Bambu P1Sa bezpieczeństwo

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
madan
Postów w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 04 kwie 2024, 09:54
x 2

Bambu P1Sa bezpieczeństwo

Post autor: madan »

W odniesieniu do tego filmu: https://www.youtube.com/watch?v=f-IjIs4YA-4 czy zostało przeanalizowane przez kogoś dokładniej co jest wysyłane do majfriendów?
Awatar użytkownika
arek
Postów w temacie: 4
Posty: 197
Rejestracja: 27 kwie 2016, 13:45
Lokalizacja: PL
x 62

Re: Bambu P1Sa bezpieczeństwo

Post autor: arek »

Nie zostało. Nikt takiej analizy nie przeprowadził. Najprawdopodobniej g-code szło (lub dalej idzie).
Ostatnio zmieniony 04 kwie 2024, 10:27 przez arek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1371
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 742

Re: Bambu P1Sa bezpieczeństwo

Post autor: JGFTW »

Wątpie, żeby ktoś przeprowadził bardziej dokładną analizę ;)
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 2
Posty: 509
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: Bambu P1Sa bezpieczeństwo

Post autor: roman »

Na te wszystkie "aferki" i niusy patrzem trochę jak na moich kolegów co im neostrade podłączono w latach 90'. Przecież tak działają właśnie dzisiejsze "internety". Macie: chińskiego producenta + chińską chmure + dzisiejszy świat rozebrany z prywatności + produkt niejako testowany u klienta (czyli, że potrzeba wglądu/wjazdu/informacji na pokład każdego sprzętu jakby była taka konieczność). To czego się niby ludzie spodziewają?

Użyteczność/obniżanie kosztów/interoperacyjność/etc > prywatność. Prywatność jest na ostatnim miejscu.

To czego ja bym się obawiał jakiś breach na ich chmurze i wyciekają moje dane (moje wydruki, w powiązaniu z moim kontem, danymi personalnymi, itd.), a to że oni mają moje dane i to jakie chcą... no to powinno być dlka wszystkich jasne. Ale czy to jest większym zagrożeniem niż fakap kont email/facebook/linkedin/youtube/gmail/ i tak dalej i tak dalej.... ?
madan
Postów w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 04 kwie 2024, 09:54
x 2

Re: Bambu P1Sa bezpieczeństwo

Post autor: madan »

Chińskie chmury to omijam jak najdalej bo już to przerabiałem na na szczęście tańszych rzeczach typu kamery 360 i samochodowe gdzie pewnego dnia soft do obsługi znikał ze strony producenta a support odsyłał do jakis forów :D że są na nich linki (a antywirusy dostawały szału skanując te pliki). Jak najdalej. Nie sprzedałem też danych jakiś sklepom typu temu czy shopee za paczkę czipsów. Także nie widzę powodu, żeby komu innemu oddawać co nie jego w jakieś niejasne sposoby i w niejasnym zakresie. W tym duchu pewnie pójdę w stronę innego producenta jeżeli nie ma pewności 100% co i komu to wysyła dane.
bukszpryt
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 2
Posty: 509
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: Bambu P1Sa bezpieczeństwo

Post autor: roman »

Bambu zdaje się też można być offline i drukować z karty sd, ale nie wiem jak z aktualizacjami.

Co do mojego wpisu wyżej to chodziło mi raczej o to, że nie ma nawet za bardzo sensu analizować, co oni tam wysyłają, a czego nie, itd. Przecież to zamknięty soft więc spokojnie można założyć, że po prostu wysyłają wszystko do chińskiej chmury i tyle. No i na podstawie tego decydować czy się na to godzić czy nie.
Awatar użytkownika
arek
Postów w temacie: 4
Posty: 197
Rejestracja: 27 kwie 2016, 13:45
Lokalizacja: PL
x 62

Re: Bambu P1Sa bezpieczeństwo

Post autor: arek »

Aktualizacje bambu tylko online. Nawet w X1E.

Z chmurami tak już jest, że na pewne rzeczy się trzeba zgodzić (czy to świadomie czy nie) i tyle. Np chmura Prusy zbiera moje IP w LANie, mac adresy urządzeń i nazwę SSDI wifi... Po co im to - nie wiem, ale zbierają (wyświetlają w panelu). Że gcode i thumbnaile też* to już standard (* - a przynajmniej pokazują w interfejsie chmurowym).

Chcesz mieć pewność, że nic nigdzie nie pójdzie - nie podpinaj do internetu. Jedyne rozwiązanie przy dowolnej drukarce.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8953
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5874
Kontakt:

Re: Bambu P1Sa bezpieczeństwo

Post autor: dziobu »

Do czegoś trzeba mieć zaufanie. Nawet jak siedzisz w jaskini bez prądu to i tak zadzwonią z fotowoltaiką bo dane wypłyną np z...urzędu. Takie mamy niestety czasy. Nie ma też żadnej gwarancji że inne sprzęty w domu posiadające połączenie do sieci są wiarygodne. Wszystko obecnie leci tylko na szczerej wierze. Nawet jak się przed tym postawi firewall żeby to kontrolować - wtedy zaufać trzeba jemu.

Tak na prawdę to użytkownik musi zaufać a producent musi to zaufanie zdobyć. Inaczej to nie działa; no bo...używa ktoś Deefina (chiński linux) albo Astry (rosyjski)? :P Przecież pewnie są dość stabilne :D


btw
Zanim ktoś napisze że można postawić coś z otwartym kodem i będzie bezpiecznie bo to otwarty kod:
(ktoś świadomie umieścił dziurę w projekcie opensource na githubie)
https://sekurak.pl/alert-ktos-zbackdoor ... 2024-3094/
I TO jest przyszłość; a nie jakieś tam drukarki ;)
Abys, bartoszeqqq
Awatar użytkownika
atom1477
Postów w temacie: 1
Posty: 264
Rejestracja: 17 paź 2023, 18:21
x 66

Re: Bambu P1Sa bezpieczeństwo

Post autor: atom1477 »

dziobu pisze: 04 kwie 2024, 21:07 a producent musi to zaufanie zdobyć
No właśnie nie musi. Bo niby kto zmusza?
Jak firma ma dobrą pozycję rynkową (konkurencyjne cenowo produkty), to ludzie się godzą na inwigilację. I nie ma to nic wspólnego z tym że producent zdobył zaufanie. Godzą się mimo braku zaufania.
bukszpryt
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8953
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5874
Kontakt:

Re: Bambu P1Sa bezpieczeństwo

Post autor: dziobu »

Konkurencja zmusza.
Ale możesz się obyć bez tego wszystkiego, tyle że z tym wiąże się cała masa upierdliwości. Zwyczajnie obecny świat online ma więcej plusów dodatnich niż ujemnych i samemu trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czy podgląd drukowanego benchy z każdego miejsca na świecie faktycznie jest niezbędny.
morf
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”