płyty i ich oznaczenia - teksturowe i gładkie

Drukarki FDM III Generacji - BambuLab, Creality K1, Qidi Tech, <podróbki, klony>, itp.
LigiT3c
Postów w temacie: 2
Posty: 20
Rejestracja: 30 mar 2024, 00:26
x 6

płyty i ich oznaczenia - teksturowe i gładkie

Post autor: LigiT3c »

Wraz z drukarką Bambu P1S Combo otrzymałem płytę roboczą PEI tekstura.
Moje pytanie do osób, które testowały inne rodzaje płyt, jakie inne płyt warto mieć na stanie? Obecnie najbardziej zależy mi na płycie gładkiej.
Mam też pytanie o te dodatkowe skróty przy każdej płycie (domniemam, że to rodzaj naniesionej powierzchni) jak PEI, PEY, PET itp. Czy ktoś może mnie skierować na odpowiednie tory gdzie można rozszyfrować te skróty? Może ktoś ma to gdzieś rozpisane?
Dodatkowo może macie jakichś sprawdzonych producentów/dostawców takich płyt roboczych, które są godne uwagi i nie będą to utopione pieniądze na zakup takich płyt?

Za wszelką pomoc z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 1
Posty: 494
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 168
Kontakt:

Re: płyty i ich oznaczenia - teksturowe i gładkie

Post autor: Igor »

Te skróty to materiał jakim płyta została pokryta (lub pod jaki przeznaczona) a nie jej faktura. Najczęściej (zaryzykuję stwiedzenie że 98% przypadków) korzystam z płyty satynowej czili takie o fakturze gładkiego papieru a nie lustra, zawsze równo a cienko pokrytej klejem DD. Dzięki temu nie zastanawiam się czy akurat będę korzystał z tworzywa które czepia się stołu za mocno czy za słabo, czy mi odleci w połowie druku czy uszkodzi powłokę bo się w nią weżre. Zawsze czepia się warstwy kleju (czyli PVA) będącej pośrednikiem między płytą a modelem. Tak traktowana oryginalna płyta Prusy działa mi do dzisiaj od lat chociaż już "pół TIR-a plastiku" na nią wylałem.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
atom1477
Postów w temacie: 1
Posty: 281
Rejestracja: 17 paź 2023, 18:21
x 66

Re: płyty i ich oznaczenia - teksturowe i gładkie

Post autor: atom1477 »

Niektóre pokrycia nie nadają się do pewnych tworzyw. Np. PET nie nadaje się do drukowania PET-G, bo się przykleja na amen.
PET jest dobra praktycznie tylko do PLA.
https://p3d.mx/blogs/how-to-3d-print/wh ... ild-plates
LigiT3c
LigiT3c
Postów w temacie: 2
Posty: 20
Rejestracja: 30 mar 2024, 00:26
x 6

Re: płyty i ich oznaczenia - teksturowe i gładkie

Post autor: LigiT3c »

atom1477 pisze: 03 kwie 2024, 15:17 Niektóre pokrycia nie nadają się do pewnych tworzyw. Np. PET nie nadaje się do drukowania PET-G, bo się przykleja na amen.
PET jest dobra praktycznie tylko do PLA.
https://p3d.mx/blogs/how-to-3d-print/wh ... ild-plates
Dziękuję za link. Właśnie tego szukałem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „III Generacja (Bambu, Qidi, K1, itp)”