Podłączenie elektroniki do DIY suszarki filamentu.

Tokarki, frezarki, CNC, wtryskarki, wytłaczarki itp.
Awatar użytkownika
micro
Postów w temacie: 1
Posty: 11
Rejestracja: 24 gru 2023, 18:29
Lokalizacja: Poznań
Drukarka: Ender5S1
x 1

Re: Podłączenie elektroniki do DIY suszarki filamentu.

Post autor: micro »

atom1477 pisze: 05 kwie 2024, 17:28 Jeszcze kondensatory ceramiczne mogą być na chińskie 25 V.
No i (24 V - 5 V) * 120 mA = 19 V * 120 mA = 2.28 W
Trochę dużo jak na obudowę DPAK.
Trzeba dołożyć radiator to powinien dać radę.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 1371
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 742

Re: Podłączenie elektroniki do DIY suszarki filamentu.

Post autor: JGFTW »

Walczę z podłączeniem tego timera i nie chcę mi to działać.
IMG_20240406_185924.jpg
IMG_20240406_191342.jpg
Włącza się, działa guzik (trigger) ustawiłem czas (2min) i tryb (P1.2/P1.1 sprawdzałem) i efekt jest taki, że reaguję na trigger, uruchamia się dioda led i gaśnie po dwóch minutach, ale nie chce podać napięcia na przekaźnik.
Taki jest opis innych trybów:
P1.1: Przekaźnik jest rozłączony. Po podaniu krótkiego sygnału (napięcia) na wejście „Trigger”, przekaźnik zostaje załączony na czas ustawiony parametrem- OP. Po tym czasie przekaźnik zostaje rozłączony. Ponowne załączenie następuje przy kolejnym podaniu sygnału wyzwalającego.
P1.2: Podobny do 1.1, różni się tym, iż podanie krótkiego sygnału wyzwalającego „Trigger” w trakcie działania przekaźnika ustawia czas OP do wartości początkowej (przedłuża czas działania przekaźnika).
P1.3: Podobny do 1.1 różni się tym, iż podanie sygnału wyzwalającego w trakcie działania przekaźnika, natychmiast rozłącza przekaźnik.
P1.4: Przekaźnik zostaje załączony na czas OP po włączeniu zasilania układu. Po tym czasie rozłącza się. Wejście Trigger jest odłączone. Układ nie reaguje na sygnał podawany na wejście TRIGGER.
P2.1: Opóźnione załączanie przekaźnika. Załączenie przekaźnika następuje po podaniu sygnału na wejście Trigger, po czasie ustawionym parametrem - CL na czas określony parametrem - OP . Po tym czasie przekaźnik zostaje rozłączony.
P2.2: Podobne jak w trybie 2.1 opóźnione załączanie przekaźnika. Załączenie przekaźnika następuje po podaniu sygnału na wejście Trigger, po czasie ustawionym parametrem - CL na czas określony parametrem - OP . Po tym czasie przekaźnik zostaje rozłączony. Dodatkowo podanie sygnału na wejście TRIGGER podczas trwania odliczania czasu CL ustawia go do wartości początkowej ( przedłuża czas rozłączenia). Podanie sygnały na wejście TRIGGER w czasie odliczania OP ustawia pracę układu od początku całego trybu.
P3.1: Praca cykliczna. Przekaźnik jest rozłączony. Po wyzwoleniu sygnałem Trigger, przekaźnik zostaje załączony na czas - OP. Po tym czasie zostanie rozłączony na czas - CL. Proces zostanie powtórzony określoną ilość razy ustawioną parametrem- LOP. Jeżeli parametr LOP będzie ustawiony na wartość „---”, program będzie wykonywany w nieskończoność. Podanie sygnału wyzwalającego TRIGGER w trakcie pracy przekaźnika, natychmiast zatrzymuje działanie trybu.
P3.2: Praca cykliczna układu wyzwalana po podaniu napięcia zasilającego. Po uruchomieniu modułu, przekaźnik zostanie załączony na czas określony parametrem- OP, po czym zostanie rozłączony na czas - CL. Program zostanie powtórzony określoną ilość razy ustawioną parametrem- LOP. Jeżeli parametr LOP będzie ustawiony na wartość „---” program będzie wykonywany w nieskończoność. Wejście wyzwalające TRIGGER w tym trybie jest nieaktywne!
P-4: Przekaźnik jest rozłączony. Przekaźnik załączy się po podaniu sygnału wyzwalającego TRIGGER i pozostaje w tym stanie cały czas podczas trwania sygnału na wejściu TRIGGER. Rozłączenie przekaźnika nastąpi po określonym czasie - OP, od momentu zaniknięcia sygnału wyzwolenia.
Nie ma napięcia (jak sprawdzałem zarówno na NO z COM oraz NC z COM).
Czy źle to podłączyłem?
Jak to powinienem podłączyć, bo może nie rozumiem co ma oznaczać normalnie zamknięte lub normalnie otwarte w tym wypadku?

Reszta układu działa, bo podłączyłem omijając ten nieszczęsny timer i wszystko jest ok:
Załączniki
IMG_20240406_191932.jpg
Awatar użytkownika
atom1477
Postów w temacie: 7
Posty: 265
Rejestracja: 17 paź 2023, 18:21
x 66

Re: Podłączenie elektroniki do DIY suszarki filamentu.

Post autor: atom1477 »

Masz błąd na schemacie. Ten timer nie "podaje napięcia na przekaźnik". On tylko zwiera styki przekaźnika. Ale żadne napięcie stamtąd nie wychodzi.
Trzeba podłączyć tak:
schemat-grzałka+timer.png
JGFTW
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 1371
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 742

Re: Podłączenie elektroniki do DIY suszarki filamentu.

Post autor: JGFTW »

Dzięki Panowie za pomoc, udało mi się to skręcić całość i podłączenie jest tak jak na diagramie od kolegi atom1477 :git:
samla22L-electronics.jpg
Dołożyłem radiator do tego timera, bo faktycznie mocno się nagrzewa, ale dałem go do plastikowej obudowy, więc pewnie wyszło na to samo jakbym go nie dał.

Może nie wyszło ładnie, ale za to spędziłem nad tym zbyt długo.
Teraz mogę spalić sobie chatę w spokoju ;)
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1609
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 370

Re: Podłączenie elektroniki do DIY suszarki filamentu.

Post autor: Jarewa »

LM ma termiczne zabezpieczenie co najwyżej się wyłączy.
Awatar użytkownika
atom1477
Postów w temacie: 7
Posty: 265
Rejestracja: 17 paź 2023, 18:21
x 66

Re: Podłączenie elektroniki do DIY suszarki filamentu.

Post autor: atom1477 »

Jak nie dałeś przetwornicy 24V/12V, to możesz chociaż dać diodę Zenera na napięcie np 8.2V i mocy 1.3W. Moc się wtedy rozłoży na dwa elementy.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 799
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 452

Re: Podłączenie elektroniki do DIY suszarki filamentu.

Post autor: majek »

atom1477 pisze: 07 kwie 2024, 08:45 Jak nie dałeś przetwornicy 24V/12V, to możesz chociaż dać diodę Zenera na napięcie np 8.2V i mocy 1.3W. Moc się wtedy rozłoży na dwa elementy.
Przetworniczka na 5/9/12V dająca 3A wyjdzie taniej i lepiej niż taka gruba zenerka ;)
Awatar użytkownika
atom1477
Postów w temacie: 7
Posty: 265
Rejestracja: 17 paź 2023, 18:21
x 66

Re: Podłączenie elektroniki do DIY suszarki filamentu.

Post autor: atom1477 »

Ale sprawność będzie słaba, więc się będzie grzało jak ta Zenerka. Potrzeba przetworniczki dającej max 1A.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 799
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 452

Re: Podłączenie elektroniki do DIY suszarki filamentu.

Post autor: majek »

atom1477 pisze: 08 kwie 2024, 18:03 Ale sprawność będzie słaba, więc się będzie grzało jak ta Zenerka. Potrzeba przetworniczki dającej max 1A.
O wiele lepsza niż Zenerka. Jak na wyjściu masz z 0.7W (powiedzmy, że przetwornice się ustawi na 7V co pozwoli spokojnie działać stabilizatorowi liniowemu na 5V, i zakładając że całość żre 0.1A), to nawet przy byle jakiej przetwornicy ze sprawnością 80%, to na przetwornicy wydzieli się 0.15W, na LM 0.2W. Przy lepszej sprawności (teraz typowo to już ~90%), to nawet nie poczujesz, że się coś grzeje.
Na zenerce miałbyś grzejnik 0.8W, a ten biedny LM musiałby wydzielić jeszcze kolejne 1.1W.
Awatar użytkownika
atom1477
Postów w temacie: 7
Posty: 265
Rejestracja: 17 paź 2023, 18:21
x 66

Re: Podłączenie elektroniki do DIY suszarki filamentu.

Post autor: atom1477 »

Zależy jaka. Jeżeli nie ma trybów oszczędzania prądu przy małych obciążeniach, to może pobierać całkiem sporą moc. No ale te nowe zwykle mają, więc pewnie wyjdzie lepiej. Nie ma się co kłócić.
JGFTW już wcześniej dostał propozycję przetwornicy, a nie użył jej. Sądziłem że nie znalazł odpowiednio taniej albo odpowiednio łatwodostępnej. Więc propozycje Zenerki dostał jako ostatnią opcję ratunkową.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia inne (nie drukarki)”