogę pobrać dowolny program jaki chcę :D
To jeszcze nie świadczy o jego darmowości.

Ja mówię o wygodnym użyciu do dowolnych zastosowań. Pomijam ograniczenie do 10-ciu projektów, to to żadna przeszkoda.
Chodzi o inne. Może w przypadku drukarek nie ma tak wielkiego problemu, ale dla frezowania stwarza wiele ograniczeń. Np. wbudowany CAM nie daje przejazdów na G0, więc frezowanie się strasznie wlecze. Są też inne, ale z głowy nie pamiętam.
Na tym nie koniec, bo co jakiś czas ilość ograniczeń wzrasta. Więc możesz znaleźć jakie ma ograniczenia dzisiaj, a za miesiąc będzie ich już więcej.

Więc o ile wersja darmowa jest, to jest ograniczona, a ograniczeń będzie tylko przybywać. Dopiero wersja płatna ma wszystko. Dlatego moim zdaniem to nie jest program o jakim można powiedzieć że jest darmowy.
Awatar użytkownika
malyhenio1
Postów w temacie: 4
Posty: 628
Rejestracja: 30 lip 2016, 14:31
x 31

Re: Pierwsze projekty - w czym?

Post autor: malyhenio1 »

GaLaZ pisze: 02 kwie 2024, 22:44 Cześć,

chciałbym poza drukowaniem czyichś prac przygotować coś swojego. Nigdy nie projektowałem w 3D :D

W czym najlepiej projektować? Czytałem ze w Fusion 360, ale może jest coś jeszcze lepszego? Zakładam, że proces jest taki, że projektujemy najpierw w jakimś narzędziu CADowskim, potem przerzucamy do slicera w przypadku mojego P1S, to do Bambu studio, tam robimy resztę i drukujemy.
Tu mowa o drukowaniu, nie frezowaniu.
bukszpryt
Awatar użytkownika
atom1477
Postów w temacie: 4
Posty: 264
Rejestracja: 17 paź 2023, 18:21
x 66

Re: Pierwsze projekty - w czym?

Post autor: atom1477 »

Ale to się nie wyklucza. Napisałem ogólnie, bo nie wiadomo czy i do drukowania nie dojdą jakieś ograniczenia.
No i samo projektowanie jest jednak wspólne. Dopiero CAM na końcu robi różnicę. Przy drukowaniu się nie używa CAMa tylko zewnętrznego slicera (bo Fusion chyba nie ma własnego), i może dlatego póki co jest jeszcze całkiem wygodny do projektowania pod wydruki.
Ale nikogo nie zmuszam. To tylko moja opinia.
micro
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”